NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Technika leśne - Najlepsi z najlepszych
Las Polski - Technika leśne - Najlepsi z najlepszych

Reprezentanci 11 techników leśnych z całej Polski mieli okazję wykazać się wiedzą w ramach X Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Zawody odbyły się (20–22 kwietnia) w Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych im. S. Morawskiego w Brynku, a patronat honorowy objęło Ministerstwo Środowiska oraz Dyrektor RDLP w Katowicach. Na starcie stanęły drużyny ze szkół z Białowieży, Biłgoraja, Brynka, Goraja, Rucianego-Nidy, Milicza, Starościna, Tucholi, Warcina, Rogozińca i Leska. W konkurencjach brało udział w sumie 55 zawodników.

Nadleśnictwo Jabłonna - Wespół z samorządowcami
Las Polski - Nadleśnictwo Jabłonna - Wespół z samorządowcami

Podwarszawskie lasy to rejon szczególny, w którym presja aglomeracji miejskiej ściera się ze społecznymi oczekiwaniami i zadaniami gospodarki leśnej. Nadleśnictwo Jabłonna (RDLP w Warszawie) postanowiło pokazać te ostatnie, organizując sadzenie lasu razem z samorządowcami, politykami i lokalną społecznością. – Chcieliśmy zorganizować coś, co przysłuży się lokalnej społeczności. Na tym przykładzie widać, że leśnicy mogą współpracować z samorządowcami. Chcieliśmy też pokazać, że można jednocześnie prowadzić zrównoważoną gospodarkę leśną i współpracować z ludźmi, gdyż nasze starania są na nic bez zrozumienia społecznego – zwrócił się do zgromadzonych Stefan Traczyk (na zdj. z prawej), nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna.

OKL w Gołuchowie - Troska o zieleń doceniona
Las Polski - OKL w Gołuchowie - Troska o zieleń doceniona
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, obchodzonego 18 kwietnia w Zamościu, poznaliśmy laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2018. Wśród zwycięzców znalazł się Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, który otrzymał nagrodę w kategorii: „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu” zakonserwację i pielęgnację zieleni oraz prowadzoną z ogromną starannością i pieczołowitością kompleksową rewaloryzację założenia parkowego w Gołuchowie utrwalającą historyczne wartości przestrzeni kulturowej i krajobrazu.
Nadleśnictwo Radom - Pierwsza Dama RP sadziła las
Las Polski - Nadleśnictwo Radom - Pierwsza Dama RP sadziła las

Leśnicy z wydatną pomocą młodzieży i przyjaciół lasu reprezentujących różne środowiska i instytucje posadzili ok. 3,5 tys. dębów w Lesie Kapturskim na terenie Nadleśnictwa Radom. Sadzenie wpisało się w ogólnopolską akcję „1000 drzew na minutę” i obchody 100-lecia niepodległości. Akcentem jubileuszowym było odsłonięcie pamiątkowego kamienia przy pomniku przyrody „Dąb Niepodległości”, czego dokonali m.in. Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i miejscowy leśniczy Tomasz Syta z córką Julią i synem Antonim.

Nadleśnictwo Zielona Góra - Zielna polana
Las Polski - Nadleśnictwo Zielona Góra - Zielna polana

Rok temu 21 maja grupa miłośników ziół wybrała się na spacer do lasu w poszukiwaniu dzikich roślin jadalnych. Spacer zorganizowali aktywiści z Zielonogórskiego Towarzystwa Upiększania Miasta (ZTUP), znani z szeregu akcji ochrony zieleni w przestrzeni miejskiej Zielonej Góry. Podczas „spaceru roślinożerców” społecznicy dotarli do polany śródleśnej, gdzie występuje wiele ziół i roślin leczniczych.

Wybory samorządowe - Apel Ruchu Obrony Lasów Polskich
Las Polski - Wybory samorządowe - Apel Ruchu Obrony Lasów Polskich

Zbliżają się wybory do samorządów, trwają rozmowy i działania przygotowujące do głosowania, ustalane są listy kandydatów. 13–15 marca 2018 r. w Instytucie Badawczym Leśnictwa odbyła się X edycja Zimowej Szkoły Leśnej. W sesjach wzięło udział wielu leśniczych, nadleśniczych, dyrektorów, profesorów i gości, dzięki czemu wydarzenie spełniło rolę narady. Uczestnicy byli zgodni, że w społeczeństwie wiedza o lasach jest niepełna, często wypaczona.

Las dla Niepodległej - 100 drzew na 100-lecie
Las Polski - Las dla Niepodległej - 100 drzew na 100-lecie

W całym kraju odbywają się (i przez dłuższy czas wciąż będą) akcje sadzenia drzew dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

I tak np. leśnicy z pilskiej dyrekcji, na czele z jej dyrektorem Ryszardem Standio, kapelanem pilskich leśników i nadleśniczymi zasadzili aleję złożoną z rodzimych gatunków drzew liściastych. Wydarzenie upamiętni kamienna tablica.
Białowieski Park Narodowy - Dzieci ratują płazy
Las Polski - Białowieski Park Narodowy - Dzieci ratują płazy
Białowieski Park Narodowy, we współpracy z lokalnymi placówkami oświatowymi, prowadzi działania z zakresu edukacji przyrodniczej mające na celu ochronę płazów. Na zajęciach uczniowie w różnym wieku poznają sekrety życia tych wodno-lądowych zwierząt. Zajęcia są dostosowane do wieku uczniów. Najmłodsi wiedzę zdobywają poprzez zabawę i zajęcia plastyczne, podczas których mogą samodzielnie np. ulepić żabę czy kijankę.
Prawo leśne - Nowoczesna proponuje zmiany
Las Polski - Prawo leśne - Nowoczesna proponuje zmiany

Posłowie z klubu Nowoczesna postanowili wprowadzić zmiany w dwóch ważnych dla leśników aktach prawnych. W tym celu 17 kwietnia złożyli w Sejmie projekty zmian w ustawie o lasach i ustawie o ochronie przyrody. W założeniu pomysłodawców oba akty miałyby korespondować ze sobą bardziej niż dotychczas.


RDLP w Pile - Dofinansowanie na filmy edukacyjne
Las Polski - RDLP w Pile - Dofinansowanie na filmy edukacyjne

Zastępczyni prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Ewa Król i dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio 13 kwietnia podpisali umowę na dofinansowanie działalności edukacyjnej w ramach POIiŚ na lata 2014–20.


1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy