NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Las dla Niepodległej - 100 drzew na 100-lecie
Las Polski - Las dla Niepodległej - 100 drzew na 100-lecie

W całym kraju odbywają się (i przez dłuższy czas wciąż będą) akcje sadzenia drzew dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

I tak np. leśnicy z pilskiej dyrekcji, na czele z jej dyrektorem Ryszardem Standio, kapelanem pilskich leśników i nadleśniczymi zasadzili aleję złożoną z rodzimych gatunków drzew liściastych. Wydarzenie upamiętni kamienna tablica.
Białowieski Park Narodowy - Dzieci ratują płazy
Las Polski - Białowieski Park Narodowy - Dzieci ratują płazy
Białowieski Park Narodowy, we współpracy z lokalnymi placówkami oświatowymi, prowadzi działania z zakresu edukacji przyrodniczej mające na celu ochronę płazów. Na zajęciach uczniowie w różnym wieku poznają sekrety życia tych wodno-lądowych zwierząt. Zajęcia są dostosowane do wieku uczniów. Najmłodsi wiedzę zdobywają poprzez zabawę i zajęcia plastyczne, podczas których mogą samodzielnie np. ulepić żabę czy kijankę.
Prawo leśne - Nowoczesna proponuje zmiany
Las Polski - Prawo leśne - Nowoczesna proponuje zmiany

Posłowie z klubu Nowoczesna postanowili wprowadzić zmiany w dwóch ważnych dla leśników aktach prawnych. W tym celu 17 kwietnia złożyli w Sejmie projekty zmian w ustawie o lasach i ustawie o ochronie przyrody. W założeniu pomysłodawców oba akty miałyby korespondować ze sobą bardziej niż dotychczas.


RDLP w Pile - Dofinansowanie na filmy edukacyjne
Las Polski - RDLP w Pile - Dofinansowanie na filmy edukacyjne

Zastępczyni prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Anna Ewa Król i dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio 13 kwietnia podpisali umowę na dofinansowanie działalności edukacyjnej w ramach POIiŚ na lata 2014–20.


Trybunał Sprawiedliwości UE - Decyzja w sprawie Puszczy Białowieskiej
Las Polski - Trybunał Sprawiedliwości UE - Decyzja w sprawie Puszczy Białowieskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał (wyrok poznaliśmy 17 kwietnia), że prowadzona w Puszczy Białowieskiej zwiększona wycinka drzew naruszyła europejskie prawo i w całości uwzględnił skargę wniesioną w lipcu ub. roku przez Komisję Europejską. Zdaniem Trybunału strona Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z dyrektyw ptasiej i siedliskowej. Prowadzone w Puszczy Białowieskiej działania skutkowały zanikiem części obszaru Natura 2000. Wyrok odczytał w języku polskim Marek Safjan, polski sędzia Trybunału.

Jedlnia-Letnisko (RDLP w Radomiu) - Pamięci ofiar katyńskich
Las Polski - Jedlnia-Letnisko  (RDLP w Radomiu) - Pamięci ofiar katyńskich
Odsłonięciem obelisku ku czci leśników pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej radomscy leśnicy zainaugurowali regionalne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Na obelisku zamieszczono sentencję: „Płacz łzami całego świata, kiedy już wiesz o Katyniu (…)” – Piero Onifiani. W hołdzie leśnikom zamordowanym na nieludzkiej ziemi w Katyniu, Miednoje, Kuropatach. Chwała Bohaterom. Obelisk został odsłonięty w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 12 kwietnia br. w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Tym samym leśnicy z RDLP w Radomiu zainaugurowali obchody 100-lecia niepodległości Polski.
Powstanie Wielkopolskie - Poszukiwania leśników
Las Polski - Powstanie Wielkopolskie - Poszukiwania leśników
Zbliża się 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego (1918–19), w którym wzięło także udział wielu leśników. Prof. Władysław Chałupka poszukuje śladów tych z nich, którzy uczestniczyli w walkach.  Dotychczas udało mu się zebrać 67 nazwisk, ale ta lista jest z pewnością znacznie dłuższa. Za pośrednictwem „Lasu Polskiego” prof. Chałupka zwraca się więc z prośbą do Czytelników o przesyłanie wszelkich udokumentowanych informacji biograficznych nt. znanych im nazwisk leśników-powstańców, formacji powstańczych i miejsc, w których walczyli. Prosi także o udostępnienie posiadanych materiałów w postaci dobrych jakościowo kopii zdjęć i dokumentów lub oryginałów, które zostaną zwrócone po wykorzystaniu. Informacje można przesyłać na adres: prof. dr hab. Władysław Chałupka, ul. Parkowa 3/2, 62-035 Kórnik, e-mail: wrchalupka[at]gmail.com. Red.
Ratujmy Serce Karpat - Rzeczowa riposta leśników
Las Polski - Ratujmy Serce Karpat - Rzeczowa riposta leśników

„Godzina dla Ziemi”, happeningi, zbiórki, celebryci, a nad tym szeroko zakrojona przez WWF akcja o enigmatycznej nazwie „Ratujmy Serce Karpat”. Fundacja zbiera głosy i przekonuje Polaków, głównie mieszkańców miast, że dla ochrony przyrody Karpat bezwzględnie konieczne jest utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.


EXPOHunting w Sosnowcu - Targi w cieniu zmian
Las Polski - EXPOHunting w Sosnowcu - Targi w cieniu zmian
Według organizatorów targi EXPOHunting (dziewiąta edycja odbywała się od 16 do 18 marca w Sosnowcu) zgromadziły w sumie 230 wystawców z ośmiu krajów, reprezentujących ponad 400 marek, i przyciągnęły ponad 13 tys. odwiedzających. Ci ostatni mogli nasycić swe oczy niezwykle bogatą ofertą, na którą składali się nie tylko producenci i dystrybutorzy broni, optyki czy amunicji, ale też wszelkiej maści sprzedawcy ubrań, broni białej, a także galanterii skierowanej do czworonożnych towarzyszy myśliwych. Nie zabrakło także ofert gastronomicznych czy też organizacji polowań w kraju i za granicą.
Parki narodowe - Przeszkolono strażników parkowych
Las Polski - Parki narodowe - Przeszkolono strażników parkowych

W Centrum Szkolenia Policji w podwarszawskim Legionowie zakończył się zorganizowany i sfinansowany przez Ministerstwo Środowiska kurs dla funkcjonariuszy Straży Parków Narodowych. W pierwszej pięciotygodniowej turze zostało przeszkolonych 20 strażników, a w ramach kolejnych turnusów szkolenie obejmie wszystkich przedstawicieli tej formacji.


1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy