NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
RDLP w Radomiu - Dary Świętokrzyskich Lasów
Las Polski - RDLP w Radomiu - Dary Świętokrzyskich Lasów

Jesień to czas obfitości leśnego runa. Z tej okazji już po raz szósty RDLP w Radomiu i nadleśnictwa LKP „Puszcza Świętokrzyska” (Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk) 16 września zaprosiły na integrację w ramach imprezy „Dary Świętokrzyskich Lasów”. Na gości czekały różnorodne atrakcje. Najważniejsze było jednak wielkie grzybobranie z leśnikami. Miłośnicy jesiennych smaków pod bacznym okiem leśnej braci walczyli o status najlepszego grzybiarza.

Stihl Timbersports - Kobiety chwyciły za siekiery
Las Polski - Stihl Timbersports - Kobiety chwyciły za siekiery

Okolice katowickiego Spodka stały się areną zmagań najlepszych drwali wyczynowców z kraju i Europy. Wszystko za sprawą zawodów z serii Stihl Timbersports. Jakby tego było mało, w rywalizacji, po raz pierwszy w historii Polski, zmierzyły się kobiety. Na mistrzostwa zjechały panie z całego Starego Kontynentu!

Ogólnopolskie dożynki - Kolejny prezydencki dąb
Las Polski - Ogólnopolskie dożynki - Kolejny prezydencki dąb

Patriotycznemu zalesianiu Polski wydaje się nie być końca. Do grona licznych już dębów upamiętniających 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości dołączył kolejny posadzony przez parę prezydencką. Nie byle jaki, bowiem poświęcony przez papieża Franciszka podczas audiencji generalnej leśników w Watykanie.

RDLP w Lublinie - Pomogli tysiącom pacjentów
Las Polski - RDLP w Lublinie - Pomogli tysiącom pacjentów
Z inicjatywy lokalnych leśników w Suścu, na terenie Nadleśnictwa Józefów, została zorganizowana kolejna „Biała sobota”. W ciągu 12 lat trwania tej akcji z pomocy lekarzy specjalistów z lubelskich klinik skorzystało ponad 4,5 tys. osób.
Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych
Las Polski - Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje parkom narodowym dofinansowania na wykup gruntów prywatnych znajdujących się w ich granicach. Tylko do Tatrzańskiego Parku Narodowego trafiło ponad 218 tys. zł dotacji (projekt „Wykup gruntów położonych w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego podlegających prawu pierwokupu” w całości opiewa na 247 tys. zł).
Nadleśnictwo Siewierz (RDLP w Katowicach) - Przeszkolili policjantów
Las Polski - Nadleśnictwo Siewierz  (RDLP w Katowicach) - Przeszkolili policjantów
Zakończyło się kolejne z cyklu organizowanych od kwietnia szkoleń dla policjantów. Leśnicy z całej Polski od dawna uczestniczą z policjantami we wspólnych patrolach i kontrolach pojazdów, razem pilnują porządku na obszarach leśnych, są zapraszani na szkolenia. W efekcie takich połączonych akcji zaistniała potrzeba kolejnych szkoleń. Tym razem jednak to policjanci zasiedli po stronie słuchaczy.
Nadleśnictwo Lipusz (RDLP w Gdańsku) - Dendroglif na 100-lecie niepodległości
Las Polski - Nadleśnictwo Lipusz  (RDLP w Gdańsku) - Dendroglif na 100-lecie niepodległości
Niecodzienny pomnik na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czynem leśników i mieszkańców Gdańska i okolic powstanie w Nadleśnictwie Lipusz. 20 października na terenie uszkodzonym przez ubiegłoroczny sierpniowy huragan zostanie posadzony dendroglif – kompozycja odpowiednio dobranych gatunków drzew, która z lotu ptaka przemieni się w obraz. W ten sposób na ciemnozielonym tle sosny z brzozowych liści wyrośnie sylwetka orła białego w koronie, odwzorowując godło państwowe.
Podatek leśny - Zyskają LP, stracą gminy
Las Polski - Podatek leśny - Zyskają LP, stracą gminy

Rząd postanowił uściślić sposób naliczania podatku od gruntów leśnych zajętych pod linie przesyłowe prądu, gazu itp. Ustawa (przygotowana przez Ministerstwo Energii) o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym została przyjęta przez Sejm 20 lipca. Nowela zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku.

Instytut Badawczy Leśnictwa - Rozbudowa ośrodka edukacyjnego
Las Polski - Instytut Badawczy Leśnictwa - Rozbudowa ośrodka edukacyjnego
Dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości niemal 1,4 mln zł pomoże rozbudować ośrodek edukacji ekologicznej IBL w Sękocinie Starym. Środki będą pochodzić z programu „Edukacja ekologiczna”. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,95 mln zł. Celem modernizacji jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Wkład własny IBL to 586 tys. zł. Inwestycja pozwoli atrakcyjniej i skuteczniej prezentować zasoby polskich lasów oraz uczyć, zwłaszcza dzieci i młodzież, jak z nich korzystać w sposób odpowiedzialny.
Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych
Las Polski - Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje parkom narodowym dofinansowania na wykup gruntów prywatnych znajdujących się w ich granicach. Tylko do Tatrzańskiego Parku Narodowego trafiło ponad 218 tys. zł dotacji (projekt „Wykup gruntów położonych w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego podlegających prawu pierwokupu” w całości opiewa na 247 tys. zł).
1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy