NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Arborystyka - Mistrzostwa Polski we wspinaczce drzewnej
Aktualności
Las Polski - Arborystyka - Mistrzostwa Polski  we wspinaczce drzewnej

Do Skrwilna (woj. kujawsko-pomorskie) zjechali się pasjonaci i eksperci w dziedzinie pielęgnacji drzew, by uczestniczyć w mistrzostwach Polski we wspinaczce drzewnej (2–3 czerwca). Zawody przyciągnęły arborystów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Dzień przed zawodami ich uczestnicy szkolili się w zakresie ochrony systemów korzeniowych drzew.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Organizująca mistrzostwa Federacja Arborystów Polskich wybrała na miejsce rozgrywek zabytkowy park w Skrwilnie. Otwarta impreza przyciągnęła lokalną społeczność – dla wielu mieszkańców gminy był to pierwszy kontakt z „drzewołazami”. Korzyści z ulokowania zawodów były obopólne – w zamian za udostępnienie miejsca arboryści wykonali prace pielęgnacyjne drzew w parku. Widzowie mieli też szansę powspinać się na drzewa pod czujnym okiem fachowców.

Same zawody zostały podzielone na pięć odbywających się symultanicznie konkurencji: wspinaczka po linie, umieszczanie liny na drzewie, wspinaczka po pniu, praca w koronie oraz udzielanie pomocy poszkodowanemu w koronie. Zawodnicy z największą zbiorczą punktacją weszli do pokazu mistrzów odbywającego się drugiego dnia. Spośród 29 startujących do niedzielnego etapu zakwalifikowali się: Damian Gacek, Bendeguz Lajko (Węgry), Michał Macan, Tomek Franikowski i Marcin Anczakowski. I to właśnie do Marcina „Szpili” Anczakowskiego powędrował tytuł mistrza Polski (powrócił do niego po dwóch latach, kiedy to lepszy okazywał się Michał Macan). Pierwsza trójka oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych otrzymała możliwość wyjazdu ma mistrzostwa Europy we Francji. Na zdobywcę tytułu mistrza Polski w przyszłym roku czeka ponadto bilet na turniej w Stanach Zjednoczonych.

SLV.

data modyfikacji: 2018-06-28 09:12:43
Las Polski - aktualny numer
Polecamy