NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna ASF - Na Pomorzu o pomorze
Aktualności
Las Polski - ASF - Na Pomorzu o pomorze

W przedostatni dzień lutego do szczecineckiej dyrekcji Lasów Państwowych zjechali leśnicy, lekarze weterynarii i myśliwi, by omówić strategię walki z afrykańskim pomorem świń. Wśród uczestników znaleźli się przede wszystkim przedstawiciele już dotkniętych problemem olsztyńskiej i lubelskiej dyrekcji LP, a także reprezentacja Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.


Pokaż/ukryj skróconą treść

Celem spotkania było przygotowanie się na sytuację, w której ASF dostałby się aż na zachód Polski. – Będziemy szukać luk, miejsc, gdzie jeszcze możemy usprawnić przeciwdziałanie ASF – przyznał Tomasz Skowronek, zastępca dyrektora RDLP w Szczecinku ds. gospodarki leśnej. A takich obszarów działania jest sporo, nawet w, wydawać by się mogło, trywialnych sprawach. Leśnicy zauważają bowiem, że do rozprzestrzeniania wirusa mogą się przyczyniać chociażby parkingi leśne wabiące dziki resztkami jedzenia. To tylko jeden z tematów poruszonych w ramach wymiany doświadczeń między jednostkami LP i innymi obecnymi na spotkaniu instytucjami.

Fot. Daniel Klawczyński

W walce z chorobą pomoże z pewnością nowa pracowania wirusologiczna Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku, przystosowana do badań w kierunku ASF. Koszt wyposażenia placówki wyniósł 3 mln zł, lecz dzięki temu znacznemu przyspieszeniu ulegnie analiza próbek z padłych dzików i świń. Laboratorium będzie wykrywało patogen, zarówno stwierdzając obecność przeciwciał, jak i dokonując badań genetycznych. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu wydajność może wynieść ok. 500 próbek dziennie, zabezpieczając tym samym diagnostycznie północną część kraju. Jest to tym samym piąta w kraju placówka wspierająca Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w stwierdzaniu wirusa afrykańskiego pomoru świń.

SLV.

data modyfikacji: 2019-03-20 15:26:38
Las Polski - aktualny numer
Polecamy