NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Bractwo Bartne - Tradycja łączy narody
Aktualności
Las Polski - Bractwo Bartne - Tradycja łączy narody

W Łucku (Ukraina) 30 października miał miejsce wernisaż (prezentowanej wcześniej w kilku miejscach w Polsce) wystawy autorstwa prof. Krzysztofa Hejke pt. „Ostatni Bartnicy”. Wystawę współorganizowali: Bractwo Bartne, Generalny Konsulat RP w Łucku oraz tamtejsza Galeria Sztuki Narodowego Związku Artystów Ukrainy.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Wspólne działania artysty fotografika i Bractwa Bartnego mają miejsce nie pierwszy raz. Pokazują i promują bartnictwo jako transgraniczny element kultury i tradycji narodów dawnej Rzeczpospolitej, wspólne dziedzictwo Polaków i Ukraińców. Tym bardziej cieszy, że wystawa po premierze i kilku pokazach w Polsce (m.in. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie) dotarła na Ukrainę. – Misją konsulatów jest nie tylko wystawianie wiz, ale utrzymywanie łączności z Polską i promocja naszej kultury – mówił konsul RP Krzysztof Sawicki.


Arch. Bractwa Bartnego

Na wernisażu nie brakowało specjalistów zajmujących się bartnictwem od strony naukowej. Prof. Ałła Dmytrenko z Wydziału Etnografii łuckiego uniwersytetu opowiadała gościom wystawy o poleskich bartnikach, przechowujących i pielęgnujących swoje tradycje od pokoleń. Polakom szczególnie miło było usłyszeć, że profesor zna i ceni działania związane z odtwarzaniem tradycyjnego bartnictwa w Puszczy Augustowskiej. Członkom Bractwa Bartnego, Piotrowi Piłasiewiczowi i Pawłowi Kotwicy, udało się zaprezentować gościom sztukę posługiwania się leziwem i szerzej opowiedzieć o swoich działaniach.

Zainteresowanie wystawą pokazało, że bartnictwo wcale nie musi być ginącym zawodem i doskonale wpisuje się w coraz popularniejszy nurt naturalnego pszczelarstwa. Jednocześnie jest formą zachowania wspaniałych tradycji łączących narody i przyjemnym hobby wykonywanym na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z naturą.

Z Ukrainy wystawa pojechała na Białoruś, gdzie do 8 stycznia prezentowana jest w Muzeum Białoruskiego Polesia w Pińsku.

Piotr Piłasiewicz (Bractwo Bartne)

data modyfikacji: 2017-01-20 09:58:38
Las Polski - aktualny numer
Polecamy