NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Fotografia przyrodnicza - Zdjęcia poezją inspirowane
Aktualności
Las Polski - Fotografia przyrodnicza - Zdjęcia poezją inspirowane

Tradycyjna fotografia przyrodnicza to dokumentacja przyrody, skłaniająca nas do zachwytu nad jej pięknem. Zachwyt ten wzmagają: oryginalność ujęcia, niezwykłość kompozycji, poruszające zestawienia kolorów i kształtów… –Właśnie taką fotografię realizuję na potrzeby wydawnictw. Bardzo ją cenię w wykonaniu innych, lepszych ode mnie autorów, ale nie jest ona tym, co mnie najbardziej pociąga – mówi Zbigniew Pajewski, podleśniczy z Puszczy Bukowej (Nadleśnictwo Gryfino), fotografik i edytor.

Pokaż/ukryj skróconą treść

W fotografii, której się oddaje, świat przyrody jest tylko tworzywem, z którego kreuje impresje o sprawach warunkujących sens naszej drogi przez życie i związanych z tym emocji. Mowa o narodzinach i śmierci, miłości i nienawiści, przemijaniu i przekonaniu, że „nie wszystek umrę”. – W obcowaniu z fotografiką ważniejsza od dokumentowania namacalnej realności jest zabawa słowem, budowa zaskakujących skojarzeń, szukanie metafor w kilku słowach przybliżających najbardziej nieuchwytne ludzkie emocje. Można rzec, że jest to fotografia rzeczy niewidzialnych ubranych w szaty przyrody – mówi Pajewski.


Człowiek jak stwórca nieobliczalny - poetycka sentencja fotografii Zbigniewa Pajewskiego inspirowana wierszem autorstwa Wiesława Dymnego

Pracując od prawie 40 lat w lesie, zapisuje w aparacie fotograficznym miejsca, które poruszają go ukrytą w nich opowieścią o wspomnianych wartościach. – Ukrytych jak obraz na kliszy fotograficznej, wymagających wywołania słowami, tj. tytułem zdjęcia, który jest równoważny samemu obrazowi. Zdjęcia, dla których nie mam tytułu, a więc metaforycznie „niewywołane” być może na zawsze pozostaną w szufladzie – dodaje fotograf.

I jak sam powtarza, las jest dla niego tworem bardziej duchowym niż materialnym, miejscem, gdzie „same plotą się historie, sam się rozgryza orzech”. – Ja tylko czasem coś z tego podpatrzę i podsłucham. Dlatego to, co tworzę, jest nierozerwalnie związane z lasem, choć dalekie od tradycyjnie pojmowanej „sztuki leśnej”. Bardziej od urody przyrody zachwyca mnie piękno duszy ludzkiej w leśny strój przyodziane – komentuje.

Wydał trzy albumy, gdzie poezja i zdjęcia rozmawiają ze sobą, tworząc nową, często bardzo zaskakującą wartość. Ostatni z nich „Słowa, słowa ukryte” ukazał się w bieżącym roku. Zdjęciom towarzyszą wiersze 21 poetów, będące tekstami piosenek artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Emilian Szczerbicki

data modyfikacji: 2019-07-12 10:50:30
Las Polski - aktualny numer
Polecamy