NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Historia - Upamiętnili jeńców wojennych
Aktualności
Las Polski - Historia - Upamiętnili jeńców wojennych
Polskie lasy skrywają wiele śladów – także tej najtragiczniejszej – przeszłości. Jednym z nich jest nieistniejąca już miejscowość Barkniewko (Barkenbrügge) w Nadleśnictwie Okonek (RDLP w Pile), gdzie od 1941 r. funkcjonował niemiecki obóz jeniecki. Wedle dokumentów przetrzymywano w nim ponad 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej.
Pokaż/ukryj skróconą treść

O liczbie jeńców z innych sił zbrojnych trudno mówić, na pewno więziono tu Polaków i Serbów. Powojenne ekshumacje odkryły ciała niemal 3 tys. więźniów. Dzisiaj po tym ogromnym, liczącym 10 ha obozie, nie byłoby śladu, gdyby nie starania poznańskiego IPN-u i miejscowego nadleśnictwa. – W pięknym otoczeniu przyrody kilkadziesiąt lat temu rozegrała się tragedia. Ludzie ponosili śmierć, walcząc o wolność swoich narodów. Jesteśmy spadkobiercami tej pamięci. To nasze zadanie, aby upamiętniać tych wszystkich, którzy na ołtarzu wolności przelewali swoją krew – podkreślał Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego IPN-u.

Fot. Robert Antosz

17 maja odbyła się uroczystość odsłonięcia upamiętniającego tragiczną przeszłość obelisku z inskrypcją i zrekonstruowanej przez leśników bramy obozu oraz tablicy informacyjnej. Wzniosłą oprawę zapewniły kompania honorowa z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, poczet sztandarowy Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Szczecinku i harcerze. Oprócz fundatorów monumentu i leśników z dyrekcji pilskiej i szczecineckiej w wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej. Wyjątkowym gościem był Siergiej Nikołajewicz, wnuk jednego z więzionych w obozie jeńców: – Każdy naród ma prawo tu przyjechać, być w tym miejscu, aby wyrazić pamięć. Dziękuję w imieniu narodów Rosji i nisko się kłaniam. To wielkie dzieło. Zawsze będziemy wam wdzięczni za pamięć nie tyko o naszym narodzie, ale także innych zamęczonych w tutejszych obozach – mówił ze wzruszeniem Rosjanin. 

SLV.

data modyfikacji: 2019-07-12 10:34:47
Las Polski - aktualny numer
Polecamy