NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Inicjatywy społeczne - Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”
Aktualności
Las Polski - Inicjatywy społeczne - Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”

Potrzeba edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa powinna się dzisiaj wydawać leśnikom oczywistością. Napotyka ona jednak pewne problemy, jak chociażby dotarcie z wiedzą do wszystkich grup wiekowych. Naprzeciw temu wychodzi działające od listopada 2017 r. na terenie RDLP w Lublinie stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”. W jego zarządzie zasiadają trzej nadleśniczowie: Jacek Pomykała (Rozwadów), Stanisław Nawrocki (Józefów) i prezes Piotr Mróz (Biłgoraj).

Pokaż/ukryj skróconą treść

Jako jedyna w naszym kraju organizacja tego typu związana z leśnictwem otrzymała 50 tys. zł grantu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Nie do końca byłem zadowolony z ograniczeń, jakimi jest obarczona edukacja przyrodniczo-leśna prowadzona w ramach struktur Lasów Państwowych. Brakowało nam elastyczności niezbędnej, by trafić do dorosłych ludzi– przyznaje Piotr Mróz. Jego zdaniem ważne jest przedstawienie kulisów pracy leśników nauczycielom, dziennikarzom, samorządowcom i uczniom szkół średnich, gdyż, jak słusznie zauważa: jedna przekonana osoba przekona następnych sto.


Kurs strzelecki w ZSL w Biłgoraju zorganizowany przez Stowarzyszenie "Leśnicy dla Polski"
Fot. arch. Nadleśnictwa Biłgoraj

Uzyskane z ministerstwa środki stowarzyszenie przeznaczyło na realizację projektu „Aktywnie w lesie i o lesie – edukacja społeczna na rzecz zrównoważonego rozwoju”. W jego ramach zrealizowano warsztaty „Jeden dzień z pracy leśnika” przeznaczone dla nauczycieli przyrody, biologii, geografii, dziennikarzy i przedstawicieli władz lokalnych. Kameralne i terenowe zajęcia odbyły się w nadleśnictwach Biłgoraj, Józefów, i Rozwadów.

Społeczeństwo widzi nas w białych koszulach, które zakładamy raz w miesiącu na narady. W ten sposób nie pokażemy prawdy o naszej pracy. Nauczyciele byli zdziwieni, gdy pokazaliśmy im, jak rzeczywiście wygląda dzień z życia leśnika – wyjaśnia Piotr Mróz. Dzięki działaniom stowarzyszenia słuchacze mieli się okazję zapoznać z zasadami prowadzenia gospodarki leśnej, znaczeniem drewna i organizacją leśnictwa w Polsce. Na tym jego aktywność się nie kończy: – Ta forma działalności daje nam większą swobodę co do realizacji zadań, których nie moglibyśmy finansować w ramach edukacji prowadzonej przez LP. Pozwala też na pozyskiwanie środków z darowizn – tłumaczy nadleśniczy. To właśnie dzięki darowiznom w ub. roku stowarzyszenie zorganizowało szkolenie strzeleckie w ZSL w Biłgoraju. Będzie ono powtarzane co roku dla uczniów czwartych klas. – Ubiegły pracowity rok przekonał mnie do takiej formy działalności prospołecznej. Teraz chcemy rozszerzyć obszar działania, zwłaszcza dotrzeć do społeczności Lublina – zapowiada prezes stowarzyszenia.

SLV.
data modyfikacji: 2019-02-27 08:52:05
Las Polski - aktualny numer
Polecamy