NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Jedlnia-Letnisko (RDLP w Radomiu) - Pamięci ofiar katyńskich
Aktualności
Las Polski - Jedlnia-Letnisko  (RDLP w Radomiu) - Pamięci ofiar katyńskich
Odsłonięciem obelisku ku czci leśników pomordowanych w Zbrodni Katyńskiej radomscy leśnicy zainaugurowali regionalne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Na obelisku zamieszczono sentencję: „Płacz łzami całego świata, kiedy już wiesz o Katyniu (…)” – Piero Onifiani. W hołdzie leśnikom zamordowanym na nieludzkiej ziemi w Katyniu, Miednoje, Kuropatach. Chwała Bohaterom. Obelisk został odsłonięty w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 12 kwietnia br. w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Tym samym leśnicy z RDLP w Radomiu zainaugurowali obchody 100-lecia niepodległości Polski.
Pokaż/ukryj skróconą treść


Fot. E. Szczerbicki

Na obelisku pojawiły się też trzy nazwiska ofiar. Michał Frank i Józef Jankiewicz pracowali w biurze RDLP w Radomiu. Zygmunt Sobkiewicz był zastępcą kierownika tartaku w Zagnańsku. Ta trójka zapewne stanowi początek listy radomskich leśników zamordowanych na obcej ziemi przez stalinowskich oprawców. Jak powiedział Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, nadal trwają prace związane z jej uzupełnieniem. Losy ok. 30 radomskich leśników nie zostały jeszcze wyjaśnione.

78 lat temu wymordowano wielu leśników. Pod względem liczebności stanowili oni trzecią grupę zawodową wśród poległych w Zbrodni Katyńskiej – powiedział były minister środowiska Jan Szyszko. – W tym kontekście należy pamiętać, że leśnicy jak jeden mąż stanęli w obronie Polski w 1939 r. i po stronie rządu londyńskiego. Płacili ogromną cenę także po wojnie za to, że zostali wierni słowom „Bóg, honor i Ojczyzna”. Przypomnijmy, że wśród niemal 24 tys. ofiar katyńskich kilkaset to ludzie lasu. Szacuje się, że w Katyniu zamordowano 143 leśników, w Charkowie – 145, w Kalininie – 91 (pochowani w Miednoje), w Kijowie i Tarnopolu – 173 (pochowani w Bykowni), w Mińsku – 172 (pochowani w Kuropatach).

Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, otwierając okolicznościową konferencję przypomniał, że wśród ofiar byli także znani i zasłużeni leśnicy, m.in. Adam Loret, organizator i dyrektor naczelny Lasów Państwowych w II Rzeczypospolitej, Jan Teodor Hausbrandt, twórca i pierwszy dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, oraz Jan Dunin-Markiewicz, dyrektor radomskiej dyrekcji LP w latach 1934–39.

Sebastian Piątkowski z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił lokalny wymiar Zbrodni Katyńskiej. – Leśnicy, szczególnie w małych miejscowościach, stanowili społeczną i narodową elitę. Ich strata nie była możliwa do zniwelowania nawet w kolejnych dziesięcioleciach – mówił. W podobnym tonie wypowiadała się Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, współinicjatorka wraz z mężem Stanisławem (nadleśniczym) założenia w Nadleśnictwie Oleszyce Lasu Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej. –Sowiecki agresor wiedział, że leśnicy są grupą zawodową bardzo dobrze przygotowaną do walki i przez to niebezpieczną, co stanowiło główny powód, że tak licznie zostali zamordowani w trybie katyńskim, bez przesłuchania, postawienia zarzutów, bez wyroku – mówiła.

Pokolenia przemijają, co jest smutne, acz oczywiste. Ale odsłonięty obelisk przetrwa ich wiele i będzie przypominał o Zbrodni Katyńskiej ludziom odległej przyszłości – mówił dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny. Dyrektor wysoko ocenił wszystkie inicjatywy upamiętnienia leśników mające na celu pielęgnowanie prawdy historycznej.

Emilian Szczerbicki

data modyfikacji: 2018-04-25 15:05:45
Las Polski - aktualny numer
Polecamy