NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Karkonoski Park Narodowy - Reintrodukcja niepylaka apollo
Aktualności
Las Polski - Karkonoski Park Narodowy - Reintrodukcja niepylaka apollo

Zapoczątkowany w 2007 r. program odbudowy populacji niepylaka apollo w Polsce przynosi dobre rezultaty. Dzięki staraniom Karkonoskiego Parku Narodowego motyl po 100 latach nieobecności powrócił w Karkonosze. Jest to jego trzecie po Pieninach i Górach Kruczych stanowisko w naszym kraju. Park finansuje hodowlę z własnych środków, a jej podstawą jest doglądana również przez parkowców hodowla rozchodnika olbrzymiego – rośliny żywicielskiej tego przedstawiciela rzędu motyli.

Pokaż/ukryj skróconą treść

W wolierze hodowlanej żyje już 500 osobników niepylaka, znajdujących się pod czujną opieką pracowników KPN, którzy codziennie poświęcają łuskoskrzydłym podopiecznym wiele uwagi. Owady są karmione nanoszonym na kwiaty słodkim syropem.

Jak podkreśla dyrektor parku Andrzej Raj: – To nie jest jeszcze koniec. Jeśli ten proces będzie postępował, to w przyszłym roku powinniśmy mieć już tysiące niepylaków.

Celem rozproszenia ryzyka hodowla ma zostać podzielona na trzy namioty. Motyle są wrażliwe i nagłe wahania temperatury wynikające chociażby z nagrzania się woliery mogą zniweczyć wysiłki, dlatego populacja jest stale monitorowana. Mimo to pracownicy parku podkreślają umiejętność przystosowania się owada do lokalnych warunków atmosferycznych. Swoje robi też zróżnicowanie genetyczne – część larw przepoczwarcza się później, co stanowi naturalne zabezpieczenie na wypadek przymrozków czy opadów śniegu.

Regres niepylaka apollo związany jest z zaniechaniem wypasu, który promował roślinę żywicielską. Istotnym zagrożeniem okazali się także kolekcjonerzy, którzy ze względu na wysokie zróżnicowanie osobnicze potrafili zbierać po kilkaset egzemplarzy motyla jednego dnia.

Pracownicy parku mają nadzieję, że w ciągu 10 lat uda się przywrócić gatunek naturze. Nadal mają jednak zamiar utrzymywać żelazny zapas populacji w hodowli na poziomie 500–1000 osobników, a nadmiar wypuszczać na wolność. Należy też zwrócić uwagę na promocję ochrony przyrody. – Dzięki takim działaniom mieszkańcy i turyści mają szansę zobaczyć, że starania parku dają widoczny efekt. Motyle to zwierzęta niepowodujące konfliktów, które każdy może podziwiać – mówi Dariusz Kuś, główny specjalista ds. ochrony przyrody w KPN. 

SLV.

data modyfikacji: 2018-10-22 14:53:45
Las Polski - aktualny numer
Polecamy