NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Komisja Heraldyczna o leśnym mundurze (nr 21/2014)
Artykuły - Komisja Heraldyczna o leśnym mundurze (nr 21/2014)
Las Polski - Komisja Heraldyczna o leśnym mundurze (nr 21/2014)

Mija rok, od kiedy pierwsi leśnicy zobaczyli kolekcję nowego wzorca mundurowego. Po zmasowanej krytyce braku godła, zostało ono przywrócone. Ostatnio na ten temat wypowiedziała się Komisja Heraldyczna i wygląda na to, że prace nad nowym aktem prawnym będą musiały jeszcze trochę potrwać.

Pokaż/ukryj skróconą treść
Komisja Heraldyczna to organ opiniodawczo-doradczy przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji i to MAiC zasugerowało resortowi środowiska zasięgnięcie opinii nt. projektu rozporządzenia w sprawie wzoru mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia. Opinia, podpisana 3 października przez przewodniczącego Komisji ks. dr. Pawła Dudzińskiego (historyk z UKSW w Warszawie), jest niestety krytyczna.

Komisja miała okazję przyjrzeć się już dwóm wersjom projektu. Pierwszej w czerwcu – ta była jeszcze bez orła i czapki. Drugiej w końcu września. Powrót symboli narodowych w wersji z jesieni to w zasadzie jedyny element, o jakim w opinii napisano pozytywnie.

Zasadnicza krytyka heraldyków dotyczy przedstawienia przywróconego na mundury orła. Choć to godło narodowe, symbol najwyższej wagi, to do projektu leśnego munduru trafił w pośpiechu i został ukazany na tyle mało starannie, że wręcz trudno powiedzieć, jak mógłby w przyszłości wyglądać. Korona Orła jest tu nieokreśloną plamą – przeczytamy. Podobnie nieczytelny jest rysunek przedstawiający czapkę wyjściową. Brak go w ogóle w przypadku guzików (choć dla odmiany są rysunki np. skarpet czy kalesonów). Te ważne dla tradycji elementy mundurowe należałoby w opinii heraldyków dookreślić. W treści pada też sugestia, by prócz plakietki (naszywki) z orłem nadal utrzymać godło tłoczone w metalu, nawiązujące do tradycji lat 20. i noszone na czapkach wyjściowych.


Godło wraca na mundury leśników. W najnowszej wersji projektu rozporządzenia jest obecne, choć jedynie w formie naszywki. Komisja Heraldyczna sugeruje utrzymanie dotychczasowego orła (na zdjęciu), wykonanego z metalu

W opinii jest też sporo interesujących uwag nt. zastosowanej terminologii. Eksperci negują określenie „stylizowany wizerunek orła”, wskazując, że w tym przypadku o stylizacji nie ma mowy. W nawiązaniu do historycznej kompozycji proponują raczej „godło leśników polskich”. Nie podoba im się też używanie cywilnego terminu „marynarka”, która zgodnie z nomenklaturą munduroznawczą winna być „kurtką mundurową”. Jako niestosowne uznają umieszczenie w akcie prawnym terminów z „gwary środowiskowej wytwórców i handlu”, tj. stuptuty, Soft Shell czy leginsy (pisownia z rozporządzenia). Te elementy odzieży należałoby przedstawić, korzystając z istniejących pojęć słownikowych. Legginsy, czyli faktycznie rajtuzy, piętnują szczególnie. Stwierdzają bowiem, że młodzieżową modą jest noszenie legginsów jako samodzielnego ubioru i – nie bez poczucia humoru – zastanawiają się, czy aby nie taka jest intencja ustawodawcy?

Uwagi terminologiczne – dość zaskakujące, bowiem we wcześniejszej dyskusji nie pojawiały się – pokazują, że stosunek leśników, mimo niewątpliwej atencji dla munduru, jest wobec tyczących go kanonów dość liberalny.

Komisja Heraldyczna jest też bezlitosna dla graficznej formy prezentowania elementów munduru w projekcie rozporządzenia: to raczej szkice koncepcyjne różnych ubiorów powstałe w pracowni czasopisma z projektami odzieży dla nastolatków, a nie wzory umundurowania dla jednej ze służb mundurowych Rzeczypospolitej.

RaZ


data modyfikacji: 2014-11-27 12:15:59
Las Polski - aktualny numer
Polecamy