NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Media - Przetestowani z leśnej wiedzy
Aktualności
Las Polski - Media - Przetestowani z leśnej wiedzy

26 czerwca o 21:20 TVP1 wyemitowała kolejny Wielki Test. Tym razem pytania dotyczyły leśnictwa. A data była nie bez znaczenia – 26 czerwca Lasy obchodziły bowiem równo 95 lat. To tego dnia 1924 r. Rada Ministrów powołała do życia uchwałą Lasy Państwowe, a dwa dni później prezydent RP wydał rozporządzenie nadające przedsiębiorstwu „Polskie Lasy Państwowe” statut.


Pokaż/ukryj skróconą treść


Test składał się z pięciu rund, w każdej po pięć pytań z dwoma lub trzema wariantami odpowiedzi. Pytano m.in. o to, jakich drzew jest najwięcej w polskich lasach, jaki procent światowej populacji żubrów zamieszkuje Polskę, o ile procent wzrosła powierzchnia lasów w Polsce od II wojny światowej. Nie zabrakło pytań o pierśnicę, wyłuszczarnię i najstarsze drzewo w Polsce. Sporo trudności sprawiło pytanie o liczbę sadzonych corocznie przez LP drzew – uczestnicy nie dowierzali, że może to być aż 500 mln. W finale zmierzyły się dwie pary, które na pytania odpowiadały najlepiej i najszybciej. Piosenkarze Marcin Czyżewski i Sasha Strunin oraz aktorzy Joanna Derengowska i Przemysław Cypryański musieli udzielić odpowiedzi (cztery warianty do wyboru) na łącznie sześć pytań. Pytani byli m.in. o to, ile ton CO2 pochłania w ciągu roku 10 ha lasu, co to jest hajstra i ile procent rezerwatów leży na terenie LP. Remis (każda z par popełniła po jednym błędzie) wymusił dogrywkę, w której obie drużyny musiały podać, ile pomników przyrody znajduje się na terenie Lasów Państwowych. Pary podały odpowiednio 500 i 501. Bliżej poprawnej dpowiedzi – ponad 11 tys. – był duet Derengowska i Cypryański i to oni zwyciężyli w Wielkim Teście.


Czek na 30 tys. zł wręczyli im dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny i dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz, którzy wraz z naukowiec Anną Wierzbicką i wiceminister środowiska Małgorzatą Golińską byli ekspertami. Zwycięzcy przeznaczyli wygraną na cel charytatywny – wesprą Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Test można było rozwiązywać także on-line i za pomocą aplikacji. Najlepiej z pytaniami poradzili sobie mieszkańcy woj. lubuskiego (wszak ich województwo ma najwyższą lesistość). Zwycięzcą testu on-line został pan Marcin z Gdańska – otrzymał 5 tys. zł.

UZ

data modyfikacji: 2019-07-12 11:24:26
Las Polski - aktualny numer
Polecamy