NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Nadleśnictwo Gdańsk - Owocowa Arka
Aktualności
Las Polski - Nadleśnictwo Gdańsk - Owocowa Arka

Ochrona przyrody nie zawsze musi się wiązać z nakładaniem reżimów i ograniczeń, czasem wystarczy zwyczajne promowanie różnorodności biologicznej i ukierunkowanie ruchu turystów. Z takiego właśnie założenia wyszli leśnicy z Gdańska, którzy wzbogacili swoje nadleśnictwo o miododajne i owocodajne gatunki drzew i krzewów. W ramach rewaloryzacji terenów zielonych i kierunkowania ruchu turystycznego powstały już dwie Owocowe Arki – jedna w ub. roku w Gołębiewie, drugą posadzono w listopadzie w Młynkach.


Pokaż/ukryj skróconą treść

Zagajnik składa się z rodzimych roślin: czereśni ptasiej, derenia świdwy i jadalnego, leszczyny, głogu, kruszyny, jałowca, czeremchy zwyczajnej, tarniny, dzikiej róży, bzu, jarzębu, kaliny koralowej, szakłaka pospolitego, trzmieliny pospolitej, porzeczki, starych odmian jabłoni (kosztela, papierówka, złota reneta) i gruszy (odmiana faworytka), a także wiśni (sokówka, wczesna ludwika). Znalazło się w nim też miejsce na infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną.

Fot. Joanna Bloch-Orłowska

Zarówno ubiegłoroczna, jak i bieżąca akcja zyskały dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu do ekosystemu wprowadzono odpowiednio 370 i 216 sadzonek drzew i krzewów pochodzących z lokalnych szkółek. Całkowity koszt to niemal 194 tys. zł, dotacja WFOŚiGW wyniosła 74 tys. zł.

SLV.

data modyfikacji: 2019-01-15 12:08:10
Las Polski - aktualny numer
Polecamy