NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Nadleśnictwo Jabłonna - Wespół z samorządowcami
Aktualności
Las Polski - Nadleśnictwo Jabłonna - Wespół z samorządowcami

Podwarszawskie lasy to rejon szczególny, w którym presja aglomeracji miejskiej ściera się ze społecznymi oczekiwaniami i zadaniami gospodarki leśnej. Nadleśnictwo Jabłonna (RDLP w Warszawie) postanowiło pokazać te ostatnie, organizując sadzenie lasu razem z samorządowcami, politykami i lokalną społecznością. – Chcieliśmy zorganizować coś, co przysłuży się lokalnej społeczności. Na tym przykładzie widać, że leśnicy mogą współpracować z samorządowcami. Chcieliśmy też pokazać, że można jednocześnie prowadzić zrównoważoną gospodarkę leśną i współpracować z ludźmi, gdyż nasze starania są na nic bez zrozumienia społecznego – zwrócił się do zgromadzonych Stefan Traczyk (na zdj. z prawej), nadleśniczy Nadleśnictwa Jabłonna.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Jako leśnik nie mam się czego wstydzić za polskie leśnictwo. Wiem zaś, że nie do wszystkich samorządów dociera informacja o wielkości nakładów, jakie LP ponoszą na wspólne inwestycje – dodawał.

W mojej pamięci utkwiły wspomnienia z sadzenia lasu z czasów szkolnych, kiedy na zajęciach jeździliśmy furmankami do lasu. To właśnie wspólne sadzenie drzew nas integruje – przywołał malownicze wspomnienia Radomir Czauderna, sołtys Dąbrowy Chotomowskiej, współorganizator wydarzenia.

Takie jak ta wspólne inicjatywy spotykają się z pozytywnym odzewem okolicznych mieszkańców, dla których sadzenie lasu daje szansę na wkład w rozwój najbliższego otoczenia. – Lasy to drewno, dlatego składamy ukłon w stronę tych, którzy prowadzą gospodarkę leśną. Chcemy, by las trwał dalej – zapewniła Dorota Świątko, wiceprzewodnicząca rady gminy Jabłonna. Samorządowcy podkreślali, że są przyjaciółmi lasu i Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Jabłonna rozciąga się na terenie nie tylko podwarszawskich miejscowości, ale i kilku dzielnic stolicy, m.in.. Bemowa, które reprezentował burmistrz Michał Grodzki. – Dopiero gdy objąłem fotel burmistrza, dowiedziałem się, że w Bemowie jest kawał lasu – przyznał.

Po przemówieniach zebrani ochoczo ruszyli do odnowienia lasu przy użyciu sosenek z hodowli kontenerowej. Organizatorzy zapewnili kostury i rękawice, a w razie deszczu także peleryny. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na poczęstunek, a później zainteresowani zapoznali się z funkcjonowaniem szkółki kontenerowej. Kadra leśna przedstawiła zebranym kulisy nowoczesnej produkcji szkółkarskiej, największe wrażenie zrobiły jednak, liczone w milionach sztuk, wyprodukowane sadzonki. 

SLV.
Fot. J. Słowik
data modyfikacji: 2018-05-23 12:40:53
Las Polski - aktualny numer
Polecamy