NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Nadleśnictwo Oleszyce (RDLP w Krośnie) - Hołd powstańcom
Aktualności
Las Polski - Nadleśnictwo Oleszyce  (RDLP w Krośnie) - Hołd powstańcom

Uroczystość upamiętniająca 155. rocznicę wymarszu pierwszego oddziału z Galicji do powstania styczniowego odbyła się 15 marca na terenie Nadleśnictwa Oleszyce. Tego dnia w 1863 r. z tutejszych lasów pod dowództwem płk. Leona Czachowskiego do walki wyruszył 500-osobowy oddział ochotników.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Uroczystość rozpoczęła się mszą i wykładem Piotra Makary, dyrektora Muzeum Kresów w Lubaczowie. Przypomniał on o licznych związkach mieszkańców Ziemi Lubaczowskiej z trwającym w Królestwie powstaniem narodowym i formach pomocy temu ruchowi. W uroczysku leśnym „Tartak” pod głazem upamiętniającym powstańców odbyła się oficjalna część uroczystości. Głos zabrała dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna. Przypomniała o historii upamiętnienia powstańców obeliskiem ustawionym przed pięcioma laty. Dla uczczenia pamięci powstańców kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała salwę honorową, po czym delegacje uczestników uroczystości złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Sztandary na uroczystość wystawiły:

21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza, RDLP w Krośnie i Nadleśnictwo Oleszyce. Oprawę muzyczną zapewnił zespół sygnalistów „Echo Karpat”. Na zakończenie odbył się koncert Zespołu Cztery Pory Roku z Oleszyc, który wykonał m.in. pieśni patriotyczne z okresu powstania styczniowego.

Edward Marszałek

data modyfikacji: 2018-04-04 10:28:47
Las Polski - aktualny numer
Polecamy