NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Nadleśnictwo Wałbrzych (RDLP we Wrocławiu) - Zerwanie dzierżawy góry Włodarz
Aktualności
Las Polski - Nadleśnictwo Wałbrzych (RDLP we Wrocławiu) - Zerwanie dzierżawy góry Włodarz
Nadleśnictwo Wałbrzych poinformowało o wypowiedzeniu umowy najmu systemu jaskiń stanowiącego część kompleksu „Riese” w Górach Sowich. Od 2003 r. siecią wykutych w zboczu góry Włodarz hitlerowskich sztolni zarządzała spółka Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”. Wypowiedzenie nastąpiło 17 stycznia, zaś umowa zostanie rozwiązana 30 września.
Pokaż/ukryj skróconą treść

Powodem jest działalność najemcy niedostatecznie zabezpieczająca interes Skarbu Państwa, jednak nadleśnictwo nie podało konkretnych przyczyn swojej decyzji i wciąż prowadzi analizę prawną sprawy. W odniesieniu do niej najemca przypomina, że możliwy jest scenariusz zrekompensowania mu poniesionych nakładów i ewentualnych strat wynikłych z zerwania umowy.


Wejście do kompleksu sztolni wykutych w górze Włodarz
Fot. Dariusz Ciepiał/www.wikimedia.org

W połowie grudnia w zalanym kompleksie jaskiń zorganizowano ekstremalne zawody pływackie. Impreza odbyła się pomimo wystosowanego przez Nadleśnictwo Wałbrzych wezwania do jej odwołania. Historycy przypominają, że jaskinie powstały w wyniku katorżniczej pracy więźniów niemieckich obozów, o czym nadleśnictwo przypominało przed zawodami na stronie internetowej:Organizowanie tego typu imprez w miejscu, gdzie niewolniczo mordowano, katowano i wykorzystywało się ludzi jest niedopuszczalne. Jest to miejsce pamięci i nie powinno służyć innym celom.

Sytuacja ta przywodzi na myśl Wilczy Szaniec, który po sądowej batalii wrócił w pełne władanie Nadleśnictwa Srokowo (RDLP w Olsztynie). Pod szyldem LP była wojenna kwatera Hitlera przeżywa nowy rozkwit popularności.

SLV.

data modyfikacji: 2019-02-27 08:56:59
Las Polski - aktualny numer
Polecamy