NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Nadleśnictwo Wołów - (RDLP we Wrocławiu) Przodownicy BHP
Aktualności
Las Polski - Nadleśnictwo Wołów - (RDLP we Wrocławiu) Przodownicy BHP

Artur Dyrcz, nadleśniczy Nadleśnictwa Wołów, 19 grudnia odebrał statuetkę za zajęcie II miejsca w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy. Jego jednostka brała udział w rywalizacji „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” w kategorii zakładów zatrudniających od 51 do 250 osób.


Pokaż/ukryj skróconą treść

Fot. arch. Nadleśnictwa Wołów

Jeszcze zanim w ogóle dowiedzieliśmy się o konkursie PIP, zaczęliśmy na własną rękę udoskonalać BHP w jednostce – mówi nadleśniczy. – W drugiej połowie 2016 r. zleciliśmy zewnętrznej firmie przeprowadzenie audytu i na podstawie jego wyników systematycznie wdrażaliśmy usprawnienia. Wiązało się to z przełamaniem oporu pracowników – wyznaje nadleśniczy. Przepisy swoją drogą, jednak trudno zmienić przyzwyczajenia. Mimo tego stopniowo między służbą BHP a pracownikami, zwłaszcza kadrą terenową, zaczęła się pojawiać nic porozumienia. – Ważne było uświadomienie leśniczym odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale też za innych pracowników nadleśnictwa, a mamy choćby jeszcze kilku pilarzy.

Przystąpienie do konkursu PIP nie było jednak oczywistością – chętni muszą wpierw przedstawić sprawozdanie z wdrożonych usprawnień. –Chcieliśmy się przekonać, czy środki i czas zainwestowane w poprawę BHP w jednostce okazały się dobrze spożytkowane – tłumaczy udział w konkursie nadleśniczy.

Biorąc pod uwagę gorliwość kontroli PIP przeprowadzonych w ramach konkursu, o tytuł nie było łatwo. Inspektorzy wzięli pod lupę nie tylko stanowiska biurowe i magazynowe (umowy o pracę, a nawet godziny nadliczbowe) w nadleśnictwie, ale także budynki i stanowiska pracy w leśnictwach. Nie obyło się bez sprawdzenia stanu maszyn oraz kontroli dokumentacji. Wykazać musieli się także wykonawcy prac leśnych, gdyż wyspecjalizowani kontrolerzy pojawili się także na powierzchniach roboczych. Wyniki konkursu udowadniają, że decyzja nadleśniczego ws. poprawy warunków i higieny pracy była jak najbardziej słuszna i przyniosła pozytywne rezultaty.

PIP organizuje konkurs na najbezpieczniejszych pracodawców już od ponad ćwierć wieku. Ideą jest pobudzenie rywalizacji w zapewnieniu jak najlepszych i jak najbezpieczniejszych warunków pracy. Finaliści trafiają na prestiżową Złotą Listę Pracodawców.

To jednak nie jedyny sukces Lasów na tym polu w ostatnim czasie. Tego samego dnia Piotr Bereś, starszy specjalista ds. BHP z wrocławskiej dyrekcji LP, zdobył wyróżnienie PIP w konkursie „Wzorowy pracownik służby BHP województwa dolnośląskiego”. 

SLV.

data modyfikacji: 2019-02-27 08:45:12
Las Polski - aktualny numer
Polecamy