NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Patyki, badyle
Z wydawnictw
Las Polski - Patyki, badyle

Patyki, badyle

Urszula Zajączkowska
Wyd. Marginesy, 258 s.

Jako była studentka dr Urszuli Zajączkowskiej nie mogłam nie sięgnąć po jej kolejną książkę (choć inną niż poprzednie). Botanik z artystyczną duszą (autorka tomików poezji i filmów, muzyk) przybliża nam świat roślin. I choć robi to w swój, unikatowy sposób, to ta opowieść naprawdę wciąga.
Pokaż/ukryj skróconą treść

O kwestiach naukowych autorka mówi bowiem w sposób literacki, często poetycki: Jesień wreszcie zwalnia drzewa z kieratu metabolizmu, zapowiada mrok i chłód. Dlatego liście muszą umrzeć, ale to drzewa decydują, kiedy to się stanie. Ostatecznie odlatują gdzieś, w ciepłe kraje rozkładu materii, by zaraz stać się żukiem albo piórem. Apoptoza jesienna. Oskrobany z romantyzmu gorączkowy pośpiech. Momentami to nawet nieco metafizyczna podróż przez świat botaniki:

Bo przecież patyki, badyle, drągi, pędy, gałązki to długie palce, rusztowania dla liści, kwiatów i owoców, pokryte twardą korą, zasłonięte od świata, eksponują jednak swoje intymne priorytety, obnażając kształtem, ukrytym językiem anatomii całą historię swojego życia, którą można czytać jak powieść o nieprzerwanej fabule. I tak też odbiera się książkę Zajączkowskiej „Patyki, badyle”.

Osobliwe patrzenie na rośliny, rozkładanie ich na pojedyncze komórki i tworzenie cyklu ich życia, wybiegającego daleko poza materialny byt poszczególnych przedstawicieli flory, okazuje się bardzo interesującym punktem spoglądania na przyrodę przez leśnika.

Lektura „Patyków, badyli” to wręcz niespieszny spacer wraz z autorką przez fascynujący świat roślin – także tych niepozornie wdzierających się np. na miejskie chodniki. To niezwykły, bogaty w reakcje i interakcje świat, m.in. ich ruchów (tym zawodowo zajmuje się autorka). Urszula Zajączkowska otwiera nam drzwi do swojego laboratorium, w którym podgląda sekrety roślin.

Dajcie się zaprosić w tę podróż.

 

UZ

data modyfikacji: 2019-12-18 15:14:03
Las Polski - aktualny numer
Polecamy