NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Pielgrzymki leśników - Dziękowali Matce Boskiej Kodeńskiej
Aktualności
Las Polski - Pielgrzymki  leśników - Dziękowali  Matce Boskiej Kodeńskiej

Już po raz siódmy leśnicy i myśliwi z terenu RDLP w Lublinie pielgrzymowali wraz z rodzinami do Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu nad Bugiem.

Wraz z nimi 16 czerwca w pielgrzymce wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych. Pielgrzymkę rozpoczął uroczysty przemarsz z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej na Kalwarię. Tam też miała miejsce msza święta. W homilii ks. Ryszard Podpora, regionalny duszpasterz leśników, nawiązywał m.in. do postaci świętych – patronów leśników, myśliwych i sokolników.
Pokaż/ukryj skróconą treść

W imieniu społeczności leśnej za opiekę i wstawiennictwo Matki Bożej Kodeńskiej dziękował Jerzy Sądel, dyrektor lubelskiej dyrekcji LP. Podkreślał przy tym szczególny charakter wydarzenia, organizowanego w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. – Modlimy się za wstawiennictwem Matki Bożej Kodeńskiej, prosząc o zdrowie i błogosławieństwo, jak też dziękując za wszelkie łaski, które spłynęły na nas do tej pory i pomogły lubelskim leśnikom w codziennej pracy – podkreślał. Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski, wspominał o wspólnym pielgrzymowaniu do Matki Jedności. – Zjednoczenie leśników i myśliwych jest trwałe. Od wielu dziesięcioleci chronią oni polskie lasy, w tym lasy Lubelszczyzny, najpiękniejsze w całej Unii Europejskiej. To zasługa ciężkiej pracy wielu pokoleń leśników i myśliwych – zaznaczył. Pielgrzymkę zakończył koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działający przy lubelskiej RDLP.


Fot. Małgorzata Kołodziejczyk

Lubelscy leśnicy peregrynują do Sanktuarium w Kodniu od 2012 roku. Początkowo pielgrzymka miała charakter lokalny, jednak z biegiem lat przyciągała rzesze leśników ze wszystkich nadleśnictw lubelskiej dyrekcji. W tym roku leśnicy po raz trzeci pielgrzymowali wspólnie z myśliwymi. Organizatorem pielgrzymki jest Nadleśnictwo Chotyłów, Zarząd Okręgowy PZŁ w Białej Podlaskiej oraz ojcowie oblaci. 

Małgorzata Kołodziejczyk

data modyfikacji: 2018-09-21 12:14:16
Las Polski - aktualny numer
Polecamy