NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Ratujmy Serce Karpat - Rzeczowa riposta leśników
Aktualności
Las Polski - Ratujmy Serce Karpat - Rzeczowa riposta leśników

„Godzina dla Ziemi”, happeningi, zbiórki, celebryci, a nad tym szeroko zakrojona przez WWF akcja o enigmatycznej nazwie „Ratujmy Serce Karpat”. Fundacja zbiera głosy i przekonuje Polaków, głównie mieszkańców miast, że dla ochrony przyrody Karpat bezwzględnie konieczne jest utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.


Pokaż/ukryj skróconą treść


Fot. WWF

Pierwsze koncepcje jego ustanowienia sięgają jeszcze początku przemian ustrojowych w Polsce, jak dotąd jednak nie doczekały się realizacji. Zaniepokojony przyszłością karpackich lasów WWF zainicjował więc akcję, pod którą podpisała się m.in. aktorka Małgorzata Ostrowska-Królikowska (na zdjęciu w towarzystwie maskotek akcji), jeszcze kilka lat temu występująca wraz z rodziną jako twarz kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy”. Do gwiazd przemawiają głoszone przez organizacje pozarządowe obawy dotyczące poczynań leśników. Panuje przekonanie, że piły zniszczą ostoję wielu zagrożonych gatunków, miejsca występowania wilka, rysia, niedźwiedzia i żbika. Z kolei do serc Polaków mają trafić „ambasadorowie” Puszczy Karpackiej – działacze WWF przyodziani w stroje rysia, wilka i innych stworzeń. Ostatnią głośną akcją było zaś powiązanie organizowanej cyklicznie „Godziny dla Ziemi”, czyli masowego, zsynchronizowanego odstępowania (na 60 min) od użycia energii elektrycznej przez instytucje i osoby prywatne (24 marca). Ciemność miała symbolizować wsparcie dla inicjatywy utworzenia nowego parku narodowego...


Fot. www.facebook.com/Teatr.Capitol.Warszawa/

Leśnicy nie pozostali jednak dłużni i postulatom WWF przeciwstawiają twarde dane z ostatniej inwentaryzacji karpackiej przyrody. Przypominają też, że ostateczne słowo na temat tworzenia parków narodowych należy nie do Lasów Państwowych, lecz do samorządów. W rozpowszechnianym przez krośnieńską dyrekcję LP komunikacie można przeczytać o wzroście populacji zwierząt chronionych, podstawach prawnych kształtujących wielkość pozyskania drewna i jego rzeczywistym rozmiarze, pochodzeniu drzewostanów w Nadleśnictwie Bircza, które miałby objąć Turnicki Park Narodowy.

SLV.


data modyfikacji: 2018-04-24 13:05:12
Las Polski - aktualny numer
Polecamy