NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna RDLP w Krośnie - Poszukiwania martwych dzików
Aktualności
Las Polski - RDLP w Krośnie - Poszukiwania martwych dzików

Pod koniec listopada na terenie gminy Radomyśl nad Sanem przeprowadzono akcję poszukiwania dzików padłych wskutek ASF. Epidemia tej choroby wciąż zagraża watahom dzików w regionie.

To kolejny przykład wykorzystania dronów w praktyce leśnej. Poszukiwania prowadzono tym razem na wschód od drogi wojewódzkiej Dąbrowa Rzeczycka–Annopol przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) firmy DJI, model Matrix 600 PRO użytkowanego przez Nadleśnictwo Leżajsk.
Pokaż/ukryj skróconą treść

Z uwagi na złożony charakter zadania obserwacje wykonywano na niskim pułapie ok. 20 m nad powierzchnią ziemi przy użyciu precyzyjnej kamery Zenmuse x3. Na uwagę zasługuje fakt, że ok. 500 ha gruntów przeczesano w rekordowym czasie 2,5 godz.

Poszukiwania ułatwiał spory obszar terenów otwartych, co daje pewność dokładności działań związanych z zagrożeniem od ASF na tym terenie. Podobne akcje to tylko jeden z kierunków wykorzystania BSP – podkreślają specjaliści. Obecnie drony służą m.in. do oceny stanu zdrowotnego drzew, identyfikując np. szkody od kornika ostrozębnego, są używane do szacowania szkód łowieckich, monitorowania zmian użytkowania gruntów, lokalizacji pożarzysk, pomiarów powierzchni do odnowienia i wielu innych.

Fot. Jakub Słowik

Warto podkreślić, że to nie pierwsza taka akcja na terenie dyrekcji krośnieńskiej. Bezzałogowe statki powietrzne uczestniczyły m.in. w poszukiwaniach padniętych dzików na terenie gminy Cieszanów w Nadleśnictwie Lubaczów.

By zoptymalizować wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych, na terenie RDLP w Krośnie powstało siedem ośrodków obsługujących 26 nadleśnictw, w których są wdrażane nowe rozwiązania technologiczne, np. testowany dron geoBZYG. Pracownicy ośrodków uczestniczą w szkoleniach z zakresu obsługi i wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, zapoznają się z nowymi technologiami oraz w coraz szerszym zakresie uczestniczą w zadaniach związanych z wykorzystaniem BSP w gospodarce leśnej na terenie RDLP w Krośnie.

Tomasz Bełz, Agata Nowakowska

data modyfikacji: 2019-02-08 10:52:45
Las Polski - aktualny numer
Polecamy