NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna RDLP w Pile - 40 lat w służbie lasom
Aktualności
Las Polski - RDLP w Pile - 40 lat w służbie lasom

W tym roku pilska dyrekcja LP obchodzi 40-lecie istnienia. Jubileuszowe uroczystości tamtejsi leśnicy zorganizowali 6 września w Centrum Promocji LP Goraj-Zamek. Na czele z dyrektorem generalnym LP Andrzejem Koniecznym wzięło w nich udział 400 osób. Byli to m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów, dyrektorzy sąsiadujących z Piłą regionalnych dyrekcji LP z Poznania i Szczecina, dyrektorzy i przedstawiciele RDOŚ z Poznania i Szczecina, reprezentanci WFOŚiGW, związków zawodowych, komendanci powiatowi PSP z Czarnkowa i Piły, emerytowani i obecni pracownicy pilskiej dyrekcji.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Młodzi trębacze z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju pod kierownictwem nauczyciela Pawła Strawy sygnałem „Powitanie” rozpoczęli uroczystość i dali znak do wejścia na scenę pocztom sztandarowym RDLP, nadleśnictw Durowo, Sarbia i Złotów.

Zgromadzonych powitał dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio, który dziękując wszystkim za przybycie, przedstawił historię pilskiej dyrekcji. Wyraził też słowa wdzięczności wobec tych, którzy przez lata ją tworzyli.

Jubileusz RDLP w Pile był również okazją do uhonorowania pracy ludzi, którzy lasom poświęcają całą swoją wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie. Odznaczenia państwowe w imieniu Prezydenta RP wręczył Andrzej Konieczny. Srebrnym Krzyżem Zasługi został odznaczony nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz Stanisław Zalewski, a brązowym wyróżniono nadleśniczego Nadleśnictwa Jastrowie Krzysztofa Kaneckiego. Odznakę honorową „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” otrzymali: Adam Otręba z Nadleśnictwa Lipka, Marek Andrzejewski z Nadleśnictwa Krzyż, Krzysztof Lamtschek z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra i Łukasz Galimski z Nadleśnictwa Złotów.

Wręczono także kordelasy – najwyższe odznaczenia, jakimi honoruje się pracowników LP. Złoty Kordelas Leśnika Polskiego otrzymał były dyrektor RDLP w Pile Jan Podmaski. Rozdano także Cechówki Ozdobne Leśnika i po raz pierwszy wręczono Pilską Brekinię – wyróżnienie ustanowione przez dyrektora RDLP w Pile w 2018 roku. Podczas jubileuszu miało też miejsce odznaczenie sztandaru Nadleśnictwa Sarbia złotą odznaką „Zasłużony dla leśników polskich”. Dekoracji sztandaru i wręczenia pamiątkowego grawertonu nadleśniczemu Nadleśnictwa Sarbia Maciejowi Strawie dokonał przewodniczący Związku Leśników Polskich w RP Jarosław Szałata.

Leśniczy Dariusz Dolla odbiera kordelas z rąk dyrektora RDLP w Pile Ryszarda Standio
Fot. Jarosław Ramucki (2)

Po części oficjalnej dyrektor generalny LP, dyrektor RDLP w Pile oraz kapelan pilskich leśników ks. Stanisław Oracz symbolicznie posadzili dąb niepodległości, poświęcony 23 maja 2018 r. przez papieża Franciszka w Watykanie (na zdjęciu powyżej). Tuż obok dębu, na pamiątkę obchodów 40-lecia RDLP w Pile, zasadzono też jarzęba brekinię, symbol czynnej ochrony przyrody w pilskich lasach. Obchody zakończył brawurowy koncert Reprezentacyjnej Orkiestry LP pod batutą Mirosława Pałczyńskiego.

Krzysztof Dymek

data modyfikacji: 2018-10-22 15:18:22
Las Polski - aktualny numer
Polecamy