NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna RDLP we Wrocławiu - Rocznica stanu wojennego
Aktualności
Las Polski - RDLP we Wrocławiu - Rocznica stanu wojennego

XXXV rocznica wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji zakładów Polar (obecnie Whirlpool) we Wrocławiu odbyła się 9 grudnia ub. roku z udziałem dolnośląskich leśników z MSPL NSZZ „Solidarność”.

Pokaż/ukryj skróconą treść

W latach 80. ub. wieku Polar był największym w Polsce zakładem produkującym sprzęt AGD. Po wprowadzeniu stanu wojennego, podczas odprawiania mszy w hali produkcyjnej, oddziały ZOMO, milicji i Ludowego Wojska przystąpiły do pacyfikacji zakładu. Udział w niej wzięło m.in. 37 czołgów. Dzięki opanowaniu, mądrości załogi i przywódców „Solidarności” nie doszło do przelewu krwi.

35 lat po tych wydarzeniach prezes firmy Whirlpool wyraził zgodę na wstrzymanie produkcji i upamiętnienie rocznicy na terenie zakładu pracy. Za ten rzadko spotykany w dzisiejszych czasach pogoni za pieniądzem gest dziękowała mu przewodnicząca Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” w zakładzie Małgorzata Calińska-Mayer.

Mszę w tym samym miejscu co przed laty odprawił ks. bp Andrzej Siemieniewski, a wśród zaproszonych gości byli m.in.: przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, minister w Kancelarii Premiera RP Beata Kempa. Wystawiono dziesiątki pocztów sztandarowych.

Na uroczystości rocznicowej nie mogło zabraknąć leśników. W poczcie sztandarowym MSPL NSZZ „Solidarność” Wrocław wystąpili leśnicy z Nadleśnictwa Wołów: Robert Muła, Adam Zwierzyński i Marek Matus.

Po mszy odbyły się występy grup artystycznych. Wykonano też pieśni solidarnościowe z okresu stanu wojennego.

Marek Matus

 

data modyfikacji: 2017-01-20 09:59:03
Las Polski - aktualny numer
Polecamy