Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Sport - Gospodarze pokazali klasę
Aktualności
Las Polski - Sport - Gospodarze pokazali klasę

Aż cztery złote medale zdobyli Polacy na 52. Mistrzostwach Europy Leśników i Drzewiarzy w Biathlonie Leśnym (EFNS). Tegoroczną areną zmagań był ośrodek Duszniki Arena w Dusznikach-Zdroju, który razem z SITLiD-em i Lasami Państwowymi organizował wydarzenie.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Polscy leśnicy pokazali nie lada zapał i sportowego ducha, co zaowocowało wieloma medalami. Pierwszego dnia zawodów, 22 stycznia, w swoich kategoriach w stylu dowolnym złoto wywalczyli: Maciej Siwka, Joanna Badacz (sympatyk Nadleśnictwa Świeradów) i Arkadiusz Ogorzałek, zaś Anna Kulik (Nadleśnictwo Świeradów), srebrna medalistka ubiegłorocznego biegu w Arberland, zajęła czwartą lokatę. Kolejnego dnia w stylu klasycznym triumfował Wojciech Majka, szczyt podium ponownie wywalczył też Arkadiusz Ogorzałek. Dobrymi wynikami mogą się pochwalić także Mateusz Mandziuk (Nadleśnictwo Józefów, szóste miejsce), Joanna Badacz (piąte) i Anna Kulik (czwarte). Te reprezentantki polskiej braci leśnej, do spółki z Agatą Tomaszewicz (Nadleśnictwo Lądek Zdrój), należy pochwalić szczególnie, gdyż ich sztafeta 24 stycznia w kategorii wiekowej poniżej 50 lat wywalczyła piątą pozycję. Panom nie szło już tak wyśmienicie i najlepsza czwórka zajęła 12. lokatę.

Łącznie w 52. EFNS wzięło udział ponad 750 narciarzy i 60 drużyn. Rywalizowali w kategoriach wiekowych co 10 lat. Strzelanie odbywało się na dystans 50 m do pięciu celów o średnicy 11 cm, przy czym biatloniści ze względów bezpieczeństwa biegali bez broni. Każde spudłowanie skutkowało rundą karną – dodatkowymi 150 m.

EFNS działa od 1969 r. i ma na celu propagowanie rywalizacji sportowej, poznawanie bogactwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego miejsca zawodów. Nie można zapomnieć o wymianie doświadczeń i budowaniu więzi towarzyskich między leśnikami i drzewiarzami z różnych krajów. Polacy debiutowali na mistrzostwach w 1969 r., lecz ponowny występ biało-czerwonych był możliwy dopiero w 2002 roku. Areną przyszłorocznych zmagań (7–13 lutego) będzie Sarajewo.