NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Technika leśne - Najlepsi z najlepszych
Aktualności
Las Polski - Technika leśne - Najlepsi z najlepszych

Reprezentanci 11 techników leśnych z całej Polski mieli okazję wykazać się wiedzą w ramach X Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Zawody odbyły się (20–22 kwietnia) w Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych im. S. Morawskiego w Brynku, a patronat honorowy objęło Ministerstwo Środowiska oraz Dyrektor RDLP w Katowicach. Na starcie stanęły drużyny ze szkół z Białowieży, Biłgoraja, Brynka, Goraja, Rucianego-Nidy, Milicza, Starościna, Tucholi, Warcina, Rogozińca i Leska. W konkurencjach brało udział w sumie 55 zawodników.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Zawody dla jednych drużyn rozpoczęły się ścinką drzew na zrębie w Nadleśnictwie Koszęcin (RDLP w Katowicach), dla innych – biegiem leśnika na terenie Nadleśnictwa Brynek. Młodzież w czteroosobowych zespołach musiała przebiec dystans ok. 3,5 km i wykonać 14 trudnych zadań z zakresu leśnictwa, m.in.: rozpoznać próbki drewna, gatunki roślin i zwierząt, rodzaje uszkodzeń drzew, oszacować wiek, wysokość, miąższość drzew oraz wielkość powierzchni i spadek terenu, a także zasobność drzewostanów i liczbę drzew na hektar. Startujący zostali sprawdzeni pod kątem umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także zmierzyli się z gwarą śląską w konkursie „Niespodzianka”. Zwycięzcami biegu zostali uczniowie Technikum Leśnego w Brynku.


Fot. Arch. organizatorów

W drugim dniu zawodów uczniowie rywalizowali w konkurencjach wymagających sprawnego posługiwania się pilarką. Były wśród nich m.in. przerzynka kombinacyjna i precyzyjna oraz okrzesywanie. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Tucholi, której reprezentant został mistrzem pilarki w kategorii indywidualnej.

W ogólnej klasyfikacji na najwyższym miejscu podium stanęli reprezentanci Technikum Leśnego w Tucholi, druga była ekipa z Technikum Leśnego w Starościnie, trzecie miejsce na podium zajęli uczniowie z Brynka.

Joanna Kabała

 

data modyfikacji: 2018-05-23 12:47:16
Las Polski - aktualny numer
Polecamy