NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Strona główna Uszkodzenia kręgosłupa
Porady - kącik medyczny

Uszkodzenia kręgosłupa niosą za sobą poważne konsekwencje, od zgonu w miejscu wypadku, przez trwałą niepełnosprawność, po przewlekłe zespoły bólowe. Podczas jakiego typu urazów najczęściej dochodzi do złamań lub zwichnięć kręgosłupa?

Jakie są objawy złamania kręgosłupa?

Zależy to od miejsca złamania. Podczas uszkodzenia odcinka szyjnego objawy są na ogół poważne - jeśli dojdzie do przerwania rdzenia kręgowego lub jego poważnego uszkodzenia, dochodzi do zgonu na miejscu wypadku lub w krótkim czasie po nim. Jest to związane z uszkodzeniem zlokalizowanych w pobliżu podstawy mózgu ważnych dla życia ośrodków regulacji oddechu, krążenia krwi oraz przytomności. W lżejszych stanach
dochodzi do trwałych lub przejściowych niedowładów kończyn, uszkodzeń zwieraczy moczu i kału. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, można obserwować tylko drętwienie kończyn lub ból podczas przełykania. Po zmiażdżeniu kręgu w odcinku piersiowym może dochodzić do ucisku korzeni nerwowych dochodzących do mięśni klatki piersiowej, co skutkuje bardzo silnymi bólami pleców. Podobnie jest po uszkodzeniu w odcinku lędźwiowym - może dojść do silnych bólów pośladków i kończyn dolnych, drętwień i niedowładów.

Pokaż/ukryj skróconą treść

Jak pomóc choremu na miejscu wypadku?

Najważniejsze jest rozpoznanie sytuacji, w której mogło dojść do uszkodzenia kręgosłupa. Należy brać to pod uwagę u ofiar wypadków komunikacyjnych, po upadkach z wysokości oraz u rannych w głowę. Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha - należy rozpocząć reanimację, starając się bardzo delikatnie odchylać głowę, lub prowadzić tylko masaż serca bez sztucznego oddychania. Jeśli chory jest nieprzytomny, ale oddycha - o ile nie zachodzi konieczność przetransportowania w bezpieczniejsze miejsce - nie poruszajmy go, niech personel pogotowia ratunkowego zrobi to profesjonalnie.

Gorzej, jeśli poszkodowany nieprzytomny zacznie wymiotować leżąc na wznak. Grozi to zadławieniem. Tak, w tej sytuacji głowa musi leżeć na boku. Jednak przy podejrzeniu uszkodzenia kręgosłupa trzeba przekręcić na bok nie samą głowę, a głowę jednocześnie z tułowiem. Tak będzie najbezpieczniej.

W jaki sposób przenosi się osobę z uszkodzonym kręgosłupem?

Należy starać się, by kręgosłup jak najmniej się wyginał. Najlepiej byłoby założyć prowizoryczny kołnierz usztywniający wokół szyi - na przykład zrobiony z 2 poduszek lub kurtki i szalika. Jeżeli osoba ratująca jest sama, to najbezpieczniej będzie przeciągnąć poszkodowanego za barki podtrzymując ostrożnie głowę. Przy większej liczbie osób ratujących można przełożyć chorego na coś stabilnego (deska, koc) i tak przenieść lub podnieść w kilka osób starając się utrzymywać ciało poziomo.

Jakie są metody leczenia po złamaniach kręgosłupa?

W zależności od zakresu uszkodzenia - albo tylko unieruchamiając w gorsecie lub kołnierzu na szyję, albo operacyjnie. Stosuje się czasem wyciągi, których zadaniem jest rozprężanie uszkodzonych kręgów i umieszczanie ich w należnej pozycji. Niezależnie od zakresu uszkodzeń bardzo duże znaczenie ma intensywna rehabilitacja, leczenie przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie oraz pomoc psychologiczna zwłaszcza, gdy doszło do nieodwracalnych uszkodzeń.

data modyfikacji: 2007-11-15 09:14:46
Las Polski - aktualny numer
Polecamy