NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 13-14/2009
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Beskid na wakacje?   Tomasz Dębiec 2
Obraz Beskidu Śląskiego, jaki oglądają turyści na szlakach, nie stawia leśników w łatwym położeniu. Całe stoki zostały ogołocone z szumiących jeszcze kilka lat temu świerkowych lasów. Tylko nieliczne, pojedynczo rozmieszczone buki i pnie usuniętych świerków przypominają o dawnym krajobrazie Beskidów. Taka sytuacja rodzi pytania i wątpliwości na temat sposobu gospodarowania leśników.
Informacje    4
Nagrody Loreta – Lasy cenią zasłużonych; Euroforester – Do Tucholi z całej Europy; Nadleśnictwo Jarosław – Przeprowadzka do Koniaczowa; Nadleśnictwo Jarocin – Nowa rzeka w Czeszewie; RDLP w Lublinie – Pierwsza pół wieku temu; TL w Lesku – Wejście Smoka; Ekologia w obiektywie – Krajobraz jak malowany; Forum leśno-samorządowe – Likwidacja
Lasy po szwedzku   Dariusz Graszka-Petrykowski 8
Jeden leśnik przypada na 4 tysiące hektarów. Nie prowadzą urządzania lasu. Nie znają zasobności każdego wydzielenia. Sadzą jedną czwartą tego co my. Czyszczenia są nieobowiązkowe... Czy Szwedzi działają niefrasobliwie? Czy też po prostu postępują w sposób racjonalny ekonomicznie?
Leśne Eldorado   Magdalena Żuchlińska 12
490 wystawców z całego świata, 150 hektarów powierzchni wystawowej, ponad 46 tys. odwiedzających! Nic dziwnego, taka okazja zdarza się nieczęsto – następna odsłona szwedzkich targów dopiero w 2013 roku.
Leśna religia a koszty jej wyznawania   Dariusz Graszka-Petrykowski 16
Nie wiecie, czy koszty pozyskania nie przekraczają kwoty, którą dostaniecie za drewno, a monitoring szkodników owadzich kosztuje was więcej niż uszkodzenia. Oto jak wygląda polskie leśnictwo w oczach szwedzkiego kolegi po fachu.
Oferta dla Białowieży   Wojciech Sobociński 18
W zamian za zgodę radnych z Białowieży i Narewki na powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego, wszystkie gminy powiatu hajnowskiego mają otrzymać pomoc finansową, wielokrotnie przewyższającą wartość ich rocznych budżetów.
Dary, dary lasu...   Wojciech Sobociński 20
Być może niektóre nadleśnictwa powinny rozważyć organizację własnego systemu skupu runa leśnego – mówi Krzysztof Łodej, prezes spółki Las oraz Zarządu Krajowego Związku Eksporterów Dziczyzny.
Pamiętajmy o pilchowatych   Tomasz Figarski 22
W naszym kraju występują cztery gatunki gryzoni z rodziny pilchowatych. Z uwagi na osobliwy tryb życia czasami nazywa się je żartobliwie leśnymi duszkami. Wszystkie związane są ze środowiskiem leśnym, a więc właśnie leśnicy mają największy wpływ na przyszłość tych zwierząt w Polsce.
Razem łatwiej   Magdalena Apostołowicz 24
W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o partnerstwach w realizacji projektów inwestycyjnych, zawieranych przez ich beneficjentów z jednostkami Lasów Państwowych.
Pasje profesora   Aleksander Malinow 26
Dorobek naukowy profesora Andrzeja Kolka jest powszechnie znany. Przepracował niemal pół wieku w IBL i jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie ochrony lasu. Mniej jednak znana jest jego inna, równie wielka, pasja – radiestezja.
Ona leśniczy   Tomasz Dębiec 28
Umówić się na spotkanie z panią leśniczy nie jest łatwo. Powód? Mało które stanowisko w Lasach Państwowych jest tak zdominowane przez mężczyzn.
Skarb Salomona   Hubert Lachowicz 30
Cedr – od tysięcy lat obiekt kultu i czci. W Biblii, wymieniony przeszło 70 razy, traktowany jest jako symbol płodności, nieprzemijalności, długowieczności, siły i szlachetności.
Dzieciaki-dębczaki   Rafał Zubkowicz 31
RDLP w Zielonej Górze zainaugurowała projekt pod hasłem Najsłynniejsze dęby Polski i Europy. W jednym miejscu, w sąsiedztwie Ośrodka Edukacji Przyrodniczo Leśnej w Jeziorach Wysokich (Nadleśnictwo Lubsko) rosną już pierwsi potomkowie najsłynniejszych krajowych dębów. Docelowo będzie to kolekcja nawet kilkudziesięciu drzew.
Dęby Królewskie   Robert Tomusiak, Paweł Zarzyński 32
Do najsłynniejszych i najlepiej znanych drzew w Polsce zaliczają się zazwyczaj wyjątkowo okazałe egzemplarze rosnące pojedynczo, takie jak prezentowane przez nas dotąd dęby, lipy (drzewa należące do tych dwóch rodzajów stanowią ponad 65% pomników przyrody w Polsce) oraz przedstawiciele innych gatunków.
Przewodnik po ArcGIS Desktop (13)   Reklamodawca 33
W codziennej pracy bardzo często wykorzystywane są różnego rodzaju aplikacje biurowe służące do przygotowywania raportów, dokumentacji, zestawień itp. Często także istnieje potrzeba zamieszczenia tam informacji zapisanej w postaci mapy.
Bezpłatne i użyteczne   Tomasz Kurdas 34
Oprogramowanie GIS stanowi bardzo ważną składową Systemu Informacji Przestrzennej w LP. To produkowane przez firmy komercyjne jest kosztowne. Warto rozejrzeć się za innymi, całkowicie bezpłatnymi alternatywami.
Leśny Ludzik   Alicja 35
Niektórzy mieszkańcy wioski nazywają ją Cioteczką albo Leśnym Ludzikiem. Zwykle Cioteczką można zobaczyć, jak wolnym krokiem podąża w kierunku lasu, by po kilku godzinach wracać z, zależnie od sezonu, tobołem gałęzi, jagodami, czernicami.
Zaciosy   Robert Kimbar 36
Choć zaciosy spotyka się wciąż, to jeszcze do niedawna ich widok był znacznie częstszy. To one, a nie kolorowe kropki, miały moc decydowania, które drzewo zostanie pozyskane w zabiegu. Dosyć często i dzisiaj taka właśnie jest ich rola.
Bard Podhala   Andrzej Marchlewski 38
W 700 miastach Polski i Ameryki wygłosił przeszło 3500 odczytów, propagując ideę utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mowa o zmarłym ponad 50 lat temu Stefanie Jaroszu – piewcy piękna polskich gór.
Z żałobnej karty   Nadleśnictwa Sarnaki Pracownicy 39
Jan Okruch (1949–2009)
Skrzynka dla szpaków (typ B)   Dariusz Graszka-Petrykowski 40
Szpaki są ptakami, które niezmiernie łatwo zachęcić do zamieszkania w skrzynce lęgowej. Nierzadko nawet biją się między sobą o pierwszeństwo w tym względzie…
Rynek drzewny   Magdalena Żuchlińska 41
System sprzedaży. Będzie bardziej rynkowo; Biomasa. Hossa mimo kryzysu; Kryzys. Przekleństwo i szansa
Z wydawnictw   Wojciech Sobociński 42
Na co gwiżdżą? Czyli prawie wszystko o świstakach. Na co gwiżdżą? Czyli prawie wszystko o świstakach. Tomasz Zwijacz Kozica. TPN 2009, 140 s.
Ptaki. Encyklopedia. Wydawnictwo Naukowe PWN. 2009, 512 s.
Porady prawne   Magdalena Apostołowicz 42
Pijany na oko; Kieliszek podstawą do zwolnienia
Z zagranicy   Arkadiusz Seliga 44
Austria. Rekordowe pozyskanie; Austria. Składnice już puste; Kanada. Sprzedaż na pniu; Niemcy. Kooperują z Bułgarami; Norwegia. Walczą z kryzysem
Las Polski - numer 13-14/2009
Polecamy