NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Żubry wybrały poligon   Daniel Klawczyński 2
Na terenie Nadleśnictwa Drawsko bytuje obecnie ok. 100 żubrów. To dwa starsze stada, trzymające się terenu poligonu wojskowego, oraz nowo utworzone (w 2015 r.) stado satelitarne, wypuszczone w zagrodzie adaptacyjnej na trzy miesiące na teren leśnictwa Jałowcówka.
Informacje    4
ubry w Polsce – Przeprowadzka ku wolności; Odstrzał żubrów – Posłowie pytają; Nadleśnictwo Browsk – Białowiescy leśnicy w CZD; Instytuty badawcze – Współpraca branż; Raporty oddziaływania na środowisko – Leśnik specem; Fundacja „Pomoc Leśnikom” – Pomaga i oczekuje wsparcia; Związek Leśników Polskich w RP – Szkolili się z komunikacji.Z pewnej ręki    7
Pierwsze miejsce w strzelaniu precyzyjnym podczas IX Strzeleckich Mistrzostw Polski Straży Leśnej zajął Marek Pacek, komendant Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Krzeszowice
Gospodarka leśna a sekwestracja węgla   Hans Winsa 8-11
Idealnego rozwiązania uniwersalnego nie ma. Niemniej jednak ważne jest, żeby polityka i analizy opierały się na spójnych założeniach teoretycznych. Podstawą rozliczania gospodarki leśnej mogą być albo zmiany w przyroście, albo zmiany w zasobach zakumulowanego węgla, ale nie jedne i drugie.
Przetargi a faktyczne parametry olejów stosowanych w lasach   Roman Wojtkowiak 12-13
Od lat przy okazji przetargów powraca problem używanych przez zule olejów. Wymóg stosowania tych biodegradowalnych stał się powszechny. Czy ktoś jednak ową biodegradowalność kontroluje?
Dokarmianie – tradycja czy konieczność?    14-15
Dziś przy pomocy dokarmiania próbuje się przydać myśliwym humanitaryzmu. Tymczasem zimowe dożywianie zwierzyny wywodzi się wprost z XIX-wiecznej chęci utrzymania wysokiego pogłowia na potrzebę atrakcyjnych polowań arystokracji.
Z wydawnictw - Rok leśniczego   Eugeniusz Pudlis 15

Ta książka, autorstwa jednego z wielu, a jednak niezwyczajnego leśniczego, jest na tyle wielowątkowa, dotyka tak wielu spraw, że trafi swoją treścią do każdego. I nie może być inaczej, bo Jarosław Szałata, od 33 lat leśniczy w leśnictwie Pszczew, Nadleśnictwo Trzciel (woj. lubuskie), to człowiek o niezliczonych pasjach, które ujawniają się na każdej stronie książki.

Pełna treść >>>

Opcje strategiczne dla leśnych instytucji w Polsce   Rafał Chudy 16-17
Benchmarking to metoda analityczna powszechnie przyjęta w zarządzaniu biznesem. Trzej pracownicy placówek naukowych z Norwegii, Niemiec i Serbii dokonali na jej podstawie oceny działalności polskich Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska.
Nadleśniczy a drzewa obumarłe – przypadek Puszczy Białowieskiej    18-19
Opublikowany niedawno tekst dotyczący ogólnych zasad odpowiedzialności za wypadki w lesie spotkał się z dużym zainteresowaniem Czytelników i zrodził następne pytanie, mające genezę w Puszczy Białowieskiej, a konkretnie w licznie występujących w niej drzewach obumarłych.
Wśród lasów i kanionów gór Tara   Janusz Tomasiewicz 20-22
Nazwę geograficzną Tara wielu z nas utożsamia z rzeką, która płynie najgłębszym w Europie kanionem w górach Durmitoru w Czarnogórze i na granicy z Bośnią i Hercegowiną. Ale niecałe 100 km na północny wschód znajdują się porośnięte lasami góry o tej samej nazwie.
Restytucja tradycji PWL w Rogozińcu   Urszula Zubert 23
Technikum Leśne w Rogozińcu prowadzi dla uczniów zajęcia z zakresu wojskowości. Nawiązuje tym samym do przedwojennej tradycji Przysposobienia Wojskowego Leśników.
Jak bezpiecznie stosować monitoring i przetwarzać dane osobowe?    24-25
Monitoring wizyjny towarzyszy nam w codziennym życiu, jest też coraz powszechniej stosowany w jednostkach Lasów Państwowych, a brakuje w tym zakresie jasnych uregulowań. Jakie działania należy podjąć, by nie zostać posądzonym o przetwarzanie danych osobowych w sposób niezgodny z prawem?
Zabezpieczanie upraw świerkowych wełną owczą   Michał Nicałek 26-27
Metoda zabezpieczania upraw leśnych wełną owczą jest dobrze znana w praktyce leśnej i powszechnie stosowana. Gdy zdecydujemy się na jej wykorzystanie, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Z wydawnictw - Poznańscy leśnicy w służbie Wielkopolski Walczącej 1939-1945   RaZ 27

Jak pisze we wstępie prof. Władysław Chałupka: Rozproszenie informacji w licznych, często lokalnych publikacjach, utrudnia całościowy ogląd tematu udziału leśników wielkopolskich w konspiracji czasu II wojny światowej.

Pełna treść >>>

Nowy pomysł na szeliniaka    28-29
Tę pułapkę można wykonać samemu. W stosunku do tradycyjnie stosowanych wałków jej zaletami są trwałość i możliwość rzadszych kontroli.
Dwutlenek węgla – nawóz dla lasów całego świata   Rafał Chudy 29
Źródło: Norby R. J., E. H. DeLucia, B. Gielen et al. 2005. Forest response to elevated CO2 is conserved across a broad range of productivity. "Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”, vol. 102, no. 50.
Transakcja stulecia na przeszło 105 tys. ha   Rafał Zubkowicz 30-31
Największa transakcja gruntami leśnymi miała miejsce 81 lat temu, gdy na własność Skarbu Państwa przeszło 105 tys. ha lasów dóbr chotynicko-rzepichowskich. W efekcie za jednym zamachem powierzchnia lasów państwowych zwiększyła się o 3%.
Jak napisać informację prasową?    32
Otwierasz ścieżkę przyrodniczo-leśną, skończyłeś ważny projekt i masz ciekawe wnioski, organizujesz plenerową imprezę rodzinną? Co zrobić, żeby jak najwięcej ludzi o tym usłyszało? Powiedzieć o tym w mediach! Napisz informację prasową. Jasną, krótką i atrakcyjną. Musi mieć chwytliwy tytuł, newsa, lead i identyfikację instytucjonalną. Nie zapomnij o osobie do kontaktu.
Rewolucja w usuwaniu drzew lub krzewów   Bartosz Szpojda 33
Przepisy związane z wycinaniem drzew i krzewów na gruntach nieleśnych zmieniły się diametralnie. Przedmiotowe podejście do tematu zastąpiło podejście podmiotowe. W obecnej rzeczywistości prawnej to nie „obiekt” jest najważniejszy, a status jego „posiadacza”.
Mitsubishi Pajero IV – kontynuacja sukcesu   Sebastian Kołacz 34-35
Pajero III w momencie debiutu w 2000 r. oferowało walory klasycznej terenówki połączone z samonośnym nadwoziem – jego spora bryła wpadała w oko. Po blisko sześciu latach produkcji na rynku zadebiutowała kolejna generacja. Czy to duże auto z porządnym układem napędowym 4 x 4 podtrzymuje tradycje Mitsubishi w klasie terenówek?
Z zagranicy   A.S. 36
Szwecja - Stanowisko rządu w sprawie sektorów LULUCF; Francja - Nowa karta lasów samorządowych; Hesja, Niemcy - Submisja drewna… opałowego; Finlandia - Dzień Przyrody dniem wywieszania flagi.
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
Uwagi do systemu sprzedaży drewna
Przemysł drzewny atakuje...
...dyrektor odpiera atak
Niewinni kłusownicy   Michał Westfal 38
Kiedy nadleśniczy Rajmund Jelonek odebrał telefon, usłyszał zaaferowany głos podleśniczego Bolesława Kolano
Kadr z przeszłości    38
Deportacja leśników
Na biegówkach „Tropem Wilka”   Mateusz Świerczyński 39
Ponadmetrowa warstwa śniegu, niebieskie niebo oraz słońce niczym w alpejskim Chamonix powitały uczestników III edycji zawodów w narciarstwie biegowym „Tropem Wilka”, zorganizowanych przez Nadleśnictwo Cisna pod honorowym patronatem Grażyny Zagrobelnej, dyrektora RDLP w Krośnie. 80 zawodników ścigało się na trasach długości 10 km (open) i 2,5 km (junior) poprowadzonych przez malownicze tereny u podnóża góry Smerek.
Las Polski - numer 3/2017
Polecamy