NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Poskromić wilka!   Stanisław Staniszewski 7
Jak pogodzić realizację programu doskonalenia populacji danieli z rosnącym stadem wilków? Zapytaliśmy Artura Karetko, nadleśniczego Nadleśnictwa Dąbrowa
Ministerstwo Rozwoju po stronie drzewiarzy   Michał Kulik 8-11
Niejako w podsumowaniu procedur sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe odbyło się ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli branży drzewnej (16 lutego). Jednym z wniosków na przyszłość było uruchomienie pod auspicjami Ministra Rozwoju zespołu konsultacyjnego, który miałby wpływ na kształtowanie polityki sprzedaży drewna.
Pięcioro następców leśniczego z Mazur   Antoni Dardziński 12-13
Miary osiągnięć leśnika mogą być różne. Niewątpliwie sukcesem leśniczego Kazimierza Koncewicza jest jego pięcioro dzieci, które jedno w jedno wybrały zawód ojca.
Kto będzie szacował szkody łowieckie?   Adam Depka Prądzinski 14-15
Zamieszanie wokół koncepcji rozliczania szkód łowieckich nie mija. Leśnicy nadal nie mogą być pewni, czy nie spadnie na nich obowiązek zajmowania się tym tematem, tak jak było to przed 1995 rokiem. Gdzie jest źródło tego pomysłu?
Spektralny wymiar lasu   Krzysztof Stereńczak 16-18
W ostatnim czasie bardzo cennym źródłem informacji o lesie stały się obrazy hiperspektralne. Czym różnią się od zwykłego zdjęcia? I dlaczego dzięki nim możemy zobaczyć więcej?
Seks w wielkim lesie (cz. 2)   Szymon Jastrzębowski, Jan Matras, Paweł Przybylski 19-21
W tej części artykułu skupimy się na konsekwencjach różnych sposobów rozmnażania drzew w hodowli lasu oraz ich wpływu na trwałość ekosystemów leśnych. Odpowiemy na kilka pytań istotnych z punktu widzenia hodowli selekcyjnej: czy sztuczne odnowienie zawęża pulę genową? Jakie są genetyczne „wady i zalety” odnowienia naturalnego? I po co nam w tym wszystkim plantacje nasienne?
Mniej sideł, ale więcej broni    22-23
Tradycyjne kłusownictwo wydaje się być w zaniku, co nie znaczy, że obumiera sam proceder nielegalnych łowów na leśną zwierzynę. Miejsce prymitywnych wnyków zajęła nowoczesna broń, jakiej używają myśliwi.
Las Polski - numer 5/2017
Polecamy