NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
RDLP w Krakowie – Kordelas dla kardynała; Ustawa o ochronie przyrody – „Polska w trocinach” ; FSC – Reaktywacja na 20-lecie; Wilczy Szaniec – Kwatera Hitlera wróci do LP; Inwentaryzacja Puszczy Białowieskiej – Znamy pierwsze wnioski;
Poskromić wilka!   Stanisław Staniszewski 7
Jak pogodzić realizację programu doskonalenia populacji danieli z rosnącym stadem wilków? Zapytaliśmy Artura Karetko, nadleśniczego Nadleśnictwa Dąbrowa
Ministerstwo Rozwoju po stronie drzewiarzy   Michał Kulik 8-11
Niejako w podsumowaniu procedur sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe odbyło się ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli branży drzewnej (16 lutego). Jednym z wniosków na przyszłość było uruchomienie pod auspicjami Ministra Rozwoju zespołu konsultacyjnego, który miałby wpływ na kształtowanie polityki sprzedaży drewna.
Pięcioro następców leśniczego z Mazur   Antoni Dardziński 12-13
Miary osiągnięć leśnika mogą być różne. Niewątpliwie sukcesem leśniczego Kazimierza Koncewicza jest jego pięcioro dzieci, które jedno w jedno wybrały zawód ojca.
Kto będzie szacował szkody łowieckie?   Adam Depka Prądzinski 14-15
Zamieszanie wokół koncepcji rozliczania szkód łowieckich nie mija. Leśnicy nadal nie mogą być pewni, czy nie spadnie na nich obowiązek zajmowania się tym tematem, tak jak było to przed 1995 rokiem. Gdzie jest źródło tego pomysłu?
Spektralny wymiar lasu   Krzysztof Stereńczak 16-18
W ostatnim czasie bardzo cennym źródłem informacji o lesie stały się obrazy hiperspektralne. Czym różnią się od zwykłego zdjęcia? I dlaczego dzięki nim możemy zobaczyć więcej?
Seks w wielkim lesie (cz. 2)   Szymon Jastrzębowski, Jan Matras, Paweł Przybylski 19-21
W tej części artykułu skupimy się na konsekwencjach różnych sposobów rozmnażania drzew w hodowli lasu oraz ich wpływu na trwałość ekosystemów leśnych. Odpowiemy na kilka pytań istotnych z punktu widzenia hodowli selekcyjnej: czy sztuczne odnowienie zawęża pulę genową? Jakie są genetyczne „wady i zalety” odnowienia naturalnego? I po co nam w tym wszystkim plantacje nasienne?
Mniej sideł, ale więcej broni    22-23
Tradycyjne kłusownictwo wydaje się być w zaniku, co nie znaczy, że obumiera sam proceder nielegalnych łowów na leśną zwierzynę. Miejsce prymitywnych wnyków zajęła nowoczesna broń, jakiej używają myśliwi.
Prowadzenie pojazdu po drodze leśnej   Adam Habuda 24
Droga leśna nie jest z definicji drogą publiczną, dostępną dla każdego. W pewnych sytuacjach poruszanie się na niej pojazdów staje się jednak dopuszczalne. Jakie są prawne uwarunkowania takiego ruchu?
Przebudowa drzewostanów sosnowych zagrożonych od huby korzeni   Monika Małecka, Zbigniew Sierota, Tadeusz Zachara 26
Walka z hubą korzeni od lat spędza sen z powiek naukowców. Czy można skutecznie przebudowywać młode drzewostany, ograniczając zagrożenie od patogenicznych grzybów?
Portal dla właścicieli lasów   Urszula Zubert 28
Nadleśnictwo Kwidzyn (RDLP w Gdańsku) stworzyło internetowy portal dla prywatnych właścicieli lasów. Widać już pierwsze efekty jego funkcjonowania.
Żeby zostało docenione    29
Sektor leśno-drzewny to także kilkutysięczna rzesza zakładów usług leśnych. Ich właściciele i pracownicy przeszli wielką metamorfozę – przekonywał dr Józef Grodecki.
Nissan X-trail 2016 – japoński przepis na auto środka   Sebastian Kołacz 30
Dzięki uprzejmości Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy miałem przyjemność testować kolejny model Nissana – w topowej wersji, z manualną skrzynią biegów, niestety jeszcze bez silnika 2,0 DCi. Sprawdzałem auto na dystansie 1600 km po autostradach, drogach lokalnych oraz oczywiście po leśnych duktach.
Opowieści w edukacji leśnej   Witold Ciechanowicz 32
Storytelling, czyli opowiadanie historii – tajna broń marketingowców i PR-owców. Jak możemy ją wykorzystać w naszej codziennej pracy?
Z nauki   Rafał Chudy 33
Przyroda dobrze konserwuje kobiety
Leśne postprawdy   AG 33
Ostatnio w Polsce i wielu innych krajach karierę robi nowe pojęcie – postprawda. Określamy nim sytuację, gdy fakty i rzeczywistość są mniej istotne dla kształtowania opinii społecznej niż emocje i osobiste poglądy.
Ostatni Mohikanin wielkich łowów   Piotr Bajko 34
Polował z księciem Mikołajem, carem, dostojnikami hitlerowskimi. Edmund Wagner – urodzony gawędziarz, epigon odległych tradycji zauraczał po latach opowieściami o odchodzącym świecie wielkich łowów.
Z zagranicy   A.S. 36
Europa - Operatorzy łyżek do zupy; Czechy - Projekt nowej siedziby LČR, czyli „Lasy w lesie”;
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
Program Mieszkanie Plus - Leśnicy zbudują domy na gruntach LP; Sprzedaż drewna 2016 - Ile kupują firmy rodzime, zagraniczne i rezydenci?; Produkcja płyt wiórowych - Fabryka na Mazurach za miliard.
Co wolno podleśniczemu, nie zawsze wypada szefowi…   Michał Westfal 38
Kiedy inni nadleśniczowie odwiedzali Rajmunda Jelonka w nadleśnictwie, porażał ich stopień zażyłości, jaki panował pomiędzy podwładnymi a ich szefem.
Praga wjeżdża wszędzie   Red. 38
Legenda leśnej motoryzacji – Praga V3S.
Las Polski - numer 5/2017
Polecamy