NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
PUZP – Mundury dla wszystkich; NFOŚiGW – Lasy dla energetyki; XXI Bieg Piastów – Leśnicy na Polanie Jakuszyckiej; ZLP w RP – Nowy przewodniczący; Komisja wspólna LP i zul – Zestaw maszyn w każdej RDLP.
Smog rzuca wyzwania   Stanisław Staniszewski 8
Walka ze smogiem może stać się przyczynkiem do zwiększonej promocji drewna energetycznego, którą winny poprzedzić badania popytu na konkretne rodzaje i postaci tego surowca. Ważne jest też głębsze rozpoznanie kierunków rozwoju technologii spalania oraz rozwiązań konstrukcyjnych urządzeń ciepłowniczych – mówi dr hab. Bogusława Łapczyńska-Kordon z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Jakie wydzielenia w upul?   Rafał Zubkowicz 11
Czy spójne planowanie urządzeniowe, którym operował w kompleksie lasów prywatnej własności wykonawca upul, nadal takie pozostaje?
Jaki upul – komentarze   Rafał Zubkowicz 13
O opinie nt. uproszczonych planów urządzenia lasu poprosiliśmy trzech specjalistów.
Przed nami trudne wyzwania   Urszula Zubert 14
Zimowa Szkoła Leśna to coroczna okazja do dyskusji nad lasami i leśnictwem w kraju i za granicą. Szczególna dysputa towarzyszyła tegorocznej sesji. Poświęcona była wyzwaniom, jakim leśnictwo musi stawić czoło nie tylko dziś, ale i w całkiem nieodległej przyszłości.
Lasy państwowe jako przedsiębiorca   Arkadiusz Seliga 15
Obserwacja rozwoju sytuacji w Niemczech i Finlandii wskazuje na to, że kwestia jednoznacznego rozdziału funkcji administracyjnych od gospodarczych w państwowym leśnictwie może zostać podniesiona także w naszym kraju.
Nowa prastara puszcza   Marek Kwiatkowski 18
Jak wynika z publikacji ekologów, na południowym wschodzie Polski rośnie Puszcza Karpacka – las pierwotny, coś, czego praktycznie już nie ma, ale – jak twierdzą – jednak jest.
Dokładność w aktualizacji LMN   Michał Brach, Paweł Szymański, Lech Stańczak 20
Coroczne aktualizowanie leśnej mapy numerycznej (LMN) jest niezbędnym elementem w prowadzeniu gospodarki leśnej. Od dokładności aktualizacji zależy bardzo wiele – choćby ewentualne trudności w prowadzeniu i rozliczeniu przyszłych prac.
Czas docenić pracowników terenowych   Antoni Dardziński 22
Pora uszanować ludzi z „dołu”. Odciążyć ich od nawału wielu niepotrzebnych czynności przez zasilenie kadrowe. Podnieść ich płacę stosownie do stażu pracy. Wnioskuję o to jako starszy, doświadczony terenowiec. Apeluję do tzw. góry, by dostrzegła ludzi na „dole”.
Zbyt bliskie spotkania z dzikim zwierzem   Krzysztof Potaczała 24
W lesie to człowiek jest gościem, w dodatku nie zawsze mile widzianym. W Bieszczadach żubr zaatakował grzybiarza. Mężczyzna żąda od Skarbu Państwa odszkodowania za odniesione rany. Czy mu się należy?
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobie przez zwierzę dziko żyjące   Adam Habuda 26
Zwierzę może być źródłem szkody, zarówno w mieniu, ale i na osobie. Zdarzają się przypadki zniszczenia przez zwierzęta uprawy rolnej, ugryzienia przez czyjegoś psa lub np. ukąszenia przez żmiję podczas spaceru po lesie.
Internet szkodzi globalnemu popytowi na produkty papiernicze   Rafał Chudy 28
Rozwój Internetu wraz z innymi technologiami komunikacyjno-informacyjnymi, takimi jak komputery osobiste czy telefony komórkowe, dostarczył elektronicznych alternatyw gazetom oraz materiałom drukowanym w ostatnich dekadach.
Inwentaryzacja dzików – skuteczna metoda czy mit?   Paweł Nasiadka 29
Jesienna inwentaryzacja dzików, o której dowiedziała się z mediów cała Polska, miała jeden plus. Dobitnie pokazała nieudolność polskiego systemu zarządzania zwierzyną grubą i poważnie nadszarpnęła autorytet instytucji odpowiedzialnych za ochronę i zarządzanie środowiskiem w Polsce. Czy wątpliwe metody inwentaryzacji wytrzymują próbę w czasach, gdy zmienia się otoczenie przyrodnicze i społeczne?
Projekty rusyfikatorów wprowadzenia grażdanki do języka polskiego   A.G. 31
Rusyfikacją nazywamy ogół polityki i działań rządu rosyjskiego prowadzonych w okresie zaborów dla utrwalenia rosyjskiej kultury i zwyczajów oraz świadomości narodowej wśród ludności polskiej.
Systemy informatyczne i ich zabezpieczenie w LP (cz. 2)    32
Oprócz działań mających na celu ochronę przetwarzanych danych, należy zapewnić również ochronę samego systemu informatycznego, którego użyto do ich przetwarzania.
Z wydawnictw   Stefan Panka 33
Ökologischer Waldschutz für eine biozidfreie Waldwirtschaft
Mitsubishi ASX 2017 1,6 MiVEC 2WD – test   Sebastian Kołacz 34
W grudniu ub. roku miała miejsce polska premiera Mitsubishi ASX 2017. Całością działań związanych z premierą zajęła się firma MMC Car Poland z Warszawy, dzięki której miałem przyjemność testowania modelu „dla ludu”, tj. w wersji 2WD z silnikiem 1,6 MiVEC. Podczas kilkudniowych testów przejechałem 1600 km – oto wrażenia.
Z zagranicy   A.S. 36
Finlandia - Ekonomiczne znaczenie parków narodowych; Szwecja - Wyniki finansowe Sveaskogu w 2016 roku;
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
Program ogrodowy - Stelmet z umową na 100 mln zł; PIGPD - Kronospan krytykuje Izbę?; PO Inteligentny Rozwój - 120 mln zł dla sektora drzewnego; Barlinek - Szwedzi docenili.
Leśny celebryta   Michał Westfal 38
Dziennikarka niepokoiła nadleśniczego Rajmunda Jelonka. Biegała jak fryga wokół, wymachiwała mikrofonem.
Kadr z przeszłości   Elżbieta Gostkowska 38
Zamordowany w Katyniu
Leśny dublet przed Sejmem   Urszula Zubert 39
Przed budynkami Parlamentu przez dwa dni z rzędu (22 i 23 marca) manifestowali leśnicy. Najpierw swoje postulaty w obronie Puszczy Białowieskiej wygłaszali związkowcy z leśnej „Solidarności”.
Las Polski - numer 7/2017
Polecamy