NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 10/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Puszcza Białowieska – Powtórka z Rospudy?; Nagroda Magellana – Leśna aplikacja doceniona; Seminaria IBL – Pożary pod lupą badaczy; OKL w Gołuchowie – Bajarze uskrzydlonego żubra; Dni SGGW – Studiujący drwale.
Sadzonki z Sukowa   Stanisław Staniszewski 7
Na terenie Nadleśnictwa Daleszyce, w miejscowości Suków, zostało oddane do użytku Gospodarstwo Nasienno-Szkółkarskie, o którym opowiada nadleśniczy Tomasz Guz:
Czy sieć składnic można zoptymalizować?   Stanisław Staniszewski 8
W strukturze pozyskania stale zwiększa się udział drewna krótkiego a wraz z nim problem składowania tych sortymentów. Toteż optymalizacja sieci składnic przyzrębowych i przejściowych urasta do rangi zadania, nad którym warto się głębiej pochylić – uważa Adam Lubera, nadleśniczy Nadleśnictwa Staszów.
30 lat Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie   Rafał Zubkowicz 11
Powołany w następstwie starań o leśne muzeum Ośrodek Kultury Leśnej prowadzi dziś rozległą działalność.
Szacunki i plany rozwoju   Rafał Zubkowicz 12
W dniu jubileuszu 30-lecia Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie rozmawialiśmy
z jego dyrektorem Benedyktem Roźmiarkiem.
Łatwo powiedzieć, scalić trudniej   Rafał Zubkowicz 14
Na temat praktyki scaleń w lasach rozmawiamy z Edwardem Głażewskim, dyrektorem Mazowieckiego Biura Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce.
Sójka a odnowienie naturalne lasu – krótka historia długiego związku   Dorota Dobrowolska, Przemysław Kurek 20
Relacja zachodząca między sójką a dębem jest jednym z najdłużej obserwowanych związków zwierząt i roślin. Czy może posłużyć do zwiększenia udziału naturalnych odnowień?
Z rejestratora na smartfona   Joanna Kijowska 22
W Zakładzie Informatyki Lasów Państwowych trwa testowanie nowej aplikacji mobilnej Leśnik+, która ma usprawnić zarządzanie i pracę w terenie, a do tego używane w jej ramach „smartfony” będą tańsze od rejestratorów. Twórcy systemu są przekonani, że jego wdrażanie zakończy się sukcesem.
Wpływ Brexitu na lasy w Europie   Rafał Chudy 25
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwa. Jakie konsekwencje może mieć ta sytuacja w odniesieniu do lasów i leśnictwa w Europie? Naukowcy z Europejskiego Instytutu Badawczego Leśnictwa (EFI) postarali się znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Ochrona drzew w Polsce i Wielkiej Brytanii – wybrane zagadnienia   Marek Geszprych 26
W ostatnim czasie dużo emocji wzbudziły zliberalizowane przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w zakresie usuwania drzew i krzewów. Warto przeprowadzić krótką analizę komparatystyczną regulacji w powyższym zakresie pod kątem ochrony drzew w innych państwach.
Las wierszem miłowany   Maya Gielniak 28
W Nadleśnictwie Lipusz (RDLP w Gdańsku) wszyscy wiedzą, że strażnik leśny Leszek Krawiec (dawniej leśniczy szkółkarz) od prawie pół wieku pisze wiersze. Co roku spod jego pióra wychodzi ponad tysiąc wierszy o lesie.
Aplikacja od leśników dla leśników   Jacek Buźniak, Janusz Szewczyk, Damian Grobelny 30
Arbor to słowo pochodzące z języka łacińskiego i oznaczające drzewo. To również nazwa aplikacji do określania miąższości drewna na platformę Android opracowana przez trzech leśników. Kierowana jest do pracowników Lasów, ale nie tylko.
Jedna dorodna sosna rocznie   AG 31
Jak wiemy, sosna w wieku ok. 100 lat dorasta na siedlisku o dobrej bonitacji do wysokości 24–27 m i pierśnicy 30–35 cm, co daje ok. 1m3 grubizny drewna.
Chrabąszcze i łubin na zrębie   Rafał Zubkowicz 32
W międzywojennej Polsce szkody powodowane przez pędraki chrabąszczy były jednymi z najważniejszych problemów ochrony lasu. Pewnym z ognisk gradacyjnych była Puszcza Augustowska. Jak radzono sobie z problemem?
Przygodowe place zabaw – coś dla leśników?   Anna Wierzbicka 35
Czy przygodowy plac zabaw to coś dla edukacji leśnej? Na pewno tak, ze względu na cele edukacyjne i rozwojowe, jakie realizuje zabawa na takim placu, rozwój kreatywności i naukę powszednich umiejętności.
Z zagranicy   A.S. 36
Niemcy - Wyrok ws. lasów państwowych Badenii-Wirtembergii; Bawaria, Niemcy - Regionalne strategie ochrony przyrody BaySF; Szkocja, Wielka Brytania - Plan pozyskania jeleniowatych; Niemcy - EFI otwiera filię w Bonn.
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
System sprzedaży drewna - Lustracja w terenie; Rynek drewna szczególnego - Koniec aukcji
i submisji?; Wojna celna z drewnem w tle - Surowiec z Kanady najtańszy;
Miejska i wiejska mitologia   Michał Westfal 38
Kiedy Bogu ducha winny leśnik decyduje się otwarcie przyznać, w jakiej branży pracuje, spada na niego lawina „ochów”, „achów” i grad komplementów dotyczących wykonywanej profesji.
Na lwowskiej wystawie   Red. 38
16. edycji Targów Wschodnich we Lwowie towarzyszyły wystawa pt. „Nasze lasy i ochrona przyrody” i wystawa łowiecka (trwała od 5 do 30 września 1936 r.).
Krzyżówka    39

Las Polski - numer 10/2017
Polecamy