NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 12/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Elmia robi wrażenie   Urszula Zubert 2
Mało który leśnik choć trochę interesujący się leśnymi nowinkami nie słyszał o targach Elmia Wood. A jak już słyszał, to prędzej czy później zapragnie tam być.
Informacje    4
Sejm RP – Bieszczady w parlamencie; Nadleśnictwo Durowo (RDLP w Pile) – Las dobrym sąsiedztwem; Technika leśne – Młodzi ekolodzy w resorcie środowiska; Puszcza Białowieska – Listy środowisk naukowych; Rajd Leśników 2017 – „Tropem niedźwiedzia” doszli do Sanoka; Puszcza Białowieska – Mity i półprawdy;
Przekorna natura   Stanisław Staniszewski 7
Czy natura, która niekiedy lasom wyrządza wielką szkodę, potrafi także pomóc przy ich odbudowie? Zapytaliśmy Waldemara Pązika, nadleśniczego Nadleśnictwa Przedbórz:
Szwedzkie święto światowego leśnictwa   RaZ , Urszula Zubert 8
Targi Elmia Wood odbywają się co cztery lata (co dwa lata organizowana jest edycja skandynawska, tzw. mała Elmia – SkogsElmia) nieopodal Jönköping w południowej Szwecji. Uchodzą za największą wystawę branży leśnej.
Z rowerów na harwestery. I z powrotem?    15
Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych obchodziło w czerwcu jubileusz swego 25-lecia. Z tej racji jego członków powinna przepełniać duma z dokonań, jednak podczas uroczystości prawie wszyscy prezentowali troskę o dalszy byt swoich firm.
Niedźwiedzie nie doczekały...   Marek Kwiatkowski 16
Lasy Państwowe chcą otoczyć instytucjonalną opieką bartnictwo, które zanikło na ziemiach polskich w XIX w., a powróciło tu dzięki leśnikom w poprzedniej dekadzie via Baszkiria.
Zmiana warty w Związku Leśników Polskich PN   Urszula Zubert 19
25 lat Związku Leśników Polskich Parków Narodowych to czas podsumowań i zmian. To czas wyzwań stojących przed nowym przewodniczącym Związku Markiem Słowikowskim.
Dziczyzna – doświadczenia ze sprzedażą bezpośrednią   Krzysztof Potaczała 22
Coraz więcej nadleśnictw prowadzi bezpośrednią sprzedaż dziczyzny. Jelenia, sarnę czy dzika może dziś kupić każdy, kto ma na to ochotę. Problem w tym, że tuszę trzeba nabyć w całości, w dodatku w skórze. Jednak smakoszy mięsa dzikich zwierząt na pewno to nie zniechęci.
Jak gospodarować łosiem?   Bogusław Bobek, Jakub Furtek, Marta Wojciuch-Płoskonka 24
Prowadzenie zrównoważonej gospodarki łowieckiej populacją łosia w Polsce to temat wielu dyskusji. I jak dotąd kończyło się wyłącznie na nich.
Obchody 25-lecia SPL – zwycięzcy czy zwyciężeni?   Waldemar Spychalski 26
W sobotę, 10 czerwca br. w Gołuchowie odbyły się obchody 25-lecia istnienia (i działania!) Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych.
Wywęszyć kornika   Urszula Zubert 28
Psi węch uchodzi za doskonały. Niezwykłą umiejętność wywęszenia choćby śladowych ilości narkotyków czy materiałów wybuchowych od lat wykorzystuje policja lub Straż Graniczna. Po zdolności czworonogów sięgają też leśnicy.
Roszczenia właścicieli gruntów położonych w leśnych rezerwatach przyrody   Marek Geszprych 30
Do kogo i w jakiej sytuacji prywatny właściciel może kierować roszczenia związane z ograniczeniem możliwości korzystania z gruntu leśnego objętego ochroną rezerwatową? Istotne będzie, kiedy utworzono rezerwat.
Najdroższy zawód Szwecji   Michał Kulik 32
Równowartość około 100 tys. zł rocznie kosztuje wyedukowanie operatora harwestera. Na wykształcenie o takim profilu szwedzkie państwo wydaje najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na ucznia.
Jedyna leśna zawodówka   Rafał Zubkowicz 34
W polskich lasach pracuje ok. 6000 zakładów usług leśnych. Szkoła, która przygotowuje profesjonalne kadry dla takich firm, jest tylko jedna. Jak sobie radzi?
Dokładamy wiedzę leśną do lokalnej układanki   Joanna Ziemkowska 35
Jak „wpleść” leśną edukację w zastaną infrastrukturę, miejscowe tradycje i otocznie? I jeszcze zapewnić jej popularność? Dobrym przykładem jest ścieżka „Aleja Filozofów” na terenie Nadleśnictwa Babki w Wierzenicy.
Z zagranicy    35
Szwecja - Szkody od łosi; Austria - Pełny outsourcing pozyskania drewna?; Austria - Kontraktowe trasy MTB w lasach państwowych; Badenia-Wirtembergia, Niemcy - ForstBW przedsiębiorstwem
państwowym? Łotwa - Lasy państwowe wspierają kulturę regionów.
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
Sprzedaż w LP - Pula dla rozwoju rozdana; Polskie meble - Rynek wart 42 mld zł; Meble ogrodowe
Jakość pozostawia wiele do życzenia; „Polskie Domy Drewniane” - Drewniana kancelaria gotowa.
Dlaczego przegramy z ekologami?   Michał Westfal 38
Gospodarka leśna to dziedzina skomplikowana, tak samo jak złożony i różnorodny jest las.
Na szkółce u barona   Redakcja 38
Na szkółce u barona
Baron Hugo Wattman, ostatni przed upaństwowieniem właściciel majątku Ruda Różaniecka, posiadał ok. 8500 ha lasów i zatrudniał 30-osobowy personel leśny, jak widać na fotografii – umundurowany.
Las Polski - numer 12/2017
Polecamy