NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 13-14/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
ASF – Płot wzdłuż granicy?; EXPO 2017 – Polskie lasy w Kazachstanie; Interpelacje poselskie – Nowy znak dla leśników?; Mistrzostwa Polski Stihl Timbersports – Mistrz z rekordem; Zjazd PTL – Dyskusja ospołecznych oczekiwaniach; Puszcza Białowieska – Pozew już wTrybunale UE
Powiedzieli nam   Emilian Szczerbicki 7
Dlaczego edukację leśną warto łączyć z edukacją archeologiczną? Zapytaliśmy Janusza Koczkodaja, inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Bobolice
Przyzwyczajenie silniejsze od ekonomii   Emilian Szczerbicki 8
Przez lata nie udawało się naszej jednostce organizacyjnej przeforsować propozycji, by nadleśnictwo wykonywało odpłatnie nie tylko pozyskanie, ale i zrywkę drewna dla uprawnionych do korzystania z prawa serwitutowego. Stało się to możliwe w br. dzięki zarządzeniu nr 46/2016 dyrektora generalnego LP – mówi Zbigniew Dąbrowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko.
Leśna batalia o węgiel   Emilian Szczerbicki 11
Wybrane nadleśnictwa wytypowały już wydzielenia i zdecydowały się na działania dodatkowe w gospodarce leśnej w ramach pilotażowego projektu LGW, którego głównym celem jest zwiększenie pochłaniania CO2 i akumulacji węgla organicznego przez ekosystemy leśne.
#puszczabiałowieska   Bartosz Szpojda 15
Gdyby o konflikcie w Puszczy Białowieskiej sądzić wyłącznie na podstawie tego, co rozgrywa się na Facebooku, można odnieść wrażenie, że trwa wojna. Rykoszety ostro biją w leśników.
Koszty wynagrodzeń leśników w UE   Arkadiusz Seliga 18
Jak wypadają Lasy Państwowe na tle innych dużych samofinansujących się państwowych gospodarstw leśnych w UE? Porównujemy udział kosztów wynagrodzeń pracowników na stanowiskach nierobotniczych w kwocie stanowiącej równowartość przychodów ze sprzedaży drewna.
Szwedzki leśny projekt węglowy – pomiary i koszty    20
Opcjonalność obejmowania pomiarami martwej materii organicznej i gleby jest podyktowana nieprawdopodobieństwem tego, że zasoby węgla w tych rezerwuarach zmienią się w stopniu umożliwiającym ich mierzenie w sposób efektywny kosztowo.
Jak zmieniały się powojenne normy na drewno?   Zbigniew Malinowski 22
Określanie jakości drewna jest tak stare, jak sam handel drewnem. Warto prześledzić zmiany normalizacji drewna wielkowymiarowego sosnowego w powojennych dziejach Lasów Państwowych.
Zbiorówki w OHZ z nadziemnych stanowisk   Adam Depka Prądzinski 24
Od października 2019 r. wszystkie klasyczne polowania zbiorowe w obwodach zarządzanych przez jednostki LP będą się musiały odbywać z wykorzystaniem nadziemnych (wyniesionych nad powierzchnię gruntu o min. 90 cm) stanowisk myśliwskich.
Wzrost przed śmiercią, czyli jak zrozumieć umieralność drzew na podstawie ich słojów   Rafał Chudy 25
Na skutek historycznej suszy, jaka przeszła przez Kalifornię i spowodowała uschnięcie ponad 100 mln drzew, temat ich umieralności stał się jeszcze bardziej donośny.
O Puszczę naszą i waszą   Marek Bodył 26
„Stop wycince”, „Szyszko niszczy wszystko” – z takimi transparentami pikietowali różnej maści aktywiści zakochani w Puszczy Białowieskiej w piątek 14 lipca pod siedzibą DGLP w Warszawie.
Jak zrobić barć?   Piotr Piłasiewicz 27
To pytanie zdaje się proste i banalne. Jednak ze względu na najróżniejsze formy, jakie przybierają tworzone współcześnie barcie w Lasach Państwowych, jest ono jak najbardziej zasadne.
Konsekwencje prawne wpisania Puszczy Białowieskiej na listę UNESCO   Adam Habuda 30
Ostatnio toczy się w Polsce ożywiona dyskusja nt. wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Podnoszone są argumenty związane z ewentualnym naruszeniem statusu tego obszaru jako obiektu światowego dziedzictwa UNESCO.
Ochrona drzew w Polsce i w Niemczech – wybrane zagadnienia   Marek Geszprych 32
W numerze 10/2017 „Lasu Polskiego” poruszyłem problematykę ochrony drzew i krzewów na przykładzie regulacji prawnych Wielkiej Brytanii. Dla komplementarności obrazu warto też zwrócić uwagę na przepisy prawne naszych sąsiadów. Przyjrzyjmy się, jak sprawy te rozwiązano w Niemczech.
Las jaki jest, każdy widzi. I krytykuje   Roman Wojtkowiak 34
Las to dla nas wszystkich generator emocji. Jego widok jest przy tym tak oczywisty, że każdy mieni się jego rzecznikiem i znawcą. Łatwo występuje z krytyką, uznając, że za argumenty wystarczą własne obserwacje i porównania, szczególnie z odległej przeszłości.
Pierwszy przewodnik turystyczny po Puszczy Białowieskiej   Piotr Bajko 36
Dziś, gdy turyści szeroką falą płyną do Puszczy Białowieskiej, warto przypomnieć pierwszy przewodnik turystyczny po tym terenie. Na księgarskie lady trafił on w 1925 r., a napisał go leśnik Wiktor Szymański. Pozycja ta przez wiele lat cieszyła się dużą popularnością wśród odwiedzających żubrowy matecznik.
Z wydawnictw    39

Agnieszka Pruska „Zwłoki powinny być martwe”


Nieznany „czwarty” wydział leśny   AG 39
Jak wiemy, w okresie międzywojennym istniały w Polsce trzy ośrodki dydaktyczno-naukowe, w których można było uzyskać dyplom inżyniera leśnictwa: Wydział Leśny SGGW w Warszawie, Wydział Rolniczo-Leśny Uniwersytetu Poznańskiego i Wydział Rolniczo-Lasowy Politechniki Lwowskiej. Chętnych do studiowania leśnictwa nie brakowało.
VW Golf Country – rzadki egzemplarz na rynku   Sebastian Kołacz 41
Ten model wypełnia lukę pomiędzy rasowymi terenówkami a samochodami osobowymi. Dziś można go już zaliczyć do motoryzacyjnych perełek o znaczeniu wręcz zabytkowym. Ze względu na jego nowatorskie cechy chciałbym przedstawić go jednak braci leśnej.
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 42
PIGPD - Podsumowują działania; Drewno poużytkowe - Silva znagrodą; PAGED - Poza giełdą?; Ceny w I półroczu - Dąb W0 – średnio 700 zł.
Jak zorganizować warsztaty dla nauczycieli?   Karolina Prange 43
I to takie, które zrealizują cele edukacji leśnej? Od czego zacząć?
Z zagranicy   A.S. 44
Nowa Zelandia - Subsydiowanie zalesień; Czechy - LČR naprawiły szlak na granicy z Polską;
Finlandia - Zużycie drewna okrągłego w 2016 roku; Irlandia - Coillte wspiera Internet Drzew; Litwa
Wdrażanie fotooptycznego - pomiaru drewna; Niemcy - Pozyskanie drewna w 2016 roku.
Kufajkowanie drzewostanów   Michał Westfal 46
Kiedy nadleśniczy Rajmund Jelonek napotkał w lesie podleśniczego Bolesława Kolano, zadał mu wielce podchwytliwe pytanie:
„Mistrz Kierownicy” OTL   Red. 46
Organizowane z rozmachem i na skalę ogólnopolską konkursy „Mistrz Kierownicy” Ośrodków Transportu Leśnego co roku gromadziły kierowców takich jednostek.
Las Polski - numer 13-14/2017
Polecamy