NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 17/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Rozwiązanie konkursu na 95-lecie „Lasu Polskiego”    2
Zostań prorokiem na puszczy 2016
Informacje    4
NSZZ „Solidarność” – XXXVII rocznica powstania; Puszcza Białowieska – Solidarni z poszkodowanymi; Polowania na łosie – Na razie ostrzał ekologów; BHP – Zul wysokiego ryzyka; Nadleśnictwa Baligród i Cisna – Zawody „Tropem wilka i rowerów kilka”; GDOŚ i RDOŚ – Zmiana struktury; Gatunki inwazyjne w UE – 12 nowych; RDLP w Krośnie – Poeci pisali o lesie; Cietrzewisko 2017 – Sygnaliści vs. drwale.
Kaprysy pogody   Emilian Szczerbicki 7
Zjawiska pogodowe na różne sposoby i w różnej skali uderzają w gospodarkę leśną. Mówi Tomasz Szeszycki, nadleśniczy Nadleśnictwa Rokita
Przyda się każda para rąk   Daniel Klawczyński 8
W Borach Tucholskich i na Kaszubach niemal wszyscy okrzepli już po wydarzeniach tragicznej nocy i pierwszych, najtrudniejszych dniach po nawałnicy.
Nie poznaję swojego leśnictwa   Daniel Klawczyński 10
W leśnictwie Młynki (1197,25 ha) na terenie Nadleśnictwa Rytel wichura zniszczyła nawet uprawy. Leśniczy Adam Szamocki stracił aż 95% drzewostanów.
W gąszczu powiatów i gmin   Emilian Szczerbicki 12
Są nadleśnictwa, których lasy znajdują się na terenie jednego powiatu i dwóch gmin, ale są i takie, które gospodarują w trzech województwach, w kilku, a nawet kilkunastu, powiatach oraz w ponad 30 gminach. Te ostatnie jednostki organizacyjne LP mają nadmiar partnerów urzędowych i społecznych, z którymi współpraca mocno absorbuje kadrę leśną.
Na pierwszym miejscu efektywność   Emilian Szczerbicki 15
Gdyby kiedykolwiek była brana pod uwagę korekta granic nadleśnictw, to nie tylko z punktu widzenia ograniczenia mnogości powiatów i gmin w obszarze ich gospodarowania, lecz bardziej pod kątem poprawy efektywności ekonomicznej – mówi dr hab. Janusz Kocel, profesor IBL, odnosząc się do problemów poruszonych w zamieszczonym obok artykule „W gąszczu powiatów i gmin”.
Świeże spojrzenie na problemy przedsiębiorców leśnych   Marek Bodył 16
Od 31 marca br. na czele Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, organizacji, która wczerwcu świętowała ćwierćwiecze swojego istnienia, stanął nowy prezes – Tadeusz Ignaciuk. Wrozmowie opowiada oswojej wizji działalności wramach powierzonej mu funkcji.
Problem Puszczy Białowieskiej w oczach ekspertów IUCN   A.S. 19
Gdzie, co, jak i ile ciąć, powinni wspólnie ustalić wszyscy interesariusze Puszczy. Tak chyba można podsumować rekomendacje przedstawione przez ekspertów IUCN. Można także zaryzykować twierdzenie, że rozwiązanie problemu byłoby o wiele prostsze, gdybyśmy my, Polacy, kierowali się w swoich polemikach przede wszystkim dążeniem do pojednania. Tymczasem dyskusja o Puszczy toczy się pod znakiem kajdanek i gróźb pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej.
Kompleksowa oferta turystyczna w ramach Wielkiego Szlaku Leśnego   Emilian Szczerbicki 22
Szlaki turystyczne i inne obiekty w lasach są na ogół bogate zarówno w treści historyczne, kulturowe, społeczne, jak i przyrodnicze. Stąd zebranie ich w jedną całościową ofertę LP zwaną Wielkim Szlakiem Leśnym ułatwi turystom korzystanie z dużego dziedzictwa, jakie kryją w sobie kompleksy leśne.
Modernizacja Roku 2016   Urszula Zubert 25
Kolejny rok Lasy Państwowe triumfują w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku, udowadniając, że warto zachowywać dla potomnych perełki architektury (nawet jeśli przed remontem niewiele miały wspólnego z drogocennym klejnotem).
Muchomor sromotnikowy – jak prawidłowo go rozpoznać?   Andrzej Grzywacz 26
Najgroźniejszy ze wszystkich grzybów naszych lasów (także w skali europejskiej). Mimo wielu publikacji i ostrzeżeń w mediach muchomor zielonawy (sromotnikowy) nadal jest powodem śmiertelnych zatruć nawet całych rodzin. Jego wygląd i charakterystyczne cechy bardzo dobrze powinien znać każdy zbieracz grzybów.
25 lat po pożarze w Rudach Raciborskich   Urszula Zubert 28
26 sierpnia minęło ćwierć wieku od największego pożaru lasów w powojennej Polsce. Spłonęło wówczas ponad 9 tys. ha śląskich drzewostanów położonych w nadleśnictwach RDLP w Katowicach: Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn.
Rudy Raciborskie – znów walczą z klęską   Bartosz Szpojda 30
Huragan w lesie na długi czas zmienia jego oblicze. Wpływa nie tylko na środowisko przyrodnicze, ale i na sposób postępowania dotkniętej nią jednostki. Doskonale wiedzą o tym leśnicy z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, które 7 lipca ponownie nawiedził kataklizm.
Dlaczego leśnicy nie chcą rozszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego?   Rafał Chudy 31
Jakiś czas temu natknąłem się na artykuł naukowy dr. Krzysztofa Niedziałkowskiego z Instytut Filozofii i Socjologii PAN, który analizował argumenty pracowników PGL LP (leśników) w kwestii toczącego się sporu wokół Puszczy Białowieskiej, który notabene jest jednym z najdłuższych konfliktów przyrodniczych w Polsce.
Zasady obowiązujące na „gruncie rolnym” ujętym jako las w upul   Marek Geszprych 32
Przy próbie interpretowania norm prawnych odnoszących się do gruntów rolnych i leśnych dochodzi niekiedy do sytuacji patowej. Obecne uregulowanie w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków jest daleko nieprecyzyjne i stwarza możliwość powstawania licznych trudności interpretacyjnych.
Mazda Tribute – coraz częstsza na rynku   Sebastian Kołacz 34
Tribute coraz częściej pojawia się w ogłoszeniach. Stosunkowo atrakcyjna cena, obszerne wnętrze i dostępny napęd 4x4 czynią ją autem godnym uwagi. Dodatkowym atutem jest występowanie na rynku jej technologicznych bliźniaków, tj. Forda Mavericka i Escape, co pozwala na większą dostępność kompatybilnych części. Czy ten model może zainteresować leśnika?
Z zagranicy   A.S. 36
Zambia - Kompleksowa inwentaryzacja zasobów przyrody; Litwa - Wyniki elektronicznej sprzedaży drewna; Niemcy - Wzrost importu drewna iglastego z Polski; Niemcy - Inwentaryzacja zasobów węgla w lasach; Czechy - LČR zwiększają zysk; Niemcy - Wzrost importu drewna iglastego z Polski; Czechy - LČR wśród 10 największych podatników CIT;
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
System sprzedaży drewna - Niezgodność z prawem?; STEICO - Produkcja drewna LVL.
Burzowa arytmetyka   Michał Westfal 38
Kiedy telefon leżący na biurku kancelarii zadzwonił uroczyście, podleśniczy Bolesław Kolano spojrzał na niego z wielką dezaprobatą, ale pełen poczucia obowiązku odebrał:
Bilet na grzyby   Red. 38
Jeśli zawartość koszyków poleskich grzybiarek pochodziła z państwowych nadleśnictw, to sądząc po tym, że spokojnie pozują do zdjęcia – najprawdopodobniej uiściły wymagane prawem opłaty.
Las Polski - numer 17/2017
Polecamy