NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 21/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Na wagę złota   Daniel Klawczyński 2
Nadleśnictwo Rytel jest jednym z najsilniej dotkniętych skutkami sierpniowej burzy.
Informacje    4
Nadleśnictwo Łopuchówko – Jubileusz 70-lecia; Lasy tropikalne – Wielki emiter CO2; Moratorium na łosia – Minister się wycofał?; Pomniki przyrody – Będą kryteria; Puszcza Białowieska – Kolejne wysłuchanie w TSUE; Targi „Las i My” – Ryk pilarek i targowe nagrody.
Strażnik na rowerze   Emilian Szczerbicki 7
Czy rower na użytek strzeżenia lasu wykazuje duże walory? Zapytaliśmy Krystiana Baranowskiego, strażnika leśnego w Nadleśnictwie Korpele:
Oszczędniej i bardziej ekologicznie   Emilian Szczerbicki 8
W ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych zaplanowano w latach 2017–18 termomodernizację 125 obiektów oraz instalację 137 odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2 MW, co ma przynieść oszczędności energii ok. 35 tys. GJ rocznie. Efekty energetyczne muszą współgrać (to wymóg projektu) z korzyściami ekologicznymi i ekonomicznymi.
Lasy. Nasze wspólne dobro   Urszula Zubert 11
Obchodzony po raz czwarty Europejski Tydzień Leśny, towarzyszący wspólnej Sesji Komitetu ds. Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ i Europejskiej Komisji ds. Leśnictwa FAO „Las 2017”, zawitał do Polski.
Kornik ostrozębny – rozwój, znaczenie i ograniczanie populacji w lasach Polski   Tomasz Mokrzycki, Radosław Plewa 14
W Polsce występuje 114 gatunków korników. Niektóre z nich zaliczane są do najgroźniejszych wtórnych szkodników drzew. W ostatnich latach do tej grupy dołączył kornik ostrozębny – Ips acuminatus (Gyll.).
Innowacje w drogownictwie   Emilian Szczerbicki 17
Niektóre nowe rozwiązania podnoszące standard dróg leśnych zostały wdrożone. Inne są testowane lub znajdują się w fazie badań. Do wykonania wciąż pozostają prace nad katalogiem dobrych praktyk w leśnym drogownictwie, w tym gotowych rozwiązań projektowych z uwzględnieniem różnych wariantów nośności podłoża.
Prognozowanie zagrożenia drzewostanów dębowych   Rafał Zubkowicz 20
Choć Instrukcja Ochrony Lasu wskazuje na konieczność wykonania kontroli występowania szkodników liściożernych w drzewostanach liściastych, to jednak nie zawiera wskazań, w jaki sposób należy taką kontrolę przeprowadzić. IBL podjął próbę wypracowania metody.
W Szepietowie o lasach prywatnych   Marek Bodył 22
Na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyła się (7 i 8 października) piąta edycja Targów Leśnych „Las i My”. Dużo uwagi poświęcono na nich prywatnym właścicielom lasów.
Amazonia utraciła swoje dziewictwo wiele lat temu   Rafał Chudy 25
Wykorzystanie dronów w leśnictwie zaczęło nabierać sporego tempa. Tym razem pomogły one naukowcom nie tylko odkryć nowe.
Organizacja nade wszystko   Emilian Szczerbicki 25
Co jest najważniejsze w nadleśnictwie, w którym pada ok. 40% drzewostanów różnych klas wieku i składów gatunkowych, łącznie z potężnymi dębami i bukami?
Z wydawnictw    26
„Las” Adam hr. Stadnicki; Bóbr – pracowity mąciwoda Wojciech Misiukiewicz; Archeologia sarbskich lasów A. Michałowski (red.) i in.
Następstwa nielegalnego pozyskania drewna we własnym lesie   Marek Geszprych 27
Pozyskanie drewna niezgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu będzie stanowiło naruszenie istoty prowadzenia gospodarki leśnej, związanej z trwałością i zrównoważonym korzystaniem z dóbr leśnych. Zostaną one naruszone również w przypadku pozyskiwania drzew w lesie bez wymaganych do tego pozwoleń.
Jedno upadające drzewo czyni więcej hałasu niż cała rozległa, rosnąca puszcza   AG 29
Przypomniałem sobie to stare hinduskie przysłowie, gdy zestawiam dokonania pokoleń leśników, choćby z okresu ostatnich 70 lat, od zakończenia II wojny światowej, w stosunku do niektórych opinii o naszym zawodzie, wypowiadanych obecnie i widzianych poprzez konflikt co do sposobów ochrony Puszczy Białowieskiej.
(Nie)chciany pomnik rozbiorą leśnicy   Krzysztof Potaczała 30
Nadleśnictwo Baligród musi rozebrać pomnik generała Karola Świerczewskiego w bieszczadzkich Jabłonkach. Taki obowiązek nakłada Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Koszt demontażu: 65 tys. zł.
Części oryginalne czy zamienniki?   Sebastian Kołacz 32
Oto jest pytanie. Nasze auta użytkowane w warunkach leśnych są znacznie bardziej narażone na zużycie w zasadzie wszystkich elementów. Mowa tu właściwie o każdej części… Po stwierdzeniu zużycia bądź awarii stajemy przed dylematem, co kupić. Oryginał, zamiennik czy też może element regenerowany?
Kancelarie z drewna   Maciej Wostek 34
Gdy żona leśniczego nie widzi się w roli gospodyni domowej doglądającej inwentarza przy leśniczówce i nie zgadza się na przeprowadzkę, a w nadleśnictwie brakuje wolnych kwater, rozwiązaniem wydają się być coraz popularniejsze kancelarie leśniczych. W tym zakresie na pewno czeka nas rozwój budownictwa z wykorzystaniem drewna i materiałów drewnopochodnych.
Narodziny filozofii drewna   Justyna Haładaj 35
Na naszych oczach rodzi się swoista filozofia drewna. Flagowy produkt Lasów Państwowych to doskonały łącznik i narzędzie komunikacji ze społeczeństwem – wykorzystujmy ten potencjał.
Z zagranicy   A.S. 36
Bawaria, Niemcy - Bartnictwo w lasach państwowych; Badenia-Wirtembergia, Niemcy - Bezpośrednie subsydiowanie lasów niepaństwowych; Dania - Pierwsze szczenięta wilka od 200 lat; Hesja, Niemcy - Lasy Hesji przyjazne rodzinie.
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
Paged - Po 86 latach pożegnanie z Lasami; Pozyskanie ‘2018 - 40,5 mln m3 i obawy; Huragany - To nie koniec szkód.
Po nas choćby i postęp!   Michał Westfal 38
– To jest po prostu koniec świata, panie nadleśniczy! – powiedział podleśniczy Bolesław Kolano do Rajmunda Jelonka. – Ja rozumiem, że to wszystko rozwój i cywilizacja zachodnia, ale sam czart stworzył taką maszynę i to na naszą zgubę!
Proporzec dla najlepszych   Red. 38
Po II wojnie światowej w Lasach Państwowych zagościło współzawodnictwo pracy, wywodzące się niewątpliwie z tradycji radzieckich.
Las Polski - numer 21/2017
Polecamy