NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 23/2017
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Fotoreportaż   Daniel Klawczyński 2
Z Mazur do Watykanu
Informacje    4
ASF – Wirus przekracza Wisłę; Manifestacja poparcia – Leśnicy znów przed Sejmem; Mundur leśnika – Na nowe sorty jeszcze poczekamy; RDLP w Lublinie – 700 drzewek na 700-lecie; COP23 – O klimacie w Bonn.
Las w historycznej optyce   Emilian Szczerbicki 7
Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, jest autorem 11 wydań książkowych o tematyce historycznej, w tym 10 poświęconych leśnictwu. Kiedy zaczęła się ta pasja?
Jemioła zasiedla lasy   Emilian Szczerbicki 8
Gospodarze kompleksów leśnych, w których występuje jemioła, często wiążą jej wzmożoną ekspansję z osłabieniem drzewostanów spowodowanym dotkliwą suszą sprzed dwóch lat. Ocieplenie klimatu jest zjawiskiem trwałym, toteż należy się liczyć, że półpasożyt ten może stać się w niedalekiej przyszłości poważnym i stale narastającym problemem na obszarach leśnych.
Wpływ zmian klimatycznych na zasięgi geograficzne drzew leśnych w lasach Europy   Andrzej M. Jagodziński, Marcin K. Dyderski , Sonia Paź, Lee E. Frelich 12
Jak bardzo zmiany klimatyczne zagrażają poszczególnym gatunkom drzew? Leśnictwo ma już dziś gruntowne naukowe podstawy, które pozwalają przewidzieć potencjalne negatywne konsekwencje prognozowanych zmian klimatycznych.
Porównanie wyników lasów państwowych w 2016 roku   Arkadiusz Seliga 14
Nasze Lasy Państwowe odznaczają się na tle innych porównywanych samofinansujących się państwowych gospodarstw leśnych w UE najwyższym względnym poziomem kosztów wynagrodzeń pracowników na stanowiskach nierobotniczych i zdecydowanie największą liczbą tychże pracowników na tysiąc hektarów lasu.
Trzeci honoris causa dla prof. Andrzeja Grzywacza   Bartosz Szpojda 16
Być postrzeganym jako autorytet w kwestiach leśnych – to niewątpliwy zaszczyt. Świadomość takiego statusu w kwestiach moralnych – to powód do dumy. Oba te uczucia można było odczytać na twarzy prof. Andrzeja Grzywacza podczas wręczania mu trzeciego już tytułu doktora honoris causa.
Historia pewnej choinki   Daniel Klawczyński 18
Tym razem medialny szum wokół świerka wywołała nie wycinka posuszu w Puszczy Białowieskiej, a ścięcie zdrowego okazu w Puszczy Rominckiej.
Enklawy pozostają   Emilian Szczerbicki 19
W Nadleśnictwie Czersk enklawy zadrzewione zajmują do 10% (średnio 5%) uprzątniętych powierzchni poklęskowych, na których zostały pozostawione.
Z wydawnictw   UZ 19
Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej Anna Kamińska

O kosztach maszynowego pozyskania   Roman Wojtkowiak, Roland Żabierek 20
Czy leśników interesują badania naukowe? Takie pytanie ciśnie się na usta w związku z nie najlepiej opanowaną przez nich znajomością zasad ekonomiki, a zwłaszcza sposobów obliczania kosztów pozyskania drewna. Stanowi to istotną barierę efektywnego wykorzystywania dobrodziejstw pełnej mechanizacji. Tymczasem w zaciszu katedr naukowcy już dawno zgłębili ten temat.
Armagedon w Borach Tucholskich   Robert Grzeszczyk 22
Znamy rozmiar klęski, jaka się dokonała w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. na obszarze Borów Tucholskich i ich pogranicza. Na konferencji pn. „Mobilizacja po wielkiej nawałnicy” (16 sierpnia 2017 r.) poznaliśmy też zarys myśli DGLP na temat likwidacji zniszczeń.
Rekompensaty leśno-środowiskowe dla lasów prywatnych – przyszłe kierunki działań   Marek Geszprych 25
Funkcjonujące obecnie programy rolno-środowiskowe odnoszą się bardziej do rozwiązywania problemów dotyczących funkcjonowania obszarów rolnych aniżeli pomocy na terenach leśnych. Staje się to dotkliwe zwłaszcza dla właścicieli lasów prywatnych położonych na areałach różnych form ochrony przyrody, gdzie obowiązują liczne obostrzenia dotyczące możliwości prowadzenia działań.
Z wydawnictw   BaSza 27
Drwale Annie Proulx


Puszcza Białowieska – wojna trwa, zegar tyka   Bogusław Magac 28
Minister środowiska, dyrektor LP i cała leśna brać robią wszystko, żeby pomóc Puszczy. I trzeba być ślepcem, albo ostatnim idiotą, żeby tego nie rozumieć. Z pewnością ani jednym, ani drugim sztandarowy „obrońca” Puszczy Adam Wajrak nie jest (choć są i tacy, którzy uważają inaczej).

Ostatni taki białowieski bartnik   Piotr Bajko 30
Filimon Waszkiewicz z Białowieży odszedłby w niepamięć tak jak inni białowiescy chłopi, uprawiający w znoju niewielkie, mało urodzajne poletka, walczący bezustannie ze zwierzyną niszczącą uprawy. Dzięki rozleglej wiedzy o puszczańskiej przyrodzie i doskonałej znajomości sztuki bartniczej został jednak zapamiętany jako ostatni białowieżanin, który znał się na bartnictwie.
OC – ile kosztuje, czemu drożeje, jak zaoszczędzić?   Sebastian Kołacz 32
Od 2–3 lat stajemy przed dylematem, co zrobić, by składka ubezpieczenia obowiązkowego OC od pojazdów nie rosła tak bardzo. W przypadku niektórych wzrosła prawie dwukrotnie, innych ten problem nie dotyka. Warto się zastanowić, z czego to wynika i podjąć ewentualną decyzję o zmianie ubezpieczyciela.
Las inspiruje – człowiek projektuje   Justyna Haładaj 34
Dla ludzi czerpiących garściami z otaczającej przyrody las to najlepszy z projektów sił przyrody. Rubryka „Projekt las” będzie przedstawiała różnorodne leśne inspiracje i pasje z pogranicza designu, rzemiosła i sztuki.
Żałobna karta    34
Leszek Krawiec (1953–2017)
Warsztaty wyjątkowe   Anna Wierzbicka 35
Warsztaty Edukacyjne Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych są szczególne. Członkowie przyjeżdżają na nie z rodzinami z własnej woli, w weekendy. To spotkanie dla tych, którzy naprawdę chcą w zjeździe uczestniczyć, osób otwartych i zaangażowanych.
Z zagranicy   A.S. 36
Szwecja - Dodatkowe wsparcie projektów rozwojowych; Finlandia - Trójwymiarowa symulacja rozwoju lasu; Bawaria, Niemcy - Państwowa pomoc dla poszkodowanych przez huragan; Czechy - Niezbędne informacje o ASF w jednym miejscu
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
Sprzedaż drzewna 2018 - Kryteria ceny i geografii zakupów; DGLP - Lista jedenastu; Komisja Leśno-Drzewna - Spotkania zawieszone; Drewno pohuraganowe - Nowe źródła zbytu.
Obudź sobie niedźwiedzia!   Michał Westfal 38
– Panie Bolesławie! – powiedział nieco zmartwiony nadleśniczy Rajmund Jelonek. – Otóż nieszczęście!
Las Polski - numer 23/2017
Polecamy