NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 1/2018
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4

Zwalczanie ASF – Urlop na odstrzał dzików; RDLP w Radomiu – W zwartym szyku z policjantami; 100-lecie niepodległości Polski – Kalendarz dla Niepodległej; Ministerstwo Środowiska – Resort do likwidacji?; Siedziba DGLP – Hołd dla prof. Szujeckiego; – Resort do likwidacji?; Siedziba DGLP – Hołd dla prof. Szujeckiego.

Bartek i Bartusie   Emilian Szczerbicki 7
Liczący blisko 700 lat dąb Bartek w Nadleśnictwie Zagnańsk można oglądać on-line. Mówi o tym dr Edyta Nowicka, kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów RDLP w Radomiu:
Nasze domy rosną w lesie   Emilian Szczerbicki 8
Od 2019 r. nowe obiekty LP będą budowane wyłącznie w technologiach wykorzystujących drewno i materiały drewnopodobne. Ponadto w trosce o poprawę bilansu CO2 w atmosferze zostanie wdrożone szerokie spektrum działań mających na celu pobudzenie rozwoju budownictwa drewnianego
Leśnicy polegli za Polskę zostaną uhonorowani pomnikiem   Małgorzata Kołodziejczyk 12
O idei powstania pomnika leśników, którzy zginęli w walce o wolną Polskę, rozmawiamy z Jerzym Sądlem, dyrektorem Regionalnej Dyrekcji LP w Lublinie, szefem zespołu ds. budowy pomnika.
Po co leśnikowi psycholog?   Dariusz Gizak 13
Gdy zbierałem materiały na terenach poklęskowych w jednym z nadleśnictw RDLP w Toruniu, okazało się, że jego pracownicy mają właśnie spotkanie z… psychologiem.
Rewizja szwedzkiej ustawy o lasach   A.S. , Hans Winsa 16
Sposób, w jaki konwencja z Aarhus powinna być implementowana w szwedzkim porządku prawnym, budzi kontrowersje. Sądy bywają przychylne opinii, że konwencja ta przyznaje organizacjom ekologicznym prawo wnoszenia odwołań od decyzji wydawanych w postępowaniach dotyczących gospodarki leśnej.
Kim jest ekspert od przyrody?   Bartosz Szpojda 18
W dobie licznych ekspertyz wszelkiego rodzaju, dotyczących praktycznie każdego aspektu naszego życia, warto zadać sobie pytanie: kim tak naprawdę jest ekspert?
Pielęgnowanie odnowień grupowych jodły   Witold Oprządek 20
Pielęgnowanie odnowień jodłowych założonych metodą w grupach wymaga od leśnika odmiennego podejścia niż przy pielęgnacji odnowień utworzonych metodą tradycyjną.
Człowiek w zielonym mundurze   Przemysław Barszcz 23
Czas przywrócić w społeczeństwie świadomość wyjątkowej roli leśnictwa i gospodarki leśnej, a sobie samym poczucie misji i dumę z bycia leśnikiem.
Szwedzkie lasy bez gastarbeiterów?   Tadeusz Ciura Rosenberg 26
Szwedzki miesięcznik „Skogen”, kierowany do prywatnych właścicieli lasów w Szwecji, w każdym numerze zamieszcza „Pytanie miesiąca”. W nr. 11/2017 zapytał, czy szwedzkie leśnictwo poradzi sobie bez pracowników z zagranicy zatrudnianych m.in. przy wycinkach i odnowieniach.
Uprzątanie bez większych przeszkód   Emilian Szczerbicki 27
Na terenie Nadleśnictwa Woziwoda ubiegłoroczny huragan położył ok. 380 tys. m3 masy drzewnej. Kluczowe zadanie to pozyskanie wartościowych sortymentów, ale niemałym przedsięwzięciem jest także uprzątnięcie powierzchni poklęskowych z pozostałości drzewnych.
Rekompensaty leśno-środowiskowe dla lasów prywatnych – przyszłe kierunki działań (cz. 2)   Marek Geszprych 28
W ostatnim artykule odniosłem się do możliwości uzyskiwania dotacji dla właścicieli lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa na prowadzenie działań prośrodowiskowych, zwłaszcza na obszarach form ochrony przyrody, na przykładzie rozwiązań prawnych obowiązujących w sąsiedniej Czechii. W niniejszym artykule chciałbym kontynuować wątek komparatystyczny dotyczący rozwiązań prawnych obowiązujących w sąsiedniej Słowacji.
Międzywydziałowa integracja studentów leśnictwa   Ryszard Młynarczyk 30
23–25 listopada 2017 r. w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie odbyła się II Konferencja Kół Naukowych Leśników. Pierwsze takie wydarzenie zorganizowało rok temu Koło Naukowe Leśników SGGW. Za tegoroczną edycję odpowiedzialni byli studenci z Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Leśnicy i drzewiarze doktorami honoris causa   AG 31
Doktor honoris causa (z łac. dla zaszczytu) to honorowy stopień naukowy, bardzo zaszczytne wyróżnienie, godność nadawana osobom szczególnie zasłużonym w rozwoju nauki, kultury, uczelni lub kraju.
Honda CR-V III – synonim jakości?   Sebastian Kołacz 32
Hondę kojarzymy najczęściej z niskim i poddanym tuningowi modelem Civic, rzadziej przywołamy na myśl Accord czy HRV/CR-V. A tymczasem już od ponad 20 lat na rynku są dostępne modele z segmentu SUV. Czy ten kojarzony z wysokoobrotowymi i bezawaryjnymi silnikami producent zagwarantuje nam wystarczającą dzielność terenową i pewność w terenie.
Edukator na Expo   Witold Ciechanowicz 34
Jak zabłysnąć na tego formatu wystawie? Czasem warto porzucić rolę klasowego prymusa, który zna wszystkie fakty. Lepiej zachwycić i poruszyć odwiedzających. Niczym nie da się też zastąpić kontaktu z żywym człowiekiem.
Słodycz lasu z cukrowej masy   Justyna Haładaj 35
Dwa lasy. Prawdziwy i taki, który z miłości można… zjeść. Takie rzeczy potrafi kobieta leśniczy, której „leśne torty” przypominają misterne cukiernicze arcydzieła.
Z zagranicy   A.S. 36
Finlandia - Przemienianie drewna w żywność; Kanada - Odstrzał łosi jako środek ochrony karibu?; Finlandia - Wytwarzanie posuszu stojącego; Szkocja, Wielka Brytania - Leśna terapia przeciwdziałająca demencji; Finlandia - Plan użytkowania państwowych zasobów naturalnych.
Rynek drzewny   Waldemar Sieniawski 37
UOKiK - Kary dla producentów płyt; Sprzedaż drewna 2018 - PIGPD chce anulować wyniki.
Cudowna uprawa   Michał Westfal 38
– Panie nadleśniczy! – w słuchawce zachrobotał głos podleśniczego Bolesława Kolano. – Niech pan czem prędzej przyjedzie na uprawę w oddz. 100b! Cud prawdziwy! Cud, mówię panu!
Las Polski - numer 1/2018
Polecamy