NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 2/2018
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Ministerstwo Środowiska – Zmiana u steru; ROLP – Dziękują ministrowi Szyszko; DGLP – Nowy szef Lasów; OKL w Gołuchowie – Poszukiwani leśni artyści; Ranking szkół ponadgimnazjalnych – Tuchola najlepsza!; Budżet obywatelski – Mieszkańcy wsparli zwierzęta. 
Bogato na zwałowiskach   Emilian Szczerbicki 7
Jak się zachowują i jak rokują zalesienia rekultywacyjne na zwałowisku po kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie? Zapytaliśmy Arkadiusza Karbowskiego, naczelnika Wydziału Gospodarki Leśnej i Ochrony Lasu RDLP w Łodzi:
Bieszczady polską marką?   Emilian Szczerbicki 8
W Programie Strategicznego Rozwoju Bieszczad została zmarginalizowana rola lasów, mimo że zajmują one ok. 80% powierzchni i stanowią przyrodniczy unikat. Kluczowym wyzwaniem zdaje się umiejętne połączenie gospodarki leśnej z ochroną bioróżnorodności i krajobrazu oraz coraz szersze udostępnianie zasobów dla stale rosnącej rzeszy turystów.
Aplikacja do pomiaru objętości drewna w stosach firmy Timbeter   Jacek Buźniak, Janusz Szewczyk, Damian Grobelny 12
Badania nad wykorzystaniem metod fotooptycznych przy pomiarach drewna są prowadzone przez naukowców, przedstawicieli LP, a także prywatne przedsiębiorstwa. Jednym z nich jest estońska firma Timbeter, która za pośrednictwem „Lasu Polskiego” zwróciła się do nas z propozycją sprawdzenia aplikacji do pomiaru drewna. Test odbył się na terenie Nadleśnictwa Węgliniec.
Oleje biodegradowalne – krok w tył?   Marek Bodył 16
Od 1 stycznia 2018 r. w gdańskiej RDLP wytyczne stosowania biodegradowalnych w 100% olejów do smarowania układów tnących wykorzystywanych w pracach leśnych w podległych jednostkach organizacyjnych nie są już obligatoryjne.
Czy polski leśnik może powtórzyć sukces „polskiego hydraulika”?   Przemysław Barszcz 18
Co ludzie chcą wiedzieć o gospodarce leśnej i jak im to przekazać? Nie czarujmy się, izby leśne i ścieżki edukacyjne, choć bardzo ważne, nie są narzędziem, dzięki któremu można by wypromować leśnictwo. Nowa edukacja leśna wymaga nowych metod.
Tajemnice leśnej biokomunikacji   Przemysław Miller 20
To, co człowiek osiąga przez wyznaczanie granic, dróg komunikacyjnych, stawianie ogrodzeń, zamykanie drzwi lub stawianie tablic informacyjnych, zwierzęta w swoim środowisku realizują za pomocą feromonów, które niosą zakodowane informacje i z góry ustalone zachowania.
Z wydawnictw   Małgorzata Kołodziejczyk, ADP 22
Myślistwo jasną stroną życia - Ryszard Dzięciołowski, Jata. 
Rezerwat przyrody, miejsce pamięci - Roman Zielony
Zrównoważona gospodarka łosiem   Bogusław Bobek 23
W styczniu br. rozpoczęto realizację 3,5-letniego programu badawczo-wdrożeniowego pt. „Wypracowanie i wdrożenie modelu zrównoważonej gospodarki łowieckiej populacją łosia Alces alces w Polsce”, którego głównym celem jest zbadanie możliwości wznowienia polowań na łosie.
Instrumenty muzyczne wielu orkiestr miały swój początek w lesie   AG 24
Surowiec rezonansowy w polskich lasach przygotowuje się w korze z odziomkowej części pni wybranych drzew w określonym wieku.
Czy użytkowanie biomasy wspomaga rozwój obszarów wiejskich?   Rafał Chudy 25
Ekonomiści leśnictwa z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie (OSU) postawili sobie za cel zbadanie, czy użytkowanie biomasy leśnej może być źródłem tworzenia nowych miejsc pracy w obszarach wiejskich w najbliższej przyszłości.
Archeolog w Puszczy   Joanna Kijowska 26
W Centrum Edukacji KPN w Izabelinie 5 grudnia 2017 r. odbyło się seminarium naukowe „Materialne ślady działalności człowieka na terenie Puszczy Kampinoskiej – prezentacja projektu”. To pierwszy owoc współpracy, jaką Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie nawiązało z Kampinoskim Parkiem Narodowym.
Trybunał Sprawiedliwości UE o ochronie przyrody w Puszczy Białowieskiej – kolejne rozstrzygnięcie   Adam Habuda 28
W jednym z ostatnich numerów „Lasu Polskiego” przedstawiłem postanowienie Wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące Puszczy Białowieskiej. Sprawa toczy się dalej, a jej najświeższym owocem jest wydane 20 listopada 2017 r. postanowienie Trybunału (C-441/17R).
Z wydawnictw    30
Woda wróciła, czyli o małej retencji w Nadleśnictwie Kaliska słów kilka - Krzysztof Frydel
Porządkowanie zrębów   Emilian Szczerbicki 30
Sierpniowy huragan powalił w Nadleśnictwie Jarocin ok. 180 tys. m3 grubizny. Do końca 2017 r. pozyskano jej 40 tys. m3, w tym harwesterami – 14 tys. m3. Plan na 2018 r. przewiduje 140 tys. m3 wyłącznie z wiatrołomów i wiatrowałów.
Drewno reaktywacja   Justyna Haładaj 31
Pracownia Rob in Wood podąża na wznoszącej się fali nurtu DIY (do it yourself), pokazując sposób na przekształcenie pasji w zaangażowaną społecznie aktywność zawodową. To dowód na to, że kiedy lubisz majsterkować, a życie stawia Cię na zakręcie, możesz zacząć tworzyć piękne przedmioty, inspirując innych do działania.
Morderstwo w pociągu osobowym nr 816   Piotr Bajko 32
inż. Stanisław Gadomski był urzędnikiem przedwojennej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży. Stał się jedną z ofiar bandyckich napadów, do których często dochodziło w rejonie Puszczy Białowieskiej w latach 20., a częściowo także 30.
Edukator regionalny   Katarzyna Weronika Klimek 35
Niecodzienny przewodnik po mieście okraszony regionalną gwarą, wspólne sadzenie drzew wzdłuż wiejskich dróg, wystawa ukazująca wykorzystanie lasu i drewna na przestrzeni epok – to tylko niektóre z pomysłów realizowanych przy udziale leśników w ich małych ojczyznach.
Z zagranicy   A.S. 36
Islandia - Kłopoty z zalesianiem; Finlandia - Akceptacja wzrostu pozyskania drewna; Litwa - Perspektywa legalizacji pomiaru harwesterowego; Łotwa - Pierwsze stypendium artystyczne LVM; Bawaria, Niemcy - Trzeci prywatny rezerwat lasu naturalnego.
Rynek drzewny    37
Grupa Egger - Powstaje nowa fabryka; Fabryka Velux - Proekologiczna inwestycja w Namysłowie; Pfleiderer - Odwołanie od kary UOKiK.
Leśnik burżujem   Michał Westfal 38
Czasem człowiek nie chce wierzyć w to, co przeczytał. I nie chodzi tutaj o podręczniki do fizyki kwantowej czy zeszyt naszej latorośli z nader krytycznymi uwagami pani od wiadomej matematyki.
Las Polski - numer 2/2018
Polecamy