NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2018
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Codzienne ryzyko   Daniel Klawczyński 2
Codzienne ryzyko
Informacje    4
Nadleśnictwa Augustów i Płaska – Tworzą nowe stado żubrów; DGLP – Spotkanie z przedsiębiorcami; Ministerstwo Środowiska – Uczcili bohaterów; Nadleśnictwo Spychowo (RDLP w Olsztynie) – BHP i współzawodnictwo; Prawo łowieckie – Cios w łowczych.
Powstaje i znika   Emilian Szczerbicki 7
Co kilkanaście lat na terenie Nadleśnictwa Kaczory tworzy się rzeka okresowa (epizodyczna). Mówi o niej nadleśniczy Jacek Zwierzyński:
Smartfonom wspak!   Eugeniusz Pudlis 8
Bunt przeciwko wszechobecnym komputerom? Tęsknota za powrotem do natury? Chyba i jedno, i drugie sprawia, że także w Polsce zaczyna się boom na leśne przedszkola. Czyli na edukację, która wyciąga najmłodsze dzieci na otwartą przestrzeń, na świeże powietrze, ku naturze.
Polityka leśna, czyli krajobraz w trakcie bitwy   Kaziemierz Rykowski, Janusz Zaleski 11
Na ogół opisywane są krajobrazy po bitwie. Czyli stan rzeczy po ważnych wydarzeniach (jak „Krajobraz po bitwie” Wajdy, czyli stan świata i ludzkich umysłów po wielkiej wojnie). Stan polityki leśnej w Polsce nie wskazuje, żeby przetoczyła się o nią bitwa.
Nisza dla leśnika   Przemysław Barszcz 15
Obserwacja jest dla przyrodników podstawą. Uczy nas, że sukces odnoszą gatunki i osobniki zdolne do zasiedlania nowych nisz ekologicznych. Mechanizmy rządzące przyrodą mają zastosowanie również do naszej aktywności i wskazują nam kierunki, w których możemy się rozwijać. Stworzenie kompletnego „ekosystemu”, w którym obok siebie funkcjonują instytucje i firmy państwowe, sektor prywatny i organizacje pozarządowe, jest korzyścią, a nawet koniecznością – dla każdej ze stron.
O co chodzi w przekonywaniu do leśnictwa?   Michał Kulik 16
O to mniej więcej, by każdy wiedział, skąd się bierze drewno. Że to nie trzebienie lasów, ale zastępowanie jednych drzewostanów innymi, z minimalizowaniem ran zadawanych przyrodzie, w sposób, jak nam się wydaje, najbliższy temu, co podpowiada przyroda. Chcielibyśmy, by każdy załapał choć tyle.
Ochrona przyrody jako integralny element gospodarki leśnej   A.S. 18
Stymulowanie wymiany doświadczeń w efektywnej integracji ochrony przyrody z gospodarką leśną – to podstawowy cel europejskiej sieci INTEGRATE, założonej w czerwcu 2017 r. z inicjatywy ministrów odpowiedzialnych za leśnictwo w rządach Czech i Niemiec.
Kod Puszczy   Bartosz Szpojda 20
Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak ważne jest zachowanie zasobów genowych rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Warto jednak przypomnieć, że Lasy Państwowe w tej roli sprawdzają się od lat, gromadząc to, co najlepsze z lasu w Leśnym Banku Genów Kostrzyca.
Proste jak drut?!   Justyna Haładaj 21
Niekoniecznie. Patrząc na misterne konstrukcje stworzone przez Huberta Ogara z Nadleśnictwa Marcule, trudno uwierzyć, że początek dał im odpadowy drucik miedziany. Takie zwoje drutu można pozyskać ze zużytych urządzeń elektrycznych.
Konkurencja na rynku biomasy nie dotknie przemysłu drzewnego   Rafał Chudy 22
W czasopiśmie naukowym „Biomass and Bioenergy” naukowcy z Finlandii i Norwegii stwierdzili, że wybór odpowiedniej polityki będzie miał znaczący wpływ na alokację biomasy drzewnej pomiędzy produkcją ciepła i energii elektrycznej a wytwórczością biopaliwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym.
W rozproszonych kompleksach   Emilian Szczerbicki 23
Szacowana masa do pozyskania – 260 tys. m3, w tym ok. 40% to gatunki liściaste (głównie dąb, brzoza). Powierzchnia do odnowienia – ok. 800 ha. Liczby te obrazują skalę zadań poklęskowych w Nadleśnictwie Zamrzenica.
Kierunek zmian uregulowań przeciwpożarowych w leśnictwie   Marek Geszprych 24
Przepisy dotyczące zabezpieczenia pożarowego wymagają ciągłej rewizji i uaktualniania do zmieniających się uwarunkowań społecznych i gospodarczych. Jak prezentują się obecne regulacje w tym zakresie i czy istnieje konieczność przeprowadzenia określonych zmian prawnych?
Usuwanie wiatrołomów – po pierwsze bezpieczeństwo   Daniel Klawczyński 26
Usuwanie skutków wiatrołomów i pozyskiwanie surowca drzewnego z powierzchni poklęskowych to ciężka praca, wykonywana w ekstremalnych warunkach, obciążona wysokim ryzykiem wypadkowym. Szczególnie tam, gdzie część prac trzeba zrealizować ręcznie.
Szkody między grodzeniami   Bogusław Magac 28
Autorzy artykułu „Wpływ grodzeń odnowień leśnych na szkody wyrządzane przez jeleniowate” („Las Polski” 20/2017) zapraszają do dyskusji nad ograniczeniem grodzeń odnowień leśnych w Lasach Państwowych, więc podejmuję temat.
Francuski serial w białowieskich plenerach   Piotr Bajko 30
Była druga połowa stycznia 1986 roku. Któregoś dnia mój szef, dr inż. Czesław Okołów – kierownik Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN w Białowieży, przestąpiwszy próg naszej placówki, zakomunikował sensacyjną wieść: – Wie pan, Francuzi będą u nas kręcić film fabularny
Felga – oznaczenia, rodzaje, przeznaczenie   Sebastian Kołacz 32
Często zastanawiamy się nad zakupem drugiego kompletu kół do naszego auta – z oponą nie ma problemu, jej wymiary znamy. Trudniejszy staje się wybór felgi, a rozszyfrowanie umieszczonych na nich oznaczeń poza średnicą, szerokością i ET nie jest takie proste.
Opinie o stażu rocznym   Joanna Kijowska 34
Staż w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych jest okresem przygotowującym absolwentów szkół leśnych do pracy. Program przewiduje, że w ciągu 12 miesięcy zdobędą oni szeroką wiedzę i umiejętności, jakimi powinien wyróżniać się leśniczy, a sposób funkcjonowania nadleśnictwa poznają od podszewki. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście im się to udaje, pytając, czy staż roczny odpowiednio przygotowuje do pracy w LP.
Leśne strachy – upgrade   Anna Wierzbicka 35
Ciemny tunel, a w nim kleszcze, żmije, pająki, dziki. Dziecko wchodzi do niego jedynie
z ulubioną zabawką. Co to takiego? To nowy pomysł słowackich edukatorów na oswajanie leśnych strachów.
Z zagranicy   A.S. 36
Szwecja - Wzrost liczebności ptaków leśnych; Czechy - Skupują lasy, sprzedają zbędne składniki majątku; Słowacja - Nowe zasady sprzedaży drewna; Litwa - Nowa forma organizacyjna lasów państwowych.
Rynek drzewny    37
Polskie meblarstwo - Produkcja rośnie; Drewno klejone - FKD celuje w giełdę; Budownictwo drewniane - Danwood na giełdzie.
Kosmiczna dłużyca!   Michał Westfal 38
Nadleśniczy Rajmund Jelonek rozpoczął naradę gospodarczą, prosząc wszystkich zgromadzonych o wzmożoną pracę umysłową:
Las Polski - numer 5/2018
Polecamy