NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 7/2018
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Szkolenie dla strażaków   Daniel Klawczyński 2

Informacje    4
Nadleśnictwo Lubartów - 70 drzew na minutę; SPL - Nowy zarząd główny; Międzynarodowy Dzień Lasów - Lasy i zrównoważone miasta; Parki narodowe - Przeszkolono strażników parkowych; EXPOHunting w Sosnowcu - Targi w cieniu zmian; Ratujmy Serce Karpat - Rzeczowa riposta leśników; Powstanie Wielkopolskie - Poszukiwania leśników
Stop wypalaniom!   Emilian Szczerbicki 7
Wiosna jest dla leśnika szczególnym czasem, gdyż w tym okresie kumuluje się wiele działań hodowlanych i ochroniarskich, w tym przeciwpożarowych.
Turystyka z lepszym rozpoznaniem   Emilian Szczerbicki 8
Lasy Państwowe wzbogaciły się o metody i narzędzia badań użytkowania rekreacyjnego oraz mierniki pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych w lasach. Pozwolą one precyzyjniej projektować infrastrukturę turystyczną oraz efektywniej zarządzać turystyką i rekreacją na terenach leśnych.
Nasiennictwo 2.0   Szymon Jastrzębowski 11
Świat garściami czerpie z nowinek technologicznych, zaprzęgając je do służby nauce. Od nowoczesnych maszyn nie stronią także nauki leśne, w tym nasiennictwo. W Polsce wciąż najpopularniejsze metody oceny nasion to próba kiełkowania, zabarwianie tetrazoliną i zdjęcia RTG. Może już najwyższy czas na sięgnięcie po dobrodziejstwa techniki?
Polityka leśna w Polsce, czyli krajobraz w trakcie bitwy (III)   Kazimierz Rykowski, Janusz Zaleski 14
Walka o Puszczę Białowieską, o sposób jej ochrony, użytkowania i zarządzania toczy się z różnym natężeniem od blisko 100 lat. Okresy wzmożonej batalii przeplatały się z czasami względnej ciszy, nigdy jednak nie zawarto pokoju, ani razu nie wynegocjowano kompromisowego rozwiązania, satysfakcjonującego choćby w niewielkim stopniu wszystkie zaangażowane w konflikt strony.
Umiejętności, które ratują życie   Daniel Klawczyński 16
Druhowie jednostek ochotniczej straży pożarnej (OSP) rzadko mają możliwość przejść w ramach szkolenia pełnowymiarowy kurs pilarza, nie mówiąc już o szkoleniu na drwala pilarza. Muszą sobie radzić z najtrudniejszymi sytuacjami, ukończywszy jedynie kurs podstawowy obsługi pilarki. O potrzebie pogłębionego szkolenia w przerzynce drzew trudnych przekonali się strażacy z powiatu starogardzkiego.
Wyniki Sveaskogu w 2017 roku   Arkadiusz Seliga 18
Szwedzkie lasy państwowe dążą do zwiększenia udziału kobiet w swojej załodze. Realizują także program szkoleniowy, którego celem jest zainteresowanie dziewcząt zawodem operatora maszyn leśnych.
Nowy sposób na walkę ze szkodami od zwierzyny   Jacek Stocki 22
Ochrona upraw przed zgryzaniem przez zwierzynę to nieustający problem nie tylko polskich lasów. Skuteczne niegdyś zabezpieczanie drzewek wełną owczą z czasem przestało być opłacalne, a niewłaściwie wykonane wiązało się z uszkodzeniem wierzchołków. Pojawiła się płynna alternatywa – preparat Trico.
Być gotowym na najgorsze   Jakub Słowik 24
Leśnictwo jako dziedzina bliska naturze zawsze obserwowało zachodzące w niej procesy i starało się dostosować model działania do zmieniających się warunków gospodarowania. Ale czy jest to w ogóle możliwe w przypadku zdarzeń o charakterze nagłym i katastrofalnym?
Kolejne miesiące zmagań   Emilian Szczerbicki 26
Nadleśnictwo Gniezno jest jednym z sześciu najbardziej dotkniętych klęską huraganu. Drzewostan został zniszczony lub uszkodzony na ok. 6100 ha, co stanowi ponad 30% powierzchni tej jednostki organizacyjnej LP.
Pełnoletnie targi Las-Expo   Marek Bodył 27
Kieleckie targi leśne Las-Expo (16–18 marca) tradycyjnie odbyły się jednocześnie z imponującą wystawą techniki rolniczej Agrotech. Choć leśnych maszyn było niewiele, to nie ustępowały one agrarnym gigantom.
Purnonsens „Armagedonu sensu lato”   Robert Grzeszczyk 28
Armagedon się nie stał? Czy jednak miał miejsce? Stricte czy lato? Kilka zdań do autora artykułu „Armagedon sensu lato” („Las Polski” 3/2018).
Oblicza leśnej fototurystyki   Aniela Dębowska 29
Od pewnego czasu obserwuje się duże zainteresowanie fotografią przyrodniczą. Lasy zaroiły się od przyrodniczych „paparazzi” z wielkimi teleobiektywami. Dla leśników to szansa na zbudowanie dobrych relacji z fototurystami.
Leśny survival   BaSza 30
Czym tak naprawdę jest leśny survival? Bieganiem po lesie w ciuchach moro z nożem u pasa i siekierą w dłoni w poszukiwaniu czegokolwiek, co nadawałoby się do jedzenia, czy może sposobem na życie, pewnym stylem bycia, może wręcz filozofią?
Dyskretny urok sosnowego gaiku   Justyna Haładaj 31
Ręcznie wykonane kartki pocztowe zyskują serca ludzi. W czasach poczty elektronicznej i mediów społecznościowych tekturowa kartka z życzeniami staje się wartością i luksusem.
Nasze auto – co i ile nas kosztuje   Sebastian Kołacz 32
Użytkując pojazd po zakupie, wlewamy do niego paliwo, udajemy się do mechanika, zmieniamy opony, myjemy. Często się zastanawiamy, gdzie uciekają nasze pieniądze, nie rozpatrując wydatków, a tymczasem po głębszej analizie możemy dojść do zaskakujących wniosków.
Rodzinne tradycje czy własna droga?   Joanna Kijowska 34
Zawód wykonywany przez rodziców może kształtować zainteresowania dzieci, lecz także zniechęcić je i sprawić, że w dorosłym życiu podążą zupełnie odmienną drogą. Jak zależność ta kształtuje się wśród leśnej braci?
GEOpyra, czyli leśny geocaching w Łopuchówku   Karolina Kapałka-Boratyńska 35
Jak przemycić edukację przyrodniczo-leśną w zagadkowy świat cacherów i zachęcić geocachingowców do odkrywania tajemnic przyrody? Udanym przykładem jest współdziałanie z klubem GEOpyra z terenu Nadleśnictwa Łopuchówko.
Z zagranicy   A.S. 36
Hesja, Niemcy - Konsensus ws. lasów państwowych; Szwajcaria - Plan intensyfikacji użytkowania lasów; Szwecja - Wzmacnianie prywatnej własności leśnej; Słowacja - LSR sprzedają zbędne nieruchomości;
Rynek drzewny    37
Stolarka drzwiowa - Rekordowy eksport Porta KMI Poland; Stelmet - Grupa poprawia wynik finansowy; Technologie cięcia - Vollmer zaprzestaje produkcji pił taśmowych.
Gorsi od wilków a nawet jeleni   Michał Westfal 38
– Otóż sabotaż! – krzyczał do słuchawki telefonu nadleśniczego Rajmunda Jelonka podleśniczy Bolesław Kolano. – Bywaj tu, panie nadleśniczy, bo mnie krew nagła zaleje! Musi pan to na własne oczy zobaczyć!
Las-Expo 2018   Marek Bodył 39
Większość typowo leśnych ekspozycji zgromadzono w jednej z hal wystawienniczych…
Las Polski - numer 7/2018
Polecamy