NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 9/2018
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Wybory samorządowe - Apel Ruchu Obrony Lasów Polskich; Nadleśnictwo Zielona Góra -  Zielna polana; Nadleśnictwo Radom - Pierwsza Dama RP sadziła las; OKL w Gołuchowie - Troska o zieleń doceniona; Nadleśnictwo Jabłonna - Wespół z samorządowcami; Technika leśne - Najlepsi z najlepszych
Rażone po wojnie   Emilian Szczerbicki 7
Przez długie lata leśnicy i drzewiarze byli oswojeni z drzewami przestrzelonymi w czasie wojny. Dziś większy problem stanowią drzewa rażone odłamkami. Mówi o tym Paweł Sułkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn:
Lepsza optyka projektanta   Emilian Szczerbicki 8
Las na ogół nie zaczyna się i nie kończy na granicy nadleśnictwa, zatem dobre i spójne planowanie urządzeniowe wymaga szerszego spojrzenia niż podstawowa jednostka administracyjna LP. W tym celu BULiGL Odział Brzeg opracowało pilotażowy Regionalny Program Operacyjny dla Leśnego Obszaru Funkcjonalnego Nizina Śląska.
Lipa w wyłuszczarni   Bartosz Szpojda 11
Leśnicy, opowiadając o swej pracy, za każdym razem mówią, że zajmują się lasem praktycznie od nasiona. To prawda, chociaż należy ją doprecyzować – nim nasiono będzie gotowe do siewu, trzeba je wyłuszczyć.
Polityka leśna, czyli krajobraz w trakcie bitwy (V)   Kazimierz Rykowski, Janusz Zaleski 12
Zwiększanie przyrostu w lasach wraz z podwyższeniem pozyskania, w połączeniu z efektem substytucyjnym to najbardziej efektywna strategia udziału gospodarki leśnej w ochronie klimatu. Projekt Polskie Domy Drewniane jest w tym kontekście ważniejszy niż Leśne Gospodarstwa Węglowe.
Ślubowanie – odzyskany prestiż   Wiesław Kucharski 16
Od ubiegłego roku w RDLP w Katowicach odbywają się regionalne uroczystości ślubowania dla pracowników wstępujących do Służby Leśnej. To nowa inicjatywa, która korzeniami czerpie z historii – początków niepodległej Rzeczypospolitej, nawiązując do tradycji i etosu zawodu leśnika. W istotny sposób podkreśla rolę i znaczenie służby, uczy zdyscyplinowania i poszanowania dla munduru leśnika.
Dzikie zwierzęta w miastach – problemy nabrzmiewają   Daniel Klawczyński 18
W połowie marca na konferencji zorganizowanej w siedzibie szczecineckiej RDLP przez kilka godzin dyskutowano o problemach, jakich przysparzają dzikie zwierzęta w miastach, rezerwatach przyrody oraz parkach narodowych, na drogach, torach kolejowych, autostradach i lotniskach. W tym kontekście pojawił się też problem ASF.
Ręce w cenie   Emilian Szczerbicki 21
W Nadleśnictwie Czerniejewo zostały uszkodzone drzewostany na ok. 2000 ha, z czego ok. 600 ha zakwalifikowano do całkowitego uprzątnięcia. Tym samym na tutejszych leśników spadł ciężar pozaplanowego pozyskania 200–220 tys. m3.
Ekoskarby pomorskiej przyrody 4   SLV 21
Ekoskarby pomorskiej przyrody 4. Moc natury i człowiek (DVD) Janusz Rautszko, Katarzyna Klimek
Przekop Mierzei dojdzie do skutku? Szczegóły konfliktu nad Zalewem Wiślanym   Dariusz Gizak 22
Idea przekopu przez Mierzeję Wiślaną, powracająca co jakiś czas od powojnia, podzieliła społeczności żyjące nad Zalewem Wiślanym i ustanowiła niejako dwa bastiony niezgody: Krynicę Morską i Elbląg. Wygląda na to, że tym razem projekt dojdzie jednak do skutku. Kluczowa dla inwestycji ustawa już weszła w życie i jest realizowana. Prace budowlane mają ruszyć pod koniec roku.
Polskie wzornictwo drewnem stoi, czyli pieniek na salonach   Justyna Haładaj 25
Galeria wzornictwa polskiego dołączyła do stałych ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie. Od grudnia 2017 r. możemy tam prześledzić najważniejsze zjawiska w polskim wzornictwie od początku XX w. po czasy współczesne.
Planować mądrze leśną przyrodę   Przemysław Miller 26
Rzadkie odmiany gąbek, żaby dalmatyńskie, pierwogonki i pluskwiaki równoskrzydłe – to tylko część atrakcji przyszłych parków narodowych w Polsce.
Pojęcie „lasu” w regulacjach wybranych krajów   Marek Geszprych 28
Niemal każde państwo członkowskie Unii Europejskiej w odmienny sposób uregulowało pojęcie lasu. Warto przyjrzeć się bliżej tym zagadnieniom na przykładzie m.in. naszych najbliższych sąsiadów.
Las dla człowieka, człowiek dla lasu   Jakub Słowik 30
Jako leśnicy wiemy, czym jest las – zarówno w ujęciu prawnym, jak i ekosystemowym. Ale co znaczy on dla zwykłych ludzi? Czym my jesteśmy dla lasu? To zagadnienie wymaga rozważenia w interdyscyplinarnym gronie. A takie zebrało się 12 kwietnia na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Jan Sztaudynger – miłośnik lasu i grzybobrania   AG 31
Jan Sztaudynger (1904–70) – poeta, satyryk, autor niezliczonej ilości fraszek i aforyzmów – był znanym amatorem grzybobrania.
Mitsubishi Eclipse Cross 4WD 1,5 Turbo CVT – test   Sebastian Kołacz 32
Nowy japoński SUV z przytupem wkracza na rynek. W wersji z napędem na dwie osie i bezstopniową skrzynią CVT okazuje się zwinnym i komfortowym autem, które dobrze wpisuje się między najpopularniejsze modele tej marki.
Zagospodarowanie turystyczne w lasach   Joanna Kijowska 34
Zainteresowanie leśnictwem ze strony społeczeństwa nieustannie wzrasta. W obliczu migracji młodych ludzi do dużych miast, związanej ze zdobywaniem pracy zawodowej, większa staje się również potrzeba odpoczynku na łonie natury.
Rozterki mamy edukatora   Karolina Prange 35
Na forach edukacyjnych często pojawia się pytanie: jak pogodzić pracę edukatora z macierzyństwem, szczególnie gdy dziecko idzie do szkoły? Czy powinnam ingerować w treść nauczania i dokładać do niej leśną wiedzę? Czy podczas spotkań z rodzicami innych uczniów zarażać ich swoją pasją? Jak moje dziecko zachowa się na takich zajęciach? Czy pozostanę obiektywna?
Z zagranicy   A.S. 36
Rumunia – Austria Schweighofer wycofuje się z rumuńskich lasów; Francja Strajkowało 6% załogi ONF; Niemcy Polowanie na dziki przez cały rok; Badenia-Wirtembergia, Niemcy Wstępny projekt reformy leśnictwa; Stany Zjednoczone Kobieta szefem lasów federalnych.
Rynek drzewny   SLV 37
Rynek biomasy drzewnej - CBA w biurach ENEA; Światowy rynek drzewny - Rośnie eksport drewna z USA do Azji; Produkcja płyt - Nowa lakiernia Pfleiderera; Obrót drewnem w Polsce  - Postulaty branży drzewnej.
Niefrasobliwa niecierpliwość   Michał Westfal 38
Komendant Straży Leśnej stał przed nadleśniczym Jelonkiem wyprostowany jak struna. Było to przyzwyczajenie z czasów poprzedniego szefa, który ubóstwiał porządek w stylu militarnym, a referowanie spraw właśnie w taki sposób było jedyną gwarancją tego, że zostanie się wysłuchanym z należytą uwagą.
Las Polski - numer 9/2018
Polecamy