NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 13-14/2018
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Święto Lasu 2018   Małgorzata Kołodziejczyk 2
– Święto Lasu od zawsze było nie tylko świętem leśników, lecz wszystkich Polaków kochających ojczystą przyrodę – przypomniał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP, rozpoczynając tegoroczne obchody przypadające w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Informacje    4
Nadleśnictwo Starachowice (RDLP w Radomiu) - Izba pamięci Antoniego Hedy; Nadleśnictwo Polanów (RDLP w Szczecinku) - Warsztaty dla zuli; RDLP w Szczecinku - Warsztaty z gospodarki
łowieckiej; Święto Lasu - Nagrody im. Adama Loreta; Nadleśnictwo Kartuzy (RDLP w Gdańsku) - Leśnicy w walce z rakiem; Warszawa - Platforma do obserwacji drzew.
Las pełen turystów   Emilian Szczerbicki 7
Nadleśnictwo Międzyzdroje jest nadmorskie i najbardziej wyspiarskie w skali kraju. O to, jak gospodaruje się w nim w okresie szczytu turystycznego, zapytaliśmy nadleśniczego Jacka Szczepaniaka:
Pod lupą leśnej „Solidarności”   Emilian Szczerbicki 8
Urlopy rodzicielskie również dla pracowników Służby Leśnej, ubezpieczenie OC, usprawnienie gospodarki nieruchomościami, wdrożenie nowych norm oraz warunków technicznych pomiaru i klasyfikacji surowca, zrównoważenie ekspiracji planów urządzenia lasu, transparentna ścieżka kariery – to niektóre postulaty leśnej „Solidarności”.
Kampania opryskowa na dużą skalę   Bartosz Szpojda 12
Okres wiosenny nieodmiennie kojarzy się każdemu leśnikowi z działaniami odnowieniowymi i ochronnymi. Te drugie skupiają się głównie na przeciwdziałaniu pożarom oraz na opryskach przeciwko szkodnikom. W tym roku przybrały one największą od 25 lat skalę.
Gąsieniczniki – sprzymierzeńcy leśników w walce ze szkodnikami owadzimi drzew leśnych   Mariusz Tylicki 14
Gąsieniczniki (Ichneumonidea) stanowią grupę organizmów należącą do parazytoidów, która odgrywa bardzo ważną rolę w przyrodzie, ograniczając liczebność populacji m.in. wielu owadów (w tym szkodliwych z punktu widzenia gospodarki leśnej) oraz pająków.
Survival w polskich lasach   Bartosz Szpojda 16
Las pozwala nam na wiele – żywi, broni, cieszy i bawi. Każda z tych funkcji wymaga jednak, zarówno od leśników nim administrujących, jak i osób zeń korzystających, przestrzegania pewnych zasad. Część z nich regulują przepisy prawa, wiele jednak zależy wyłącznie od nastawienia obu stron. W końcu w lesie znajdzie się miejsce dla wszystkich.
Odstrzał redukcyjny – mało znane narzędzie o wielkiej mocy   Przemysław Barszcz 21
Zgodnie z najnowszymi danymi statystycznymi w Europie zachodzą równolegle dwa procesy: rozrost powierzchni zurbanizowanych oraz zwiększanie się areału lasów. Tym samym granica styku tych dwóch przestrzeni – żywiołu człowieka i lasu – się wydłuża. Co więcej, obie rzeczywistości przenikają się w coraz bardziej różnorodnych i niespodziewanych wymiarach.
Ni bór, ni grąd, to chyba był ols…   Jakub Słowik 23
Zbiorowisko zastępcze – rzecz często spędzająca sen z powiek urządzeniowcom. Chciałoby się rzec „ni pies, ni wydra…”. Nie można jednak bagatelizować wagi zmienionych przez naturę lub człowieka siedlisk, bowiem ich trafne (lub nie) sklasyfikowanie rzutuje na późniejsze czynności gospodarcze.
Wyniki Metsähallitusa w 2017 roku   Arkadiusz Seliga 25
Fińscy leśnicy państwowi starają się nie być sędziami we własnej sprawie. Co roku przeprowadzają badania ankietowe dotyczące opinii na swój temat wśród głównych interesariuszy państwowego gospodarstwa parkowo-leśnego.
Po co nam przestarzałe świadczenia?   Aniela Dębowska 29
Wiele świadczeń przysługujących pracownikom Lasów Państwowych ma już wieloletnią tradycję. Przez ten czas zmieniły się warunki pracy w LP oraz realia życia. W związku z tym warto się zastanowić nad zmianą postaci niektórych z tych „danin”.
Gospodarstwa rybackie w Lasach Państwowych jako podmioty akwakultury (I)   Adam Habuda 31
Do Redakcji dotarł list dotyczący pewnych elementów statusu prawnego działających w strukturze PGLLP gospodarstw rybackich. Chodzi o prawne możliwości potraktowania leśnych gospodarstw rybackich – w świetle wymogów programu operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014–20 – jako przedsiębiorstw akwakultury posiadających cechy małych i średnich zakładów. Czy mają one cechy pozwalające widzieć pokrewieństwo pomiędzy nimi a instytucją małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)?
Ekologiczne kampanie społecznego ogłupiania   Przemysław Miller 33
Według badań opublikowanych w „Journal of the Royal Society Interface” korzystanie z mediów społecznościowych pozoruje u ich odbiorców rzekomo większy poziom inteligencji, w istocie jednak – ogłupia. Skrzywiony i nader uproszczony obraz świata pokazywany w telewizji jest niebezpieczny dla tych odbiorców ekologicznych kampanii społecznych, którzy utożsamiają medialne uniwersum z rzeczywistością.
Żałobna karta   Małgorzata Kołodziejczyk 35
Roman Lipiński (1937–2018)
Elektroniczny nos   Iwona Skrzecz, Sławomir Ślusarski 36
Od stycznia konsorcjum naukowe, w skład którego weszły Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej, Zakład Ochrony Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz przedsiębiorstwo 23 RS CORAS realizuje projekt o akronimie PROZEL „Prognozowanie zagrożeń ekosystemów leśnych poprzez implementację innowacyjnego elektronicznego systemu rozpoznawania zapachów”.
Nadleśnictwo Bircza czy „Puszcza Karpacka”?   AG 37
Karpaty to łańcuch górski, jeden z największych w Europie, ciągnący się blisko 1500 km szerokim łukiem przez terytoria ośmiu krajów: Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Serbii (najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m).
Początki dziejów Oddziału Wielkopolskiego PTL   Władysław Chałupka 38
W nr. 11/2018 opisaliśmy działalność Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego, biorąc m.in. pod uwagę cele założycieli Towarzystwa sprzed ponad 130 lat. Czas przyjrzeć się samej genezie powstania PTL w Wielkopolsce.
Łyko, drewno, kolory   Justyna Haładaj 39
Poszukując planu na przyszłość, warto sięgnąć do korzeni i tradycji. Przekonała się o tym młoda absolwentka leśnictwa Dorota Stobiecka, edukatorka i autorka dekoracji z drewna.
Hak holowniczy w naszym aucie   Sebastian Kołacz 40
Posiadanie haka holowniczego to większa niezależność, wygoda oraz ładowność i zwiększenie możliwości transportowych. Możemy go wykorzystać zarówno w codziennym użytkowaniu, jadąc do sklepu budowlanego, jak i podczas wyjazdu wakacyjnego. Jeśli często korzystamy z rowerów, mamy też możliwość zamontowania na haku odpowiedniego do nich uchwytu.
Lasy miejskie – czy lubimy i odwiedzamy?   Joanna Kijowska 42
W pędzie i hałasie wielkomiejskich dżungli bardzo trudno o miejsca oferujące odrobinę wytchnienia, relaksującej ciszy. Aby odpocząć od zgiełku, nie trzeba się jednak wybierać w daleką podróż. Wśród polskich miast są przecież takie, które mogą się poszczycić położonymi w ich obrębie kompleksami leśnymi. W samej Warszawie lasy zajmują ok. 15% powierzchni miasta. Jak często je odwiedzamy i czy lubimy tam wracać? Zapytaliśmy o to 40 ankietowanych.
Rynek drzewny   SLV 43
Światowy rynek drzewny - Nowy przewodniczący platformy European Wood; Wietnam - Spodziewane braki w surowcu; Branża budowlana - 15-lecie Stowarzyszenia Dom Drewniany; Meblarstwo - Transfer prezes polskiej IKEA do Chin; Rynek biomasy - Nowa ciepłownia w Białej Podlaskiej.
Z zagranicy   A.S. 44
Szkocja, Wielka Brytania - Restrukturyzacja leśnictwa; Austria - Pozyskanie drewna w 2017 roku; Czechy - Susze dają się lasom we znaki; Bawaria, Niemcy - Obniżają pozyskanie drewna; Austria - Leśne 2018 piwem z nutą dzikiej gruszki; Słowacja - Gradacje kornika problemem ogólnospołecznym.
Fujarka a ochrona lasu   Michał Westfal 46
Kiedy na biurku nadleśniczego Rajmunda Jelonka dzwonił telefon, można było być pewnym, że sprawa, w jakiej ktoś telefonuje, jest najwyższej leśnej wagi.
Las Polski - numer 13-14/2018
Polecamy