NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 24/2018
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Życzenia świąteczne    4
Szanowni Czytelnicy „Lasu Polskiego”!
Z okazji zbliżających się Świąt pragnę złożyć Państwu życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i rodzinnej atmosferze. Jednocześnie chcę wyrazić słowa uznania dla pracy leśników za ich codzienny trud na rzecz naszego dobra narodowego, jakim są lasy.
Informacje    6
Ochrona przyrody - Dotacje na inwentaryzację parków narodowych; Nadleśnictwo Gdańsk - Owocowa Arka; Działalność charytatywna - Szlachetni leśnicy; Straż Leśna - Najlepsi strzelcy wyłonieni.
Szef kuchni poleca   Emilian Szczerbicki 7
Jakie dania z dziczyzny mogą się znaleźć na świątecznym stole? Zapytaliśmy renomowaną szefową kuchni, białostoczankę Ewę Bałdyś-Jakuć:
Drzewko co pobudza uczucia…   Emilian Szczerbicki 8
Choinka, będąca darem natury i dziełem trudu leśników, wpisuje się w wielorakie wartości duchowe, jakie niosą święta Bożego Narodzenia. To ona, migocząc lampkami, umacnia nadzieję na nowe życie, wskazuje drogę do domu, pozwala czuć nad nami opiekę aniołów, wzmaga przeżywanie radości bycia ze sobą, sprzyja odnowie więzi rodzinnych.
Plantacje choinkowe – grudniowe żniwa   Piotr Szymański 12
W trafny sposób ponad 20 lat temu zostały zagospodarowane nieużytki Pomorza Środkowego. Trudne początki, niedowierzanie ludzi, nawet tych związanych na co dzień z drzewami i plantacjami. Konsekwencja i upór doprowadziły Marcina Różkowskiego, właściciela firmy „Jodła”, do zaszczytnego grona krajowych liderów produkcji choinek.
Karp – król leśnych stawów Dolnego Śląska   Przemysław Miller 14
Na wigilijnym stole jak zwykle zagości karp. Większość europejskich ras tej ryby pochodzi z Dunaju, gdzie starożytni Rzymianie zajmowali się nie tylko ich połowem, ale też wprowadzaniem do rzek, jezior i licznych stawów na terenie całego kontynentu. Dzięki wielowiekowej selekcji powstał dzisiejszy, szybko rosnący i mocno wygrzbiecony, karp hodowlany.
Chcemy się dopasować do dzisiejszych czasów   Eugeniusz Pudlis 16
O tym, jak się komunikować ze społeczeństwem, w jaki sposób leśnicy będą wymieniać doświadczenia na własnym portalu, o Leśnych Gospodarstwach Węglowych, przygotowaniach do COP24, a także o zmianach w samym CILP-ie rozmawiamy z Wiesławem Krzewiną, dyrektorem Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.
Gospodarka na gruntach porolnych – co jeszcze można zrobić?   Michał Magnuszewski 20
Na terenie Nadleśnictwa Daleszyce (RDLP w Radomiu) odbyła się (2–3 października) Krajowa Konferencja Hodowlana pt. „Gospodarka na gruntach porolnych – co dalej?”. Jej uczestnicy skupili się na problemach rozpadających się drzewostanów na gruntach niegdyś użytkowanych rolniczo, a dziś będących lasem. Główne pytanie brzmiało: jak z nimi postępować?
Leśniczy rzucony na szaniec, czyli nadzór nad lasami niepaństwowymi   Leszek Kaczyński 22
Najistotniejszym problemem w nadzorze nad lasami prywatnymi jest niczym niezakłócana i nieograniczana wolna wola właściciela lasu. Nie ma nic bardziej zbawiennego i zarazem destrukcyjnego jak władza nad samym sobą.
Na edukacyjnym froncie bez zmian   Jakub Słowik 24
Edukatorzy przyrodniczy i leśni stoją na pierwszej linii frontu w walce z niewiedzą o otaczającym nas świecie. By nadążyć za coraz silniej oddalającym się od przyrody społeczeństwem, muszą stale podnosić swoje kompetencje i wymieniać się doświadczeniami. Konferencja „Turystyka i edukacja leśna na terenach niezurbanizowanych” (zorganizowana jako fragment studiów podyplomowych o tej samej nazwie w SGGW) stała się ku temu doskonałą okazją.
Zanim popłynie sok brzozowy… cz. III   Maciej Bilek, Paweł Staniszewski 26
W ostatnim odcinku cyklu pragniemy się skupić na soku brzozowym jako środku spożywczym, który może być konsumowany nie tylko w postaci świeżej, ale i przetworzonej.
100 lat polskiego prawa leśnego. Historia i perspektywy, cz. I   Adam Habuda 28
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobra okazja do pewnych podsumowań i refleksji także w sferze regulacji prawnej leśnictwa. W części pierwszej artykułu skupimy się na uregulowaniach okresu II Rzeczpospolitej i Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Patriotyzm, niepodległość, leśny fenomen…   Bogusław Magac 30
Na wszystkich frontach II wojny światowej walczyło ok. 11 tys. leśników – naszych dziadów i ojców. Trwali w Wojsku Polskim w wojnie obronnej 1939 r., armii Andersa, Armii Krajowej, polskich siłach zbrojnych na Zachodzie oraz w ZSRR. Po zakończeniu wojny część z nich zmagała się dalej – w szeregach Żołnierzy Wyklętych – o wolną Polskę.
Żałobna karta   Marek Ksepko 32
Czesław Michalczuk (1941–2018)
Vademecum bobrowe   SLV 32
Wojciech Misiukiewicz, Fabryka Wyrazów, Sławomir Pułka 2018, s. 158
Lasy emfiteutyczne   AG 33
Długie już lata interesuję się zawodowo lasami i leśnictwem, czytam dużo fachowej literatury, ale dopiero niedawno z dzieła Aleksandra Połujańskiego „Opisanie lasów Królestwa Polskiego i gubernij zachodnich Cesarstwa Rossyjskiego pod względem historycznym, statystycznym i gospodarczym”, t. I z 1854 r. (reprint Wydawnictwa Libra Olecka z 2016 r.) dowiedziałem się o kategorii lasów emfiteutycznych.
Samochody służbowe w Lasach Państwowych – tak czy nie?   Joanna Kijowska 34
Powyższe pytanie zaproponował czytelnik, co świadczy o tym, że jest to temat niebłahy. Nikt chyba nie ma wątpliwości co do specyfiki pracy leśników. Polega ona na codziennym poruszaniu się po trudno dostępnym terenie.
Jak się uczyć?   Aleksandra Piasecka 35
Nauka przez całe życie to znak naszych czasów. Co więcej – niełatwy. Z jednej strony jesteśmy bombardowani ogromną porcją informacji, a z drugiej mamy problemy z przyswojeniem na dłużej konkretnej wiedzy. Edukatorzy znają wiele metod nauczania i uczenia się, ale nie wszystkie stosują do dokształcania siebie i podczas edukacji przyrodniczo-leśnej.
Z zagranicy   A.S. 36
Czechy - Walka z klęską kornika; Łotwa - System wywozu drewna z lasów państwowych; Szwecja - Pozyskanie drewna w 2017 roku; Niemcy - Leśna klęska stulecia?
Rynek drzewny   SLV 37
Chemiczna obróbka drewna - Nowy proces odzyskiwania garbników z kory; Budownictwo drewniane - Panelowy dom wielorodzinny; Budownictwo drewniane - Czasopismo naukowe poświęcone drewnu łączonemu; Produkcja palet - Debiut firmy NDHP.
A po nas choćby i komputer!   Michał Westfal 38
Kiedy postęp dokona już swego diabelskiego i przewrotnego dzieła i z listy płac Lasów Państwowych zniknie ostatni żywy człowiek, Sztuczna Inteligencja, zasiadająca wygodnie w serwerze DGLP, i to na dyrektorskim etacie, pocznie główkować nad nowymi „Zasadami hodowli lasu”.
Las Polski - numer 24/2018
Polecamy