NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 3/2019
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Wycisnąć, ile się da   Daniel Klawczyński 2
Zimowy sezon szyszkarski na półmetku. Zbiory szyszek sosnowych trwają m.in w kilku nadleśnictwach w Borach Tucholskich.
Informacje    4
Ranking szkół ponadgimnazjalnych - Tuchola trzyma poziom!; Ochrona przyrody  - Reaktywacja Lasu Modelowego; Apel do leśników - Fundacja „Pomoc Leśnikom”; Wydarzenia - Targi LAS-EXPO; Ochrona przyrody - KE wzywa do ochrony przed gatunkami inwazyjnymi; Ochrona przyrody - 90 lat restytucji żubra; Szczyt ekonomiczny w Davos - Ekonomia i klimat.
Las rozrywki?   Emilian Szczerbicki 7
Czy mamy do czynienia z turystycznym zagospodarowaniem lasu, czy jego turystyczną eksploatacją? Zapytaliśmy Jerzego Majdana, nadleśniczego Nadleśnictwa Szklarska Poręba:
Szkodniki owadzie w natarciu   Emilian Szczerbicki 8
Niezbędna jest racjonalna strategia postępowania z chrabąszczami; metoda chemiczna, choć krytykowana, pozostaje jedyną w zwalczaniu pędraków; decyzje o ograniczaniu liczebności szkodników pierwotnych sosny winny uwzględniać wiele uwarunkowań, w tym stopień defoliacji i wiek drzewostanów; niezbędny jest system wspierający decyzje podejmowane w Lasach – to niektóre wnioski wypracowane na seminarium w Nagórzycach.
Modelowa plantacja nasienna modrzewia polskiego w Nadleśnictwie Wejherowo   Andrzej Lewandowski 12
W sierpniu 2016 r. na terenie szkółki leśnej w Domatowie (Nadleśnictwo Wejherowo) założono modelową plantację nasienną modrzewia w oparciu o podkładki skarlające pochodzące z karłowatych odmian ozdobnych modrzewia europejskiego i japońskiego, mające ograniczać tempo wzrostu szczepów. To nowatorskie podejście w leśnictwie, niestosowane dotąd na świecie. Jeżeli tego typu plantacja sprawdzi się w praktyce, może być wyznacznikiem nowych standardów tego typu obiektów, także dla innych gatunków drzew leśnych.
Odstrzał sanitarny – droga donikąd?    14
Resortowa decyzja, by zorganizować wielkoobszarowe polowania na dziki w celu walki z ASF-em, nie poskutkowała. Notuje się coraz więcej zarażonych wirusem osobników. Wrzawa medialna przybiera za to niebywałą skalę. A w głowie niejednego myśliwego siedzą myśli naukowców, że intensywne polowania wcale nie obniżają ryzyka wystąpienia wirusa, zaś redukcja populacji wręcz przyczynia do jego rozprzestrzeniania.
Przez płot z parkami   Joanna Kijowska 16
Pięć różnych nadleśnictw, podobna sytuacja. Każde z nich jest położone w sąsiedztwie parku narodowego o odmiennym – górskim, leśnym bądź rozlewiskowym – charakterze. Jakie znaczenie mogą mieć takie okoliczności dla podstawowych gospodarczych jednostek Lasów Państwowych?
60 lat ochrony przyrody w sąsiedztwie stolicy   Łukasz Tyburski 18
Od sześciu dekad funkcjonowania Kampinoskiego Parku Narodowego kontynuuje się pierwotne założenia ochrony przyrody, a wraz z rozwojem wiedzy stawia kolejne ambitne cele mające zachować dla przyszłych pokoleń niepowtarzalną przyrodę Mazowsza.
Budowa linii energetycznej a wycinka lasu   Adam Habuda 20
Niedawno trafiło do mnie pytanie, czy wykarczowanie powierzchni leśnej dla celów związanych z budową przesyłowej sieci energetycznej wymaga przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko.
Świerczyny w Polsce północno-zachodniej – krótka charakterystyka niektórych zbiorowisk   Aleksander Smoliga 23
Świerczyny antropogeniczne, podobnie jak drzewostany złożone z innych gatunków, których zasięgi są dyskusyjne, rzadko bywają przedmiotem badań fitosocjologicznych. Warto przyjrzeć się bliżej strukturze i składowi gatunkowemu zbiorowisk leśnych z dominacją świerka.
Marszałek i książę idą za żubrem   Krzysztof Potaczała 26
W marcu 1975 r. przyjechał do Polski z nieoficjalną wizytą prezydent Jugosławii Josip Broz-Tito. Miał na koncie mnóstwo łowieckich sukcesów, ale w bogatej kolekcji trofeów brakowało mu żubra. Gościnni Polacy otworzyli przed nim bramy Bieszczadów.
Bogusław Linda jak Daniel Craig   Jarosław Krawczyk 30
Zaciekawiony felietonem Michała Westfala (nr 20/2018 „Lasu Polskiego”) pt. „Nasze leśne Hollywood” pomyślałem, żeby uzupełnić wiedzę Czytelników i dodać kilka słów w tym jakże interesującym temacie.
SsangYong Rexton – duże auto z korzeniami Mercedesa   Sebastian Kołacz 32
Gdy szukamy większego auta terenowego opartego na ramie i wyposażonego w mocny silnik, najczęściej przychodzą na myśl Toyota, Land Rover, Mercedes. Z reguły są to jednak drogie samochody. Być może dobrą alternatywę stanowi, wykorzystujący niemiecką technologię, Rexton?
Deweloperzy budują z drewna   Justyna Haładaj 34
Czy drewniane blokowiska zapewnią inny komfort tego typu osiedli? Drewno kojarzone z ciepłem wiejskiej chałupy, trzeszczącymi belkami i deskami nakrapianymi sękami staje się materiałem przyszłości. Jesteśmy świadkami technologicznego przełomu w zastosowaniu tego surowca do budowy konstrukcji wielkogabarytowych.
Edukacja przyrodniczo-leśna w duchu André Sterna    Aneta Sławińska 35
Do napisania tego artykułu zainspirowały mnie warsztaty przeprowadzone przez André Sterna, twórcę ekologii dzieciństwa. Po raz kolejny uświadomiłam sobie, że prowadzona przez Lasy Państwowe edukacja to również misja.
Z zagranicy   A.S. 36
Stany Zjednoczone - Zawieszenie rządu a praca federalnej Służby Leśnej; Niemcy  -  Leśnicy żądają 10 tys. nowych etatów w lasach; Austria - Nagroda Austriacy Roku dla ÖBf; Finlandia - Greenpeace a rębnia zupełna;
Rynek drzewny   SLV 37
Handel drewnem - Zwiększony obrót w Rydze; Tartacznictwo - Canfor przejmuje szwedzką grupę VIDA; Nauka - Dualne studia technologii drewna; Europejski rynek drzewny - Problemy ze zbytem we Włoszech.
Po wyjeździe z lasu reklamacji nie uwzględnia się!   Michał Westfal 38
– Otóż otrzymałam telefon z nadleśnictwa – powiedziała zasępiona leśniczy Penelopa Głaz do podleśniczego Bolesława Kolano. – Niech pan sobie wyobrazi, że zareklamowano nasze drewno.
Las Polski - numer 3/2019
Polecamy