NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 5/2019
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
ASF - Na Pomorzu o pomorze; Polityka ekologiczna państwa - Leśnictwo wśród celów strategicznych; Leśnik Roku 2018 - Dyrektor uhonorowany; Złoty Inżynier 2018 - Leśnicy ponownie wyróżnieni; Gospodarka wodna - Plan przeciwdziałania skutkom suszy; Współpraca z LP - Leśnicy wspomogą
ratowników górskich; Szkolnictwo - Polska Szkoła Dendrologii i Arborystyki.
Lekarstwo z lasu   Emilian Szczerbicki 7
Grzyby nadrzewne są organizmami, które mają różne właściwości. Jakie? Zapytaliśmy Łukasza Auguścika, specjalistę ds. użytkowania lasu w Nadleśnictwie Kudypy.
Czy walka o klimat podkopie kampanię o lasy?   Kelsey Perlman 8
Zapisy katowickiej deklaracji leśnej można interpretować jako wsparcie inicjatyw, które zmierzają do zwiększenia pozyskania drewna kosztem dążeń do osiągnięcia celów z zakresu bioróżnorodności i do zabezpieczenia praw społeczności lokalnych do ziemi.
Mokradła  a zmiany klimatu   Joanna Kijowska 10
2 lutego, w 48. rocznicę podpisania konwencji ramsarskiej, Polska wraz ze 168 innymi państwami brała udział w obchodach Światowego Dnia Mokradeł. Tym razem tematem przewodnim były postępujące zmiany klimatu.
Zaburzenia torfowisk, węgiel i zmiany klimatu    Mariusz Lamentowicz 12
Torfowiska to wrażliwe ekosystemy, które łatwo ulegają degradacji wskutek działalności człowieka. Jeśli jednak będziemy je chronić, mogą się stać naszą bronią w walce z postępującymi zmianami klimatu.
Rozmiar pozyskania maszynowego w Polsce   Marek Bodył 14
Ile właściwie pozyskuje się w Polsce harwesterami? Takie pytanie często padało ostatnimi czasy zarówno ze strony wykonawców usług, jak i pracowników administracji leśnej. I nikt nie był w stanie udzielić rzetelnej odpowiedzi.
Niedostrzeżona koncepcja   Wojciech Sobociński 18
W ostatnich dwóch latach Puszcza Białowieska stała się areną ostrego starcia między dwiema wizjami lasu – kształtowanego przez ludzi i pozostawionego samemu sobie. Na kanwie tego sporu powstała propozycja poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego na obszar całej Puszczy. Wygląda na to, że trafiła ona na ścianę niezrozumienia.
Wiekowa pseudoskóra    21
Czytając z zainteresowaniem informację zamieszczoną w „Lesie Polskim” (nr 18/2018, s. 24) pt. „Hubiak pospolity na wybiegu modowym”, przypomniałem sobie drobną notatkę zamieszczoną w XXXVII tomie „Sylwana” z 1919 r., również nawiązującą do wyrobu obuwia z grzybów.
Rejestrator – mały ważniak   Tadeusz Tiuchty 21
Na pytania Czytelników odpowiada Tadeusz Tiuchty z firmy TAKMA.
Nauka znowu poszła w las…   Jakub Słowik 22
Nagłe załamanie pogody, porywisty wiatr i obfita krupa śnieżna zalepiająca przednią szybę w aucie. Jadąc polną drogą, przecinającą odludzie na skraju Białegostoku, widzę sterczące w środku pola modułowe domki z płyty OSB. Tak oto docieram do leśnej szkoły „Puszczyk”.
Edukacja leśna – zacznijmy od nowa, działajmy inaczej   Monika Szima-Efinowicz 25
Jednym z priorytetów współczesnego leśnictwa i łowiectwa jest edukacja. Jaka powinna być dziś, aby spełniała oczekiwania społeczne oraz realizowała cele obecnych szkół.
Gatunki obcego pochodzenia – co dalej?   Michał Magnuszewski 28
Czy mamy pomysł na gatunki, które zostały introdukowane do Polski ponad 100 lat temu? Jak nimi w dalszym ciągu gospodarować?
Nie tylko drewno – ukryty potencjał użytków ubocznych   Marek Szczepański 30
Osobom wybierającym się wczesnym rankiem na grzyby może przyświecać jeden z dwóch celów – spożywczy lub zarobkowy. Za ubocznym użytkowaniem lasu, pomimo jego niepozornej nazwy, kryją się duże pieniądze.
Dywany inspirowane grzybami   Justyna Haładaj 31
Plechy porostów i pleśniowych nalotów stały się dla holenderskiej artystki synonimem piękna –
na ich podstawie tworzy unikalne dywany i koce.
Hyundai Terracan – niedoceniany holownik i rodzinne auto   Sebastian Kołacz 32
Hyundai Terracan to jeden z pierwszych SUV-ów produkowanych przez znany obecnie na całym świecie południowokoreański koncern wielobranżowy. Nazwa w zamierzeniu producenta oznacza „władcę ziemi” (terra – ziemia, khan – władca).
Polskie źródła nazw grzybów występujących na Jawie   AG 34
Prof. Marian Raciborski (1863–1917), wybitny botanik, paleobotanik, działacz ochrony przyrody, studiował nauki przyrodnicze i medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Dzieje lasów lubaczowskich   SLV 34
Do grona polskich lasów z udokumentowaną w literaturze historią dołączyła ziemia lubaczowska, która obejmuje dzisiejsze tereny nadleśnictw Lubaczów, Narol i Oleszyce w krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
Las nocą, czyli jak odczarować strach   Anna Wierzbicka 35
Dziś chciałabym Wam opisać kolejną ciekawą aktywność podpatrzoną na Europejskim Kongresie Edukatorów Leśnych. Tym razem to propozycja edukatorów z Lasów Miejskich wPradze. Jednego z wieczorów w Czechach zamiast tańców mieliśmy nocne wyjście do lasu.
Z zagranicy   A.S. 36
Szkocja, Wielka Brytania - Rządowa deklaracja leśna; Litwa - Konsultacje ws. nowelizacji ustawy o lasach; Anglia, Wielka Brytania - Luka płacowa w państwowym leśnictwie; Niemcy - Rekordowo wysokie temperatury; Litwa - Pozytywny wynik centralizacji lasów państwowych; Chiny - Zalesienie wielkości Francji.

Rynek drzewny Dodatkowe aukcje dębiny   SLV 37
Rynek drzewny - Dodatkowe aukcje dębiny; Certyfikacja - Węgiel drzewny wciąż pod lupą; Słowenia - Chińczycy łakomi na drewno cenne; Szkolnictwo - Zawód montera stolarki budowlanej.
Ciemna strona leśnika   Michał Westfal 38
Rajmund Jelonek był dziwnym nadleśniczym. Można go było spotkać np. w lesie, kiedy odwiedzał pieszo wszelakie ostępy i głusze, nie zasłaniając się nadmiarem obowiązków, które nakazywałyby mu pędzić większość służbowego żywota w gabinecie pośród papierów i arcyważnych notatek służbowych.
Las Polski - numer 5/2019
Polecamy