NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 8/2019
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4

Raport NIK - Zieleń w miastach poza kontrola, Edukacja ekologiczna - Krzewienie wiedzy, Nadleśnictwo Jabłonna - Ludzie dla lasu, Wydarzenia sportowe - Starcie pilskich kręglarzy, Nauka - Projekt e-Puszcza.

Manewry robią wrażenie   Jakub Słowik 7
O ćwiczeniach „Ognista Puszcza 2019” z perspektywy sztabu akcji, ale także naukowca, opowiada
Ryszard Szczygieł, kierownik Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL.
Skok technologiczny w lasach już trwa!   Urszula Zubert, Jakub Słowik 8
Zainteresowanie uczestników tegoroczną edycją Zimowej Szkoły Leśnej, poświęconą w tym roku geomatyce, przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pokazało też dobitnie, że przyszłość leśnictwa jest nierozerwalnie związana z nowinkami technologicznymi.
Przeżyłem niezwykłą przygodę   Krzysztof Potaczała 10
Rozmowa z Mateuszem Świerczyńskim, specjalistą ds. edukacji leśnej i promocji w Nadleśnictwie Cisna w Bieszczadach, uczestnikiem teleturnieju „Milionerzy”.
Za drewno. Zbliżeniowo?   Bartosz Szpojda 12
Płacenie kartą jest wygodne, bezpieczne, szybkie… Nie dziwota więc, że opcja ta staje się czymś normalnym w praktycznie każdym biznesie. Nie powinna zatem ominąć Lasów Państwowych. Czy każdy leśniczy musi być jednak wyposażony w terminal?
Alert! Klęska posuszu w Europie!   A.S. , SLV 14
Coraz dotkliwsze i trudniejsze do opanowania okazują się problemy ochrony lasu nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ocieplenie klimatu i z roku na rok suchsze sezony wegetacyjne osłabiają drzewostany i skutkują wydzielaniem posuszu, zaburzając tym samym planową gospodarkę leśną.
Oblicza leśnego patriotyzmu   Małgorzata Kołodziejczyk 16
Podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „W służbie ludziom i przyrodzie – działalność patriotyczna oraz społeczno-przyrodnicza myśliwych i leśników” poglądy nt. odcieni miłości do ojczyzny wymieniali naukowcy z kilku ośrodków naukowych w Polsce, leśnicy praktycy oraz myśliwi.
Wyniki Sveaskogu w 2018 roku   Arkadiusz Seliga, Heléne Keskitalo , Lisa Liljenstrand 18
Szwedzkie lasy państwowe regularnie zlecają firmom zewnętrznym ankietowe badania satysfakcji pracowników, klientów, dostawców i przedsiębiorców usługowych. Wskaźnik zaufania do Sveaskogu, syntetyzujący opinie tych interesariuszy, nieco się obniżył.
Trzebieże wczesne w Lasach Państwowych w Polsce – rozwój czy regres? (cz. I)   Jan Łukaszewicz, Jan Zajączkowski 22
Środkowoeuropejska nauka o hodowli lasu na przestrzeni ostatnich 200 lat zbudowała teoretyczne podstawy pielęgnowania najróżniejszych typów lasu. Efektem wdrożenia tych metod do praktyki jest trwałe pełnienie przez lasy Europy Środkowej, w tym polskie, wielu funkcji zgodnych ze zmieniającymi się oczekiwaniami społecznymi.
Czy praca w lesie jest bezpieczna dla kobiet?   Joanna Kijowska 25
Kobiety coraz liczniej wstępują w szeregi leśników. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat ich udział wśród studentów pierwszego roku leśnictwa wzrósł o ok. 20%. Obecnie niemal co trzeci pracownik Lasów Państwowych to przedstawicielka płci pięknej. Trudno się dziwić – każda z nich jest odważna i rzetelnie wypełnia obowiązki zawodowe . Czy czują się bezpiecznie w specyficznym miejscu pracy, jakim jest teren leśny?
Czy czujesz się bezpieczna podczas pracy w lesie?   Joanna Kijowska 27
Pracując w terenie, czuję się bezpiecznie. Oczywiście są sytuacje, gdy występują pewne zagrożenia (np. zdziczałe psy, żmije), ale nie są one związane z płcią – te czynniki zagrażają każdemu. Według mnie kobiety z terenu nie są wcale „delikatnymi istotami”.
Zabytek – i co dalej, czyli jak pogodzić archeologię z gospodarką leśną   Adam Standio, Andrzej Szczepkowski, Jarosław Rola 28
Zabytki ujawniane na niemal każdym kroku jak grzyby po deszczu? Jak nie doprowadzić do kolizji konieczności ochrony zabytków z interesami Skarbu Państwa w postaci zagrożenia dla dochodów z gospodarki leśnej? Jeden ze sposobów opracowano w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra i obecnie jest on realizowany na terenie całej RDLP w Pile.
Jak uzyskać dotację na przyczepy leśne?   Sławomir Siwiec 32
Zakłady usług leśnych muszą inwestować w maszyny i urządzenia, które przecież nie są tanie. Źródłem takiego finansowania są przeważne kredyty lub leasing. Nie każdy jednak wie, że można skorzystać z bezzwrotnej dotacji oferowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.
Gospodarka leśna i trwale zrównoważona gospodarka leśna   Adam Habuda 34
Leśnictwo bywa przedmiotem zainteresowania nauki prawa. Częściej poprzez artykuły i krótsze opracowania, rzadziej za pośrednictwem opracowań o charakterze monograficznym. Niedawno ukazała się książka prof. Bartosza Rakoczego poświęcona prawnym aspektom gospodarki leśnej i trwale zrównoważonej gospodarki leśnej – chciałbym na jej bazie przybliżyć Czytelnikom
znaczenie tych fundamentalnych dla leśnictwa pojęć.
Z zagranicy   A.S. 36
Kanada - Google jako narzędzie określania gatunku drzew; Niemcy - Wzrost liczby myśliwych; Japonia - Usługi leśne na małą skalę; Czechy - Zmiany w sprzedaży drewna z lasów państwowych; Szwecja - Rekordowe wyniki Södry w 2018 roku;
Rynek drzewny   SLV 37
Węgiel drzewny - Gryfskand wycofuje się z Ustrzyk Dolnych; Brexit - Zmartwienia szkockich budowlańców; Obrót drewnem w Polsce - Zmiany w handlu krotoszyńskim dębem.
A czy to się opłaci?   Michał Westfal 38
Wiemy, ile zarabiają ludzie sadzący las.
Las Polski - numer 8/2019
Polecamy