NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 11/2019
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Cietrzewisko 2019   Bartosz Szpojda 2
Znana w regionie impreza po raz kolejny zawitała w gościnne progi siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.
Informacje    4
Europejski Instytut Leśny - Konkluzja Białowieskiej Inicjatywy Naukowej; Zawody drwali - Mamy rekord Europy!; Konkurs „Mój Las” - Przyroda oczami młodzieży; Związek Leśników Polskich w RP - Kolejne stypendia rozdane; Ochrona przyrody - Polski projekt doceniony w Brukseli; Historia - Upamiętnili jeńców wojennych.
Niezwykłe sosny   Emilian Szczerbicki 7
Czy mamy wiedzę o niezwykłych, tzw. tańczących, sosnach? Zapytaliśmy Pawła Mrowińskiego,
kierownika Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, LKP „Bory Lubuskie” w Nadleśnictwie Lubsko:
Cała prawda o żubrze   Małgorzata Kołodziejczyk 8
Rozmawiamy z prof. dr hab. Wandą Olech, dziekanem Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW, koordynatorem merytorycznym projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” (2019–23) realizowanego we współpracy z Lasami Państwowymi.
To Lasy odpowiadają za ochronę żubrów   Małgrzata Kołodziejczyk 11
O najnowszy projekt dotyczący ochrony żubra w Polsce pytamy Małgorzatę Czyżewską z Wydziału Ochrony Zasobów Przyrodniczych DGLP, koordynatora projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” z ramienia Lasów Państwowych.
Historyczny konik   Bartosz Szpojda 12
Kolekcjonerzy to z pewnością osoby „pozytywnie zakręcone”. Tak też mówi o sobie Marek Nowak, leśnik z Międzychodu, który żyje wręcz dosłownie otoczony historią lasów i leśników.
Pomnikowe rozterki   Jakub Słowik 14
Obecność drzew pomnikowych w lesie wydaje się oczywistością. Niestety, ostatnio zamiast narzędziem ochrony przyrody stały się instrumentem propagandy i wytrychem, mającym zrekompensować niemożność ustanowienia reżimu ochronnego na pewnym obszarze. Jak do tego tematu powinni podejść leśnicy?
Twórcze tarcia, czyli prace nad polskim standardem FSC   Marek Bodył 17
W styczniu do szeroko zakrojonych konsultacji społecznych trafił pierwszy projekt nowej wersji Krajowego standardu gospodarki leśnej FSC dla Polski. Odzew ze strony różnych zainteresowanych stron był ogromny, z czego należy się cieszyć. Cóż, w przypadku wszelkiego rodzaju działalności nie ma nic gorszego niż obojętność. Niemało było też uwag bardzo krytycznych, które są cenne, gdyż pomagają w doskonaleniu finalnego produktu.
Siódmy las   Agnieszka Łobik-Przejsz 20
Za siedmioma lasami, za siedmioma górami… Tak zaczyna się większość baśni. Czy czytając je dzieciom, zastanawiamy się, w jaki sposób autorzy ukazali w nich las? Ten baśniowy, niewiele mający wspólnego z realnym.
Uprawy na gruntach porolnych – podpowiada doświadczony leśniczy   Piotr Kluza 24
Postanowiłem zabrać głos w dyskusji, odpowiadając na pytanie zawarte w artykule „Gospodarka na gruntach porolnych – co jeszcze można zrobić?” postawione w „Lesie Polskim” (nr 24/2018).
Alert! Klęska posuszu w Europie! (III)   A.S. , SLV 25
Czeskie Ministerstwo Rolnictwa, któremu u naszych południowych sąsiadów podlegają lasy i gospodarka leśna, opublikowało w lutym 2019 r. wytyczne do drugiego etapu odnawiania lasów po klęsce kornika. Do oceny rozwoju sytuacji specjaliści wykorzystali dane pozyskane przez systemy satelitarne Sentinel i PlanetScope oraz krajowy system teledetekcji lotniczej. Na podstawie tej oceny oszacowali zapotrzebowanie na materiał sadzeniowy.
Wadera – odzież dla dzieci na każdą pogodę    Monika Wysokowicz 27
Zastanawiacie się, co podarować pociechom z okazji np. Dnia Dziecka? Na pewno ucieszą się one z bluz i ubrań o leśnym charakterze z wizerunkiem: dzika, jelenia, lisa czy wilka.
Nadleśniczy a dyrektor RDLP   Adam Habuda 28
Czytelnik wystosował do mnie list, w którym zapytał o relację pomiędzy organami administracji leśnej: dyrektorem RDLP a nadleśniczym. Czy nadleśniczy jest hierarchicznie podporządkowany dyrektorowi RDLP w zakresie prowadzenia gospodarki leśnej? W konsekwencji: czy ma obowiązek realizować polecenia dyrektora co do sposobów i metod prowadzenia gospodarki leśnej?
Białowieska eskapada przedwojennych artystów   Piotr Bajko 30
Światowej sławy artyści zorganizowaną przez ZAiKS 85 lat temu wycieczkę do Puszczy Białowieskiej i wizytę w zagrodzie żubrów zapamiętali do końca życia. Niestety – niedobrze. Najwybitniejsi ówcześni twórcy określili tę ekskursję mianem komedii.
Downsizing, czyli mniejszy może więcej   Sebastian Kołacz 32
Coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące norm emisji spalin zmusiły producentów aut do wzmożonych prac. Niższa emisja spalin oznacza nie tylko konieczność zoptymalizowania spalania paliwa – ważne jest także zmniejszenie masy auta. Przy pojawiających się nowych technologiach wspomagających bezpieczeństwo i związanym z tym przyrostem masy auta konieczne staje się równoległe „odchudzenie” silników.
Sok jagodowy, czyli jak edukują Finowie   Anna Wierzbicka 34
W jednym z poprzednich odcinków była mowa o jedzeniu z… drewna. Tym razem chciałabym opowiedzieć o fińskiej szkole, przedmiocie, jakim jest żywienie, i soku jagodowym – symbolu faktycznego wdrażania zrównoważonego rozwoju w Finlandii.
Leśnictwo Suchatówka i prymasi Polski   AG 35
Kardynał Józef Glemp (1929–2013) urodził się w Inowrocławiu. Podczas okupacji pracował jako robotnik przymusowy w niemieckim gospodarstwie rolnym. W latach 1945–50 był uczniem Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Rynek drzewny   SLV 37
Technologie - Odpady z papierni jako nawóz; Budownictwo drewniane - Solidarność dla odbudowy Notre Dame; Światowy rynek drzewny - Rosja tnie eksport; Rynek biomasy - Jeszcze więcej niemieckiego pelletu; Światowy rynek drzewny - Więcej białoruskiego drewna trafi do Chin.
Czy Służba Leśna to przeżytek?   Michał Westfal 38
Kiedy Rajmund Jelonek, jeden z tych nielicznych nadleśniczych, którego kontakt z terenową Służbą Leśną nigdy nie wyprowadzał z równowagi, przybył do lasu, gdzie oczekiwali go leśniczy Penelopa Głaz i podleśniczy Bolesław Kolano, nic nie zwiastowało kłopotów ani przykrych wydarzeń.
Regulamin konkursu plastycznego „Moja podróż przez baśniowy las”    39
Regulamin konkursu plastycznego „Moja podróż przez baśniowy las”; Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego; Karta zgłoszenia do udziału w konkursie plastycznym.
Las Polski - numer 11/2019
Polecamy