NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 20/2019
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Historia - Portal upamiętniający leśników; Opinia publiczna - Ocena działalności LP; Zagospodarowanie turystyczne - Plan na kompleks „Riese”; Inicjatywy społeczne - #sprzątaMY z prezydentem!
Dary lasów   Emilian Szczerbicki 7
Dary Świętokrzyskich Lasów to popularne od siedmiu lat wydarzenie organizowane we wrześniu przez leśników. Jakie jest jego przesłanie? Zapytaliśmy dr inż. Edytę Nowicką, kierownik Zespołu Promocji i Mediów RDLP w Radomiu:
Widzę Cię!   Radomir Bałazy 8
Stoimy u progu permanentnego monitoringu lasu? I czy na naszych oczach odchodzi epoka, gdy po oddaleniu się od szlaku mogliśmy się cieszyć wyjątkowym poczuciem intymności?
Wyniki Lasów Republiki Słowackiej w 2018 roku   Arkadiusz Seliga 10
Słowaccy drzewiarze utrzymują, że prywatny sektor leśny efektywniej reaguje na sytuację na rynku drewna i oferuje znacznie niższe jego ceny. Państwowi leśnicy odpowiadają, że nie mogą zaakceptować cen drewna poniżej kosztów jego produkcji.
Z petardą na kłopotliwego niedźwiedzia   Krzysztof Potaczała 15
W Bieszczadach specjalnie przeszkolone osoby będą odstraszać niedźwiedzie od zabudowań gospodarskich. Na razie w gminie Solina, ale niewykluczone, że podobne zabiegi zostaną w przyszłości zastosowane także w innych rejonach.
Światowy biznes leśny na polskim gruncie   Urszula Zubert 18
Rozmawiamy z Karoliną Chudy, prezes zarządu Forest Business Analytics Sp. z o.o, organizatorem Międzynarodowej Konferencji Biznesu Leśnego.
Najlepiej wszystko zwalić na Lasy   Marcin Kowalski 20
Już dawno sobie przyrzekłem, aby artykuły w „Lesie Polskim” pisane przez leśnych przedsiębiorców czytać w domowym zaciszu. I wcale nie dlatego, że do tej lektury potrzebne jest maksymalne skupienie ani że w pracy nie ma na to czasu (bo niekiedy się znajduje), ale z tego powodu, iż należę do osób z nadciśnieniem tętniczym, a lektura takich tekstów z pewnością je podnosi.
Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez wilki   Marek Geszprych 22
Jakie działania podjąć w stosunku do wilka i jak postępować przy procedowaniu odszkodowawczym z tytułu szkód wyrządzonych przez te zwierzęta?
Bieszczadzkie żubry ślepną i giną   Krzysztof Potaczała 26
Żubry w Bieszczadach znowu chorują – tym razem na telazjozę. Zarażone osobniki trzeba odstrzelić, bo nie ma możliwości ich leczenia.
Aromat leśnego podszycia   Izabela Kamińska 28
Trudno mówić o smakach narodowych, bo jak świat długi i szeroki kuchnie różnych krajów są bardzo bogate, a do tego na przestrzeni wieków ulegały znaczącym wpływom i przemianom. Z początków sztuki kulinarnej do dziś przetrwało niewiele. Zaczynu większości smaków należy jednak szukać
w lesie. Z niego wyrosła ludzkość, bo przecież nasze menu zaczęło się od zbieractwa i łowiectwa.
Środowisko leśne źródłem surowców leczniczych   Maciej Bilek, Paweł Staniszewski, Radosław Ekiert 30
Czy współpraca przemysłu farmaceutycznego z gospodarką leśną jest możliwa? Jedną z kluczowych kwestii takiego współdziałania stanowią tzw. wymogi farmakopealne stawiane surowcom roślinnym, które mają się stać lekiem. W kolejnych częściach prezentowanego artykułu szczegółowo opiszemy te zagadnienia.
Jak mówić ludziom o gospodarce leśnej?   Michał Magnuszewski 32
Czy jako leśnicy dobrze tłumaczymy ten proces, czy też raczej unikamy tematu? Wiemy, jak opowiedzieć o odnowieniu lasu i skomplikowanych elementach rębni? Na pewno potrafimy wyjaśnić innym te pojęcia w przystępny sposób?
Noc ciemna w Nadleśnictwie Łopuchówko   Roksana Lubkowska 34
Pomysł zorganizowania wydarzenia edukacyjnego dotyczącego motyli nocnych kołatał nam w głowach od pewnego czasu, podsycany nadzwyczaj pozytywnym odbiorem kolejnych edycji Nocy Sów.
Jak Herbert polował na nosorożce   Przemysław Barszcz 35
Swojego „Barbarzyńcę w ogrodzie” Zbigniew Herbert rozpoczyna cytatem z Malraux: Tegoż wieczoru, kiedy Rembrandt jeszcze rysuje – wszystkie sławne Cienie i cienie rysowników jaskiniowych śledzą spojrzeniem wahającą się dłoń, która przygotowuje im nowe trwanie poza śmierć lub nowy ich sen.
Z zagranicy   A.S. 36
Austria - Leśne 2019 piwem o aromacie owoców brekinii; Finlandia - Sztuczna inteligencja w gospodarce leśnej; Szkocja, Wielka Brytania - Zalesieniowy sukces; Szwecja – Słowenia - Przerębowe zagospodarowanie lasu na wokandzie; Słowacja - Lasy państwowe zasilają budżety samorządów.
Rynek drzewny   SLV 37
Nauka - Drukarka do drewna; Przemysł łuszczarski - Paged zwija się z Ełku; Meblarstwo - Najbardziej wartościowe marki; Światowy handel drewnem - Powrót birmańskiej teczyny.
Taka to będzie odmiana   Michał Westfal 38
1 października 1517 r. niemiecki zakonnik Marcin Luter, napatrzywszy się przeróżnych nadużyć w Kościele katolickim i nie mogąc ich dłużej zdzierżyć, przybił na drzwiach świątyni zamkowej w Wittenberdze słynnych 95 tez, co zapoczątkowało wydarzenia pod nazwą reformacji.
Las Polski - numer 20/2019
Polecamy