NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Archiwum - Numer 21/2019
Wybór rocznika
Wybierz rocznik:

Roczniki 1921-1939 znajdują się na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej
Informacje    4
Pożegnania - Odszedł autorytet leśników; Puszcza Białowieska - Wspólna promocja światowego dziedzictwa; Jubileusze - 150 lat Nadleśnictwa Dąbrowa; Technika leśne - Obchody jubileuszu w Białowieży.
Wymagający Bartek   Emilian Szczerbicki 7
Aby jeden z najstarszych dębów – Bartek mógł żyć, konieczna jest permanentna i staranna opieka leśników, naukowców i innych specjalistów. Mówi o tym Marek Miazga, nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk:
Rewolucyjna zmiana ekosystemów!   Emilian Szczerbicki 8
Wobec dynamicznych zmian klimatycznych leśnictwo wymaga pilnych decyzji politycznych oraz znacznego przestawienia gospodarki leśnej na nowe tory. Zaniechania w tym względzie mogą mieć nawet w bliskiej przyszłości tragiczne konsekwencje dla przyrody i gospodarki w Polsce – przestrzegają autorzy opracowania naukowego powstałego w Polskiej Akademii Nauk, sygnatariusze apelu do społeczeństwa.
Danina godna lasu   Emilian Szczerbicki 12
Leśny cmentarz to wyjątkowa przestrzeń pamięci, która skłania nas do głębszego przeżywania oczywistej prawdy, że ludzkie życie jest wpisane w rytm natury, co rodzi nieuniknioną konieczność śmierci. Człowiek jest cząstką przyrody, mimo że – według nauczania Biblii – został stworzony na obraz i podobieństwo Boga.
Wpisani w kwadraturę koła   Eugeniusz Pudlis 16
Jak sprostać oczekiwaniom przyrodników, którzy najchętniej ustanowiliby polskie lasy jednym wielkim rezerwatem przyrody, i przemysłu drzewnego, domagającego się coraz większej ilości surowca? Rozwiązania tego dylematu – swoistej kwadratury koła, w którą zostali wpisani leśnicy, poszukiwali w swoich referatach i opartej na nich dyskusji uczestnicy sesji naukowej 119. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego.
Jaki będzie las jutra?   Urszula Zubert 20
Pamiętacie pierwsze telefony komórkowe? Walizka ze słuchawką wielkości cegły. Przez lata technologiczne gadżety malały, by dziś mieścić się w kieszeni spodni czy bluzy. Podobny los spotkał poczciwe rejestratory leśniczego. Po ćwierć wieku duże i niezbyt poręczne urządzenia zastąpią niewielkie, wyglądem przypominające smartfon, komputery.
Wyniki Lasów Państwowych w 2018 roku   Arkadiusz Seliga 21
Przychody i zysk operacyjny PGL LP wzrosły. Jednak obniżenie wydatków na badania naukowe i dofinansowanie parków narodowych może być pierwszą oznaką nadejścia trudniejszych czasów.
Żałobna karta    24
Ryszard Kwiecień (1943–2019)
Edward Tomecki (1947–2019)
Memor 10 – przemysłowy smartfon do lasu    25
Jakiego sprzętu użyć do pracy w terenie zamiast starego typu rejestratora? Być może wybierzecie smartfon oferowany przez firmę Datalogic – model Memor 10. Wyróżnia go technologia ładowania bezprzewodowego, która jest kompatybilna z dostępnymi na rynku ładowarkami indukcyjnymi w standardzie Qi!
Szczepienie albo praca – wybór należy do ciebie?   Daniel Pogorzelec 26
Czy zapisy PUZP, dopuszczające szczepienia ochronne za zgodą pracownika, są niezgodne z przepisami wyższymi, wedle których to wymóg konieczny? Czy nadleśnictwa postępują w związku z tym zgodnie z prawem?
Wymogi farmakopealne stawiane surowcom zielarskim   Maciej Bilek, Paweł Staniszewski, Radosław Ekiert 28
W poprzednim numerze „Lasu Polskiego” wykazaliśmy niewątpliwy potencjał środowiska leśnego jako źródła surowców leczniczych, których pozyskiwanie może stanowić przedmiot dochodów Lasów Państwowych. W tym artykule przedstawiamy szczegółowe wymogi farmakopealne.
Nadleśnictwo jako płatnik podatku od nieruchomości   Adam Habuda 30
Stosunkowo niedawno w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyrok NSA z 5 lipca 2018 r., sygn. II FSK 131/18) została rozstrzygnięta kwestia prawna związana z podatkiem od nieruchomości, który miało zapłacić jedno z nadleśnictw w woj. lubuskim. Jako że sprawa jest interesująca i doniosła praktycznie, oraz wywoływała już wcześniej wątpliwości w orzecznictwie, chciałbym jej szczegóły przedstawić Czytelnikom „Lasu Polskiego”.
Terenówka bez ramy   Sebastian Kołacz 32
Od dłuższego czasu podczas premiery nowych modeli aut terenowych spotykamy się z tym, że nie posiadają one ramy niezależnej. Prekursorem był powstały w latach 70. model Lada Niva, potem wszystkich zszokowała terenówka Mitsubishi Pajero III (2000) – oczywiście mówimy o klasycznych wozach terenowych, nie o samochodach klasy SUV. Obecnie nawet legendarny egzemplarz LR Discovery od ponad dwóch lat nie ma ramy. Czy ten fakt dyskwalifikuje tego typu auta?
Decyzja UNESCO ws. Puszczy Białowieskiej z lipca 2019 roku   A.S. 34
Każdą ewentualną poprawkę do istniejących planów urządzenia lasu dla puszczańskich nadleśnictw należy przed jej zatwierdzeniem przesłać wraz z przejrzystym uzasadnieniem do Centrum Dziedzictwa Światowego w celu oceny przez IUCN. Generalnie jednak plany te powinny pozostać niezmienione.
Przyjechali i sobie wzięli…   A.G. 35
W tym roku we wrześniu obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Z zagranicy   A.S. 36
Anglia, Wielka Brytania - Transparentność państwowych wydatków leśnych; Szwajcaria - Aplikacja do promowania gatunków przyszłościowych; Szwecja - Outsourcing finansowości Agencji Leśnej; Turyngia, Niemcy - Centralizacja wpływu faktur w lasach państwowych; Słowacja - Leśnicy i pszczelarze deklarują współpracę; Francja - Prace nad modernizacją leśnictwa publicznego.
Rynek drzewny   SLV 37
Sprzedaż drewna - O krok od konsensusu; Światowy rynek drzewny - Drewno tropikalne wciąż wymaga regulacji.
Róbmy swoje. Nawet bez dyplomu   Michał Westfal 38
Tego pięknego dnia nadleśniczy Rajmund Jelonek siedział na pieńku opodal nadleśnictwa i rozważał zawiłe zagadnienia gospodarki leśnej, kiedy do jego uszu doszedł pewien znajomy i charakterystyczny dźwięk.
Las Polski - numer 21/2019
Polecamy