NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Artykuły
Izby Leśne – nowy pomysł na lasy prywatne? (11/2018)
Las Polski - Izby Leśne – nowy pomysł na lasy prywatne?  (11/2018)

Lasy prywatne w Polsce to olbrzymi, stanowiący ¼ całości wszystkich terenów leśnych, obszar. Tak samo duży, jak bardzo zaniedbany. Brak bowiem silnego, sprawnego zarządcy, który czuwałby nad całością i pomagał prywatnym właścicielom w optymalnym gospodarowaniu ich majątkiem. Czy zmieni to pomysł utworzenia Izb Leśnych?

Słowa nie zastąpią pracy (10/2018)
Las Polski - Słowa nie zastąpią pracy (10/2018)

Nikt się nie spodziewał, że odnowienie lasu, czyli clou działalności leśników, może być postrzegane w złym świetle. A jednak medialna nagonka trwa, leśnicy są znowu bombardowani, nawet jeśli w tej kwestii mają niewiele do powiedzenia. O odnowieniu lasu w Puszczy Białowieskiej mówi Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka.

Przekop Mierzei dojdzie do skutku? Szczegóły konfliktu nad Zalewem Wiślanym (9/2018)
Las Polski - Przekop Mierzei dojdzie do skutku? Szczegóły konfliktu nad Zalewem Wiślanym (9/2018)

Idea przekopu przez Mierzeję Wiślaną, powracająca co jakiś czas od powojnia, podzieliła społeczności żyjące nad Zalewem Wiślanym i ustanowiła niejako dwa bastiony niezgody: Krynicę Morską i Elbląg. Wygląda na to, że tym razem projekt dojdzie jednak do skutku. Kluczowa dla inwestycji ustawa już weszła w życie i jest realizowana. Prace budowlane mają ruszyć pod koniec tego roku.

 

Leśnicy muszą przejąć narrację (8/2018)
Las Polski - Leśnicy muszą przejąć narrację (8/2018)

O przyszłości Lasów Państwowych, odbudowie wizerunku leśnika, a także łączeniu ochrony przyrody z codziennymi zadaniami gospodarczymi rozmawiamy z Małgorzatą Golińską, sekretarzem stanu, głównym konserwatorem przyrody w Ministerstwie Środowiska.

Umiejętności, które ratują życie (7/2018)
Galeria
Las Polski - Umiejętności, które ratują życie (7/2018)

Druhowie jednostek ochotniczej straży pożarnej (OSP) rzadko mają możliwość przejść w ramach szkolenia pełnowymiarowy kurs pilarza, nie mówiąc już o szkoleniu na drwala pilarza. Muszą sobie radzić z najtrudniejszymi sytuacjami, ukończywszy jedynie kurs podstawowy obsługi pilarki. O potrzebie pogłębionego szkolenia w przerzynce drzew trudnych przekonali się strażacy z powiatu starogardzkiego.

Z lasu na Grunwald (i do serialu) (6/2018)
Las Polski - Z lasu na Grunwald (i do serialu) (6/2018)

Historią interesował się od najmłodszych lat. Kolejna pasja – leśnictwo – przyszła z chwilą podjęcia nauki w technikum leśnym. Tę pierwszą rozwija dziś z powodzeniem w bractwie rycerskim, a ostatnio zagrał w serialu historycznym „Korona królów”. O przenikaniu się dwóch pasji mówi Tomasz Bylina, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.

Smartfonom wspak! (5/2018)
Las Polski - Smartfonom wspak! (5/2018)

Bunt przeciwko wszechobecnym komputerom? Tęsknota za powrotem do natury? Chyba jedno i drugie sprawia, że także w Polsce zaczyna się boom na leśne przedszkola. Czyli na edukację, która wyciąga najmłodsze dzieci na otwartą przestrzeń, na świeże powietrze, ku naturze.

Rudy problem. Lisy mnożą się wściekle (4/2018)
Las Polski - Rudy problem. Lisy mnożą się wściekle (4/2018)

Są już obecne na terenach wszystkich miast Polski. W samej Warszawie wg oceny specjalistów żyje ich ponad 3 tys. Mieszkają nie tylko na peryferiach, lecz w całej aglomeracji. Prawdziwą eksplozję liczebności tego gatunku spowodowało masowe zwalczanie wścieklizny.

Grzyby, które leczą (nr 3/2018)
Las Polski - Grzyby, które leczą (nr 3/2018)
Od tysiącleci były znane ze swych właściwości prozdrowotnych. Stosowano je zarówno w Azji, jak i europejskiej medycynie klasztornej, ceniąc tkwiące w nich siły. Dziś pozyskiwane z nich leki wykorzystuje się oficjalnie w leczeniu nowotworów
Czy polski leśnik może powtórzyć sukces „polskiego hydraulika”? (nr 2/2018)
Las Polski - Czy polski leśnik może powtórzyć sukces „polskiego hydraulika”? (nr 2/2018)
Co ludzie chcą wiedzieć o gospodarce leśnej i jak im to przekazać? Nie czarujmy się, izby leśne i ścieżki edukacyjne, choć bardzo ważne, nie są narzędziem, dzięki któremu można by wypromować leśnictwo. Nowa edukacja leśna wymaga nowych metod.
1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy