NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Artykuły
Światowe leśnictwo patrzy na polskie lasy (6/2019)
Las Polski - Światowe leśnictwo patrzy na polskie lasy (6/2019)

O współpracy naszych leśników m.in. z Norwegią, Chinami i Kanadą, przyszłym Kongresie Leśników Polskich, pomyśle utworzenia w Polsce Światowego Centrum Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Łowiectwa, także o nowelizowanych aktach prawnych w resorcie i zamierzeniach dotyczących lasów prywatnych rozmawiamy z dr. inż. Jackiem Saganem, dyrektorem Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska.


Niedźwiedź rzucał mną jak szmacianą lalką (6/2019)
Las Polski - Niedźwiedź rzucał mną jak szmacianą lalką (6/2019)

Niejako ku przestrodze przedstawiamy rozmowę z człowiekiem, który przed laty cudem przeżył atak rozjuszonego niedźwiedzia – Bogusławem Kowalczykiem z Zatwarnicy w Bieszczadach, fotografem przyrody i przedsiębiorcą branży agroturystycznej.

Stawiam na pracę zespołową (04/2019)
Las Polski - Stawiam na pracę zespołową (04/2019)

Arkadiusz Wojciechowicz, nowo mianowany dyrektor RDLP w Katowicach, nie tylko stawia na działania zespołowe, ale także utożsamia się z całą firmą, jaką są Lasy Państwowe; jest pełen empatii, lecz nie boi się trudnych decyzji; ma też pomysł na to, jak różnorakie doświadczenie zawodowe przekuć w sukces na nowym stanowisku.

Marszałek i książę idą za żubrem (03/2019)
Las Polski - Marszałek i książę idą za żubrem (03/2019)

W marcu 1975 r. przyjechał do Polski z nieoficjalną wizytą prezydent Jugosławii Josip Broz-Tito. Miał na koncie mnóstwo łowieckich sukcesów, ale w bogatej kolekcji trofeów brakowało mu żubra. Gościnni Polacy otworzyli przed nim bramy Bieszczadów.


Zabytki w lasach – klątwa „Tutenmasona”? (02/2019)
Las Polski - Zabytki w lasach – klątwa „Tutenmasona”? (02/2019)

Leśnicy przywykli co prawda do pomników, ale głównie tych przyrody. A co z zabytkami w ich jurysdykcji? Czy nadleśnictwa nie siedzą przypadkiem na tykającej bombie, którą w każdej chwili może zdetonować decyzja konserwatora zabytków? Z takim „kukułczym jajem” zmierzyło się białostockie Nadleśnictwo Czerwony Dwór i odniosło pełny sukces w dziedzinie raczej nietypowej dla gospodarzy lasu.

Co tam, Panie, w polityce? (01/2019)
Las Polski - Co tam, Panie, w polityce? (01/2019)
Kiedy na łamach nr. 9/2018 publikowaliśmy apel Henryka Pargieły do kolegów leśników, aby podejmowali wysiłki w samorządach, kampania wyborcza jeszcze raczkowała, a Polacy mieli na głowie inne zmartwienia niż rychłe zmiany na stanowiskach wójtów, burmistrzów i radnych. W końcu jednak do nich doszło i leśnicy, czy to podbudowani apelem, czy też z własnego zaangażowania, stanęli do walki o głosy wyborców.b
Plantacje choinkowe – grudniowe żniwa (24/2018)
Las Polski - Plantacje choinkowe – grudniowe żniwa (24/2018)

W trafny sposób ponad 20 lat temu zostały zagospodarowane nieużytki Pomorza Środkowego. Trudne początki, niedowierzanie ludzi, nawet tych związanych na co dzień z drzewami i plantacjami. Konsekwencja i upór doprowadziły Marcina Różkowskiego, właściciela firmy „Jodła”, do zaszczytnego grona krajowych liderów produkcji choinek.


Leśniczy, który uratował świat (23/2018)
Las Polski - Leśniczy, który uratował świat (23/2018)

Edward Trzeciak, leśniczy leśnictwa Brzozowica w Nadleśnictwie Kijowiec (obecnie Radzyń Podlaski) został pośmiertnie odznaczony, wraz z żoną Eufrozyną, medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Odciśnięte w skórze (22/2018)
Las Polski - Odciśnięte w skórze (22/2018)
Nie znajdziecie w lesie dwóch takich samych drzew. Równie wyjątkowe są wyroby kaletnicze Adama Gełdona, leśnika, któremu przypadek pomógł połączyć różnorodne pasje w jednej aktywności.
Pożary lasów w Szwecji (20/2018)
Las Polski - Pożary lasów w Szwecji (20/2018)

Nauczeni „pożarowym” doświadczeniem lat wcześniejszych, w 2018 r. Szwedzi nie zwlekali ze zwróceniem się o pomoc do Unii Europejskiej.


1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy