NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Artykuły
Prażubr - czy istniał naprawdę? (19/2018)
Las Polski - Prażubr - czy istniał naprawdę? (19/2018)

Popkultura i reklama karmią nas od czasu do czasu obrazami ogromnych, pięknych i groźnych prazwierząt. Czy legendarny prażubr to tylko dobry chwyt marketingowy? Co tak naprawdę wiadomo o praprzodku dzisiejszych żubrów?


Wizyta w Puszczy Białowieskiej (18/2018)
Las Polski - Wizyta w Puszczy Białowieskiej (18/2018)

Kierownictwo spółki akcyjnej Gospodarstwo Leśne Metsähallitusa, fińskiej odpowiedniczki PGL LP, przebywało w dniach 12–14 czerwca z wizytą w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i w Puszczy Białowieskiej.

Ostatnia szansa dla cietrzewia (18/2019)
Las Polski - Ostatnia szansa dla cietrzewia (18/2019)
Po głuszcu i kuropatwie przyszła kolej na cietrzewia. Czy Lasom Państwowym uda się zatrzymać regres „czarnego rycerza”?
Operatorzy dronów w nadleśnictwach (17/2018)
Las Polski - Operatorzy dronów w nadleśnictwach (17/2018)

Bezzałogowe statki powietrzne szturmem wdzierają się w kolejne dziedziny życia, a ich użyteczność w branży leśnej nie budzi już żadnych wątpliwości. W parze z szybkim rozwojem lotnictwa bezzałogowego idzie postęp technologii przetwarzania pozyskanych danych. Obie kwestie są tematem kursów w Centralnym Ośrodku Szkolenia Operatorów Dronów na Potrzeby Leśnictwa.

Jak nabrano Borysa Szyca (15-16/2018)
Las Polski - Jak nabrano Borysa Szyca (15-16/2018)

Z Puszczy Białowieskiej zniknął widok, który chciano zachować, tworząc rezerwat krajobrazowy wzdłuż drogi Hajnówka–Białowieża. Ze strzelistych świerków decydujących o jego pięknie zostały przewracające się kikuty. Zniknie też sama Puszcza – w dotychczasowej postaci.


Survival w polskich lasach (13-14/2018)
Las Polski - Survival  w polskich lasach (13-14/2018)
Las pozwala nam na wiele – żywi, broni, cieszy i bawi. Każda z tych funkcji wymaga jednak, zarówno od leśników nim administrujących, jak i osób zeń korzystających, przestrzegania pewnych zasad. Część z nich regulują przepisy prawa, wiele jednak zależy wyłącznie od nastawienia obu stron. W końcu w lesie znajdzie się miejsce dla wszystkich.
Przyjęliśmy strategię trzech dialogów (12/2018)
Las Polski - Przyjęliśmy strategię  trzech dialogów (12/2018)

Z dr. inż. Andrzejem Koniecznym, dyrektorem generalnym Lasów Państwowych, o przyszłości tej instytucji, zmianach systemu zarządzania w dyrekcji generalnej, losach pakietu projektów badawczych, zasadach sprzedaży drewna, relacjach z drzewiarzami, zulami, organizacjami ekologicznymi, także o konflikcie w Puszczy Białowieskiej, rozmawia Eugeniusz Pudlis.


Izby Leśne – nowy pomysł na lasy prywatne? (11/2018)
Las Polski - Izby Leśne – nowy pomysł na lasy prywatne?  (11/2018)

Lasy prywatne w Polsce to olbrzymi, stanowiący ¼ całości wszystkich terenów leśnych, obszar. Tak samo duży, jak bardzo zaniedbany. Brak bowiem silnego, sprawnego zarządcy, który czuwałby nad całością i pomagał prywatnym właścicielom w optymalnym gospodarowaniu ich majątkiem. Czy zmieni to pomysł utworzenia Izb Leśnych?

Słowa nie zastąpią pracy (10/2018)
Las Polski - Słowa nie zastąpią pracy (10/2018)

Nikt się nie spodziewał, że odnowienie lasu, czyli clou działalności leśników, może być postrzegane w złym świetle. A jednak medialna nagonka trwa, leśnicy są znowu bombardowani, nawet jeśli w tej kwestii mają niewiele do powiedzenia. O odnowieniu lasu w Puszczy Białowieskiej mówi Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka.

Przekop Mierzei dojdzie do skutku? Szczegóły konfliktu nad Zalewem Wiślanym (9/2018)
Las Polski - Przekop Mierzei dojdzie do skutku? Szczegóły konfliktu nad Zalewem Wiślanym (9/2018)

Idea przekopu przez Mierzeję Wiślaną, powracająca co jakiś czas od powojnia, podzieliła społeczności żyjące nad Zalewem Wiślanym i ustanowiła niejako dwa bastiony niezgody: Krynicę Morską i Elbląg. Wygląda na to, że tym razem projekt dojdzie jednak do skutku. Kluczowa dla inwestycji ustawa już weszła w życie i jest realizowana. Prace budowlane mają ruszyć pod koniec tego roku.

 

1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy