NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Artykuły
Z lasu na Grunwald (i do serialu) (6/2018)
Las Polski - Z lasu na Grunwald (i do serialu) (6/2018)

Historią interesował się od najmłodszych lat. Kolejna pasja – leśnictwo – przyszła z chwilą podjęcia nauki w technikum leśnym. Tę pierwszą rozwija dziś z powodzeniem w bractwie rycerskim, a ostatnio zagrał w serialu historycznym „Korona królów”. O przenikaniu się dwóch pasji mówi Tomasz Bylina, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.

Smartfonom wspak! (5/2018)
Las Polski - Smartfonom wspak! (5/2018)

Bunt przeciwko wszechobecnym komputerom? Tęsknota za powrotem do natury? Chyba jedno i drugie sprawia, że także w Polsce zaczyna się boom na leśne przedszkola. Czyli na edukację, która wyciąga najmłodsze dzieci na otwartą przestrzeń, na świeże powietrze, ku naturze.

Rudy problem. Lisy mnożą się wściekle (4/2018)
Las Polski - Rudy problem. Lisy mnożą się wściekle (4/2018)

Są już obecne na terenach wszystkich miast Polski. W samej Warszawie wg oceny specjalistów żyje ich ponad 3 tys. Mieszkają nie tylko na peryferiach, lecz w całej aglomeracji. Prawdziwą eksplozję liczebności tego gatunku spowodowało masowe zwalczanie wścieklizny.

Grzyby, które leczą (nr 3/2018)
Las Polski - Grzyby, które leczą (nr 3/2018)
Od tysiącleci były znane ze swych właściwości prozdrowotnych. Stosowano je zarówno w Azji, jak i europejskiej medycynie klasztornej, ceniąc tkwiące w nich siły. Dziś pozyskiwane z nich leki wykorzystuje się oficjalnie w leczeniu nowotworów
Czy polski leśnik może powtórzyć sukces „polskiego hydraulika”? (nr 2/2018)
Las Polski - Czy polski leśnik może powtórzyć sukces „polskiego hydraulika”? (nr 2/2018)
Co ludzie chcą wiedzieć o gospodarce leśnej i jak im to przekazać? Nie czarujmy się, izby leśne i ścieżki edukacyjne, choć bardzo ważne, nie są narzędziem, dzięki któremu można by wypromować leśnictwo. Nowa edukacja leśna wymaga nowych metod.
Kim jest ekspert od przyrody? (nr 1/2017)
Las Polski - Kim jest ekspert od przyrody? (nr 1/2017)
W dobie licznych ekspertyz wszelkiego rodzaju, dotyczących praktycznie każdego aspektu naszego życia, warto zadać sobie pytanie: kim tak naprawdę jest ekspert?
Komisja Heraldyczna o leśnym mundurze (nr 21/2014)
Las Polski - Komisja Heraldyczna o leśnym mundurze (nr 21/2014)

Mija rok, od kiedy pierwsi leśnicy zobaczyli kolekcję nowego wzorca mundurowego. Po zmasowanej krytyce braku godła, zostało ono przywrócone. Ostatnio na ten temat wypowiedziała się Komisja Heraldyczna i wygląda na to, że prace nad nowym aktem prawnym będą musiały jeszcze trochę potrwać.

Czy szkółkarstwo kontenerowe się opłaca? (nr 20/2014)
Las Polski - Czy szkółkarstwo kontenerowe się opłaca? (nr 20/2014)

Szkółkarstwo kontenerowe nadal budzi kontrowersje, ale zdobywa też coraz więcej zwolenników. Jednolite obliczanie kosztów produkcji pokazuje, że ten sposób hodowli sadzonek i u nas może przekładać się na korzyści ekonomiczne.

Troska i pasja (nr 19/2014)
Las Polski - Troska i pasja (nr 19/2014)

Historyczne rekonstrukcje są dziś w modzie, a leśników zawsze ciągnęło do poznawania przeszłości i dziedzictwa kulturowego terenów, na których gospodarzą lasami. I mają na tym polu sporo dokonań. Dobrym przykładem jest Nadleśnictwo Wejherowo.

Gdy wypis jak kubik (nr 19/2014)
Las Polski - Gdy wypis jak kubik (nr 19/2014)
Nowelizacja Prawa Geodezyjnego i Kartograficznego spowodowała drastyczne podwyżki cen za dokumenty i dane geodezyjne, którymi dysponują powiaty. Czterokrotnie podrożał np. wypis z ewidencji gruntów, którego w pewnych częściach kraju wymaga się w przypadku legalizacji pozyskania drewna.
1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy